Kolor popielaty – jaki to kolor i jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?
Kolor popielaty to bardzo jasny odcień szarego, dzięki czemu ściany, tekstylia i przedmioty w tym kolorze wyglądają jakby były dosłownie delikatnie muśnięte szarością. Dzięki temu, że to bardzo subtelny kolor, nie dominuje w pomieszczeniach i pięknie komponuje się z innymi barwami. Z czym łączyć kolor popielaty? Podpowiadamy!
Kolor popielaty – jaki to kolor?
Jak wygląda kolor popielaty? To bardzo jasny, nieco rozbielony odcień szarego. Dzięki temu jest neutralnym, delikatnym tłem dla innych kolorów, a sam nie dominuje w pomieszczeniu.
Ciemne meble (np. brązowe, a nawet czarne) prezentują się doskonale na takim neutralnym tle, a co więcej – są dzięki niemu nawet lepiej wyeksponowane. Popielaty jest obecnie bardzo modnym kolorem, stosowanym przede wszystkim na ścianach, jednak nie brakuje również popielatych mebli i dodatków, np. koców, poduszek, narzut na łóżko czy dywaników.
Choć może wydawać się, że szare czy popielate dodatki są smutne i poważne, to praktyka pokazuje, że umiejętnie dobrane prezentują się elegancko i nowocześnie.
To także Ci się przyda: Kolor grafitowy – z czym łączyć ciemną szarość we wnętrzach?
Narożnik z funkcją spania Olivella L-kształtny z pojemnikiem uniwersalny szarobeżowy welur
2779 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny ciemnoszary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej lewostronny
3359 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny szary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej prawostronny
3359 złNarożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny ciemnoszary welur z pojemnikiem w tkaninie łatwoczyszczącej prawostronny
3359 złKolor popielaty a szary – czym się różnią?
Jaki wybrać kolor: szary czy popielaty? Od razu warto zaznaczyć, że popielaty jest jasnym, subtelnym odcieniem szarego. Popielaty to mocno rozbielona szarość. W odróżnieniu od ciemnych odcieni szarego, popielaty nie przytłacza wnętrza i nie zmniejsza optycznie powierzchni, dlatego świetnie nadaje się także do niewielkich i niezbyt dobrze oświetlonych pomieszczeń.
Kolor popielaty – z czym łączyć go w aranżacji wnętrz?
Sofy i kanapy, a także fotele i inne popielate meble będą doskonale wyglądać na tle pastelowych, czerwonych, żółtych czy granatowych ścian. Działa to również odwrotnie: kolor jasnopopielaty czy ciemnopopielaty na ścianach będzie rewelacyjnym tłem dla mebli o intensywnych, żywych kolorach. Równie udanym połączeniem jest kolor popielaty z fioletem.
Popielate ściany lub jedna ściana w tym kolorze to świetny wybór do pomieszczeń, w których dominują wyraziste, nasycone kolory. Popiel będzie elementem wyciszającym, dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie wrażenia chaosu.
Popielaty kolor ścian – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Popielate ściany to trafiony wybór do każdego pomieszczenia, któremu chcesz nadać eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. Popielate ściany i meble oraz dodatki świetnie pasują zarówno do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz, jak i tych urządzonych w stylu skandynawskim, a nawet industrialnym.
Kolor popielaty w salonie
Popielaty kolor w salonie nada temu pomieszczeniu szyku, ale i odrobinę powagi. Dlatego to świetny wybór przede wszystkim do tych salonów, które pełnią również funkcję gabinetu czy są miejscem spotkań z klientami.
Popielate ściany, meble, a nawet dodatki – jak rolety w kolorze popielatym – urozmaicone pastelowymi kolorami, odcieniami żółtego, granatowego, morskiego czy czerwonego to połączenie ponadczasowe i zawsze udane.
Zobacz także: Jakie zasłony wybrać do szarego salonu? 7 modnych propozycji
Kolor popielaty w sypialni
Popielata sypialnia wydaje Ci się co najmniej średnio trafionym pomysłem, ponieważ boisz się, że będzie zbyt poważna i smutna? Jasny kolor popielaty na ścianie w sypialni będzie neutralnym tłem dla elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Jeśli lubisz odcienie szarości, nic nie stoi na przeszkodzie do tego, by i meble były w tym kolorze. Łóżka czy szafa w kolorze popielatym, np. ciemniejszym o dwa czy trzy tony niż ściany nie przytłoczą pomieszczenia, a całość będzie tworzyć spójną, estetyczną całość.
Na łóżko czy fotele (jeśli masz je w sypialni) możesz położyć narzuty w jasnych, najlepiej pastelowych kolorach, dzięki czemu sypialnia będzie wyglądać przytulnie.
Kolor popielaty w kuchni
Lubisz jasne i nowoczesne wnętrza, ale nie przemawia do Ciebie ani biały, ani beżowy? Kolor popielaty w kuchni (jako farba na ścianę lub płytki) to świetna baza. Rozjaśni wnętrze, a przy tym będzie się świetnie komponował z innymi kolorami mebli i sprzętów: białym, srebrnym czy czerwonym.
Kolor popielaty w pokoju dziecka
Pokój dziecka kojarzy się z jasnymi, wesołymi kolorami. Dlatego popielaty w pokoju dziecięcym może wydawać się średnio trafionym pomysłem. Jeśli jednak pokój jest urządzony w nowoczesnym stylu i należy do starszego dziecka, a nie kilkulatka, to takie rozwiązanie jest jak najbardziej trafne i uniwersalne. Popielate ściany, biurko w kolorze popielatym czy inne meble w tym kolorze będą prezentować się nowocześnie i elegancko, a przy tym stylowo.
Jeśli ściany w dziecięcym pokoju pomalujesz na popielato, to będzie to doskonałe rozwiązanie na kolejne lata – również wówczas, gdy dziecko będzie już nastolatkiem.
Kolor popielaty na elewacji – kiedy warto go wybrać?
Popielaty kolor domu w pierwszej chwili może wydawać się zbyt poważny, a nawet smutny i przygnębiający. Z drugiej jednak strony elewacja w kolorze popielatym prezentuje się schludnie, elegancko i ponadczasowo.
Kiedy warto zdecydować się na popielaty kolor elewacji? To rozwiązanie sprawdzi się świetnie przede wszystkim na nowoczesnym osiedlu domów jednorodzinnych, na którym elewacje pozostałych domów mają spokojne, stonowane kolory.
To także świetne rozwiązanie wówczas, gdy ogród przed domem jest zaaranżowany w minimalistyczny, nowoczesny sposób. Wówczas krótko przycięty trawnik, niewysokie i równo uformowane krzewy i drzewka ozdobne, a także zadbane rabaty kwiatowe będą świetnie współgrać z neutralnym, eleganckim kolorem elewacji.
Popielaty kolor pokoju wbrew obawom nie przytłoczy i nie zmniejszy optycznie wnętrza. Popielaty to bardzo jasny, rozbielony odcień szarego, dzięki czemu jest neutralny i subtelny, stanowiąc doskonałe tło dla innych kolorów. Połączenie popielatego z pastelowymi kolorami zapewni spokojną, harmonijną aranżację. Jeśli jednak obawiasz się, że popielaty będzie zbyt smutny i neutralny, bez obaw możesz ożywić dodatkami czy meblami w intensywnych kolorach. Doskonale komponują się z nim odcienie żółtego, czerwonego, granatowego czy kolor morski.