Deska lakierowana czy olejowana?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MARCHEWKA.
Jak powszechnie wiadomo podłoga to wizytówka każdego domu. Trzeba ją odpowiednio pielęgnować by służyła nam przez lata. Najpopularniejszym wykończeniem podłóg jest olejowanie oraz lakierowanie. Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej dla nas metody wykończenia, warto zapoznać się z ich zaletami i wadami.
Na początek przyjrzyjmy się deskom lakierowanym. Nakładanie lakieru na podłogę poleca się do pomieszczeń o niezbyt dużym natężeniu użytkowania takimi jak: sypialnia czy pokój dziecięcy, gdyż jest bardziej narażona na uszkodzenia. Lakier zachowuje naturalny kolor drewna, jednocześnie nadając mu elegancki połysk. Lakiery do wykończenia podłóg różnią się od siebie stopniem połysku tj. lakier matowy (wybierzmy go jeśli chcemy optycznie pomniejszyć pomieszczenie), lakier półmatowy (nadaje lekki połysk i naturalny wygląd drewna) lub lakier z dużym połyskiem (jeśli chcemy nadać jej elegancki połysk).
Zalety:
-wysoka odporność powierzchni na zabrudzenia (brud nie wnika w strukturę drewna);
-łatwa i tania konserwacja;
-względnie długi czas użytkowania bez konieczności przeprowadzenia renowacji.
Wady:
-elektryzowanie się podłóg i przyciąganie na powierzchnię kurzu;
-brak możliwości wykonania naprawy miejscowej;
-kosztowna i czasochłonna renowacja;
-chodząc boso jest wrażenie, że chodzi się po plastiku (zimna powierzchnia).
Następnie zapoznajmy się z deskami olejowanymi. Olejowanie stosuje się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, ze względu na jego lepsze zabezpieczenie. Olej jest mniej śliski od lakieru, dlatego nakłada się go m.in. na parkiety taneczne, do łazienki czy kuchni. Oleje do podłóg robione są z naturalnych składników, przez co wnikają w głąb struktury drewna nadając mu szlachetny wygląd. Ponadto deska wykończona olejem świetnie sprawdzi się w łazience czy basenie. Podłogę olejowaną można także barwić na różne kolory. Można ją przyciemnić lub całkowicie wybielić.
Zalety:
-renowacja nie wymaga cyklinowania i może być przeprowadzona samodzielnie w kilka godzin;
-możliwość wykonania napraw miejscowych;
-posadzka nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu;
-głęboka impregnacja;
-możliwość wykonania w wilgotnych pomieszczeniach (łazienka, basen itp.);
-chodząc boso jest bardzo przyjemne odczucie (kontakt z naturą).
Wady:
-konieczność wykonywania regularnych konserwacji;
-szybszy proces zużycia powłoki oleju w porównania do podłóg lakierowanych (podłoga wymaga częstszej konserwacji i renowacji).
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką MARCHEWKA.