Jak wybrać materac?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Materace Dla Ciebie.
Każdy z nas wie jak istotnym elementem jest sen. W czasie snu regenerujemy siły, dlatego nie warto oszczędzać na najważniejszym elemencie naszego łóżka - materacu, od którego wygody zależy nasz odpoczynek. Materace Dla Ciebie opracował krótki przewodnik w jaki sposób wybrać odpowiedni materac. Prócz praktycznych porad możecie również śledzić cotygodniowe konkursy na fanpage sklepu, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody.
Wybór materaca jest prosty
Decydując się na zakup nowego materaca musimy dokonać kilku ważnych decyzji: wybrać rodzaj materaca, jego twardość oraz komponenty jakie powinny wchodzić w jego skład, nie zapominając również o właściwie dobranych rozmiarach naszego nowego materaca.
W podjęciu tych jakże istotnych decyzji przydatny może okazać się przewodnik, składający się z 4 podstawowych kroków, który przybliża nam szczegóły możliwych wyborów:
KROK 1: Rodzaj materaca
piankowy: jednolity, idealny dla dzieci, zapewnia izolację termiczną, ma właściwości antyalergiczne, zawiera piankę poliuretanową, dodatkowe wkłady: mata kokosowa, pianka lateksowa lub wełna owcza.
bonellowy: zawiera sprężyny bonellowe, zapewniające dużą elastyczność powierzchniową (wraz ze wzrostem nacisku-ciężaru ciała, zwiększa się siła wypierania sprężyn; możliwe wkłady: pianka termoelastyczna, mata kokosowa lub pianka lateksowa.
kieszeniowy (pocket): zawiera dużą ilość sprężyn (272 na m2 – każda znajduje się w oddzielnym materiałowym woreczku, dzięki czemu działają one niezależnie od siebie, a materac ma sprężystość punktową – ugina się tylko w punkcie nacisku), posiada 7 stref twardości (idealnie dopasowuje się do ciała), dodatkowe wkłady: mata kokosowa, pianka lateksowa lub wełna owcza.
lateksowy: charakteryzuje się wkładem w postaci pianki lateksowej, dzięki której jest bardziej elastyczny i wytrzymały. Pianka lateksowa, dzięki posiadanym strefom twardości oraz punktowej elastyczności, zapewnia właściwe podparcie dla kręgosłupa w czasie snu oraz długą żywotność materaca. Wkładka z lateksu ma właściwości antyalregiczne, zapobiega rozwojowi roztoczy, dodatkowe wkłady: mata kokosowa, pianka termoelastyczna lub wełna owcza; materac ma sprężystość punktową – ugina się tylko w punkcie nacisku), posiada 7 stref twardości (idealnie dopasowuje się do ciała), dodatkowe wkłady: mata kokosowa, pianka lateksowa lub wełna owcza.
wysokoelastyczny: zawiera wkład w postaci wysokolestycznej pianki poliuretanowej. Jest ona odporna na odkształcenia i ma właściwości antyalergiczne, zapewnia odpowiednią przewiewność oraz wentylację. Dzięki wysokoelastycznej piance materac ten jest idealny w przypadku użytkowania przez osoby zarówno o niskiej jak i wysokiej wadze, właściwie podpiera kręgosłup podczas snu, dodatkowe wkłady: mata kokosowa, pianka termoelastyczna lub wełna owcza.
nawierzchniowy: pełni on fukcję nakładki dla materaca podstawowego, w zależności od rodzaju wypełnienia przyjmuje różne stopnie twardośći. Może stanowić podłoże dla namiotu lub też posłanie w czasie wizyty gości. Możliwe wkłady dla tego materaca to: mata kokosowa, pianka lateksowa lub pianka termoelastyczna.
KROK 2: Twardość materaca a waga ciała
Dla jednej osoby:
poniżej 60 kg - miękki (H1)
60 – 80 kg - średnio twardy (H2)
80 – 110 kg - twardy (H3)
powyżej 110 kg - bardzo twardy (H4)
Dla dwóch osób:
Pod uwagę bierzemy wagę osoby cięższej i odnosimy się do powyżej listy
KROK 3: Komponenty materaca i ich funkcje
mata kokosowa: naturalny komponent pozyskiwany ze skorupy orzecha kokosowego, zapewnia dużą wytrzymałość, utwardza materac, dobrze odprowadza wilgoć.
pianka poliuretanowa: odporna na odkształcenia, zapewnia wytrzymałość i doskonałą cyrkulację powietrza, łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne.
pianka lateksowa: naturalny surowiec dla materacy leczniczych (ogranicza ryzyko wystąpienia pleśni i roztoczy), łączy elastyczność i wytrzymałość, ma właściwości antyalergiczne.
pianka termoelastyczna (memory): reaguje nie tylko na nacisk, ale również na temperaturę ciała (pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało odkształca się i zachowuje jego kształt), ma właściwości antyalergiczne, została wynaleziona przez naukowców NASA by zagwarantować astronautom komfort podczas przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas.
wełna owcza: naturalny surowiec o właściwościach termicznych, utrzymuje stałą temperaturę (pochłania ciepło wydzielane przez organizm i utrzymuje je w sobie), ma właściwości antyalergiczne (nie rozwijają się w niej roztocza i drobnoustroje).
KROK 4: Wielkość materaca
szerokość: minimum 70 cm, a w przypadku materaca dwuosobowego powyżej 140 cm
długość: obliczamy ją dodając do wzrostu 20 cm (przy wzroście 180 cm, materac powinien mieć długość 2 metrów)
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Materace Dla Ciebie.