Mały ogród przy szeregowcu – jak zaaranżować ogród w zabudowie szeregowej?
Mały ogród przy szeregowcu. Dla jednych przekleństwo, a dla drugich – błogosławieństwo. Do której grupy należysz? Do pierwszej? Tym lepiej dla nas, bo lubimy wyzwania. Pokażemy Ci, co zrobić, by pozorna wada Twojego domowego azylu stała się jego największym atutem. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Zobacz, jak urządzić ogród w szeregowcu i zyskać dodatkową przestrzeń do wypoczynku lub spotkań ze znajomymi.
Mały ogród przy szeregowcu – co wziąć pod uwagę przy planowaniu?
Czy mały ogród w szeregowcu zawsze oznacza konieczność pójścia na kompromis? Niekoniecznie. Wbrew pozorom nawet mała przestrzeń pomieści wiele różnych elementów. Wystarczy wszystko odpowiednio zaplanować. Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu Twojego wymarzonego ogrodu.
- Położenie innych budynków względem ogrodu
Domy w zabudowie szeregowej są połączone ze sobą ścianami bocznymi. Z jednej strony to dobrze, bo masz niedaleko sąsiadów i w razie potrzeby zawsze możesz pożyczyć od nich cukier albo sól, ale z drugiej strony taka bliskość bywa dość krępująca. Planując aranżację ogrodu, pamiętaj więc o zastosowaniu ogrodzenia, które zapewni Ci poczucie prywatności.
- Metraż ogrodu
Czy jesteś w stanie dokładnie oszacować wielkość ogrodu bez obliczeń? Lepiej dokładnie wymierzyć dostępną przestrzeń przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. W tym przypadku każdy centymetr kwadratowy ma niebagatelne znaczenie.
- Kształt ogrodu
Masz długi i wąski ogród przy szeregowcu? A może Twoja przydomowa przestrzeń przybiera formę niewielkiego kwadratu? To żaden problem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich trików aranżacyjnych możesz optycznie poszerzyć zielony azyl i wyrównać jego proporcje. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
- Warunki panujące w ogrodzie
Chodzi tu nie tu przede wszystkim o stopień nasłonecznienia przestrzeni. Znajomość przywołanych szczegółów pozwoli Ci łatwiej dobrać roślinność do ogrodu. W cieniu dobrze odnajdują się gatunki takie jak: gajowiec żółty, zawilec mieszańcowy. paprocie i bluszcze. Z kolei berberys zwyczajny, jałowiec pospolity, kosodrzewina czy miłorząb japoński dobrze rosną na nasłonecznionych stanowiskach.
Projekt ogrodu przy szeregowcu – co powinien zawierać?
Profesjonalny projekt ogrodu przy bliźniaku powinien zawierać dokładne informacje na temat wszystkich elementów tworzących aranżację danej przestrzeni. Chodzi to między innymi o dane dotyczące kwestii takich jak: sąsiedztwo innych budynków, lokalizacja i wysokość ogrodzenia, położenie mebli ogrodowych, rodzaj zastosowanej nawierzchni, a także planowane rozsadzenie poszczególnych roślin.
Im bardziej szczegółowy projekt, tym lepiej. Ta zasada obejmuje zarówno małe ogrody w szeregowcach, jak i duże zielone azyle przy tradycyjnych domkach jednorodzinnych.
Zachowaj jednak pewien poziom elastyczności – nie wszystko można przewidzieć i trzeba być przygotowanym na nagłe zmiany planów. Może się wydarzyć, że pod Twoim trawnikiem rośnie korzeń, którego nie sposób wykopać. Zanim jednak zaczniesz tworzyć w głowie czarne scenariusze, pamiętaj, że takie niespodzianki to wyjątki, które tylko potwierdzają przywołaną wyżej regułę.
Mały ogród przy szeregowcu – jakie meble się w nim sprawdzą?
Zastanawiasz się, jakie meble wybrać do ogródka przy szeregowcu? Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, sięgnij po niezbyt masywne modele utrzymane w jasnej kolorystyce. Dodadzą aranżacji lekkości, a jednocześnie optycznie powiększą Twój zielony azyl.
Pamiętaj o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii – frontalny ogród (a z takim mamy zwykle do czynienia przy szeregowcach) powinien być przedłużeniem Twojego domu. Co to oznacza w praktyce? Musi nawiązywać do jego estetyki, na przykład poprzez dobór takich samych materiałów czy kolorów. Jeśli więc urządziłeś przestrzeń mieszkalną w duchu rustykalnym, to w aranżacji ogrodu wykorzystaj drewniane meble i akcesoria w wiejskim klimacie, m.in. hamaki.
Ale uwaga, aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej nie powinna zaburzać ogólnej estetyki osiedla i wchodzących w jego skład budynków. Jeśli lubisz iść pod prąd utartym schematom, zainwestuj w parkan, który odgrodzi Cię od otoczenia i posadź wokół niego rośliny.
Sprawdź też: Aranżacja ogrodu przy płocie – co posadzić wzdłuż płotu w ogrodzie?
Ogródek przy szeregowcu – pomysły na modne dekoracje
Meble aranżacji nie czynią. Liczą się dekoracje ogrodowe i dodatki. To one stanowią o stylu danej przestrzeni. Jak urządzić ogród przy szeregowcu, by stworzyć przytulny, a zarazem elegancki zakątek? Jeśli lubisz nowoczesność, wykorzystaj kolorowe donice o geometrycznych kształtach lub metalowe regały na rośliny. Jeżeli natomiast wolisz bardziej swojskie klimaty, zainwestuj w drewniane kwietniki.
Nowoczesny ogród w zabudowie szeregowej – sposoby na oświetlenie
Nowoczesny ogród przy szeregowcu nie istnieje bez odpowiedniego oświetlenia ogrodowego. Co wybrać do rozjaśnienia zielonego azylu? Postaw na niewielkie lampiony, lampy lub kinkiety, które nie zdominują aranżacji, a jednocześnie podkreślą atuty Twojego ogrodu – rabaty, dekoracje itp.
Ogrody przy szeregowcach – aranżacje, które Cię zainspirują
Nadal brakuje Ci pomysłów na aranżację? Spójrz na nasze małe ogrody w zabudowie szeregowej. Czasem jedno zdjęcie lub niepozorny detal może stać się źródłem inspiracji!
Wiesz już, jak urządzić mały ogródek przy szeregowcu? Jesteśmy przekonani, że bez trudu stworzysz piękną, a jednocześnie funkcjonalną przestrzeń, która stanie się Twoją najlepszą wizytówką, znakiem dobrego stylu i elegancji. Teraz nawet taras w szeregowcu nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Kto wie, może wkrótce zaczniesz udzielać porad i wskazówek sąsiadom? Wszystko przed Tobą. Trzymamy kciuki.