Pomysły na pokój młodzieżowy. 10 pomysłów na pokój dla nastolatka
Bezpieczny azyl, cicha przystań, własna enklawa - tak nastolatkowie traktują swój pokój. To tam uczą się, odpoczywają, realizują swoje pasje czy spotykają w kameralnym gronie przyjaciół.
Urządzając pokój młodzieżowy, pamiętaj, aby nie narzucać dziecku swojej wizji. Projektujcie w duecie, czerpiąc ze wspólnej pracy morze radości! W poniższym artykule znajdziecie dziesięć różnych inspiracji, które z pewnością pomogą Wam zaaranżować modny, stylowy i funkcjonalny pokój, idealny dla młodego człowieka.
Kolor i styl
Młodzieżowy pokój można urządzić według konkretnego stylu. Trend skandynawski, prowansalski czy chabby-chic z pewnością spodoba się młodej dziewczynie. Chłopcy wybiorą raczej styl marynistyczny, industrialny czy hi-tech. Bardzo ważne jest, jakimi kolorami lubi otaczać się Twoje dziecko. Jeśli ma problem z wyciszeniem się, postawcie na biel, błękit, zieleń czy szarości. Leniuchowi natomiast, warto dodać wigoru energetycznymi akcentami - czerwienią, żółcią czy pomarańczem.
Łóżko to podstawa!
Nastolatek ciągle rośnie, dlatego wygodne łóżko jest dla niego szczególnie istotne. Mebel powinien być idealnie dostosowany do jego wzrostu i wagi oraz wyposażony w komfortowy materac. Młoda dama z pewnością zachwyci się ozdobną metalową ramą łóżka, natomiast młody dżentelmen minimalistyczną konstrukcją z drewnianych palet. Urządzając pokój dziecka warto zwrócić uwagę na design ściany nad łóżkiem. Może zafundujecie jej dekoracyjną tapetę w grochy albo okrasicie miękkimi panelami ozdobionymi deseniem moro?
Kącik twórczy
Edukacja to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu nastolatka, dlatego należy mu zapewnić wygodny kącik do nauki. W małym wnętrzu dobrze sprawdzi się łóżko piętrowe pod którym swoje miejsce znajdzie obszerne biurko i komfortowy fotel. Jeśli młodzieżowe królestwo jest większe, zorganizujcie strefę do nauki np. pod oknem. W obu przypadkach koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie i organizery, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło porządkować swoje prace domowe, zeszyty i książki. Jeśli nastolatek lubi przedmioty „z duszą”, warto pomyśleć także o kilku stylowych gadżetach, takich jak elegancki globus, zabytkowa maszyna do pisania czy leciwy kałamarz.
Strefa relaksu
Każdy człowiek potrzebuje odrobiny błogiego relaksu. Zafunduj zatem swojemu dziecku designerskie wiszące krzesło czy miękką pufę-worek. W trakcie popołudniowej sjesty z przyjemnością wtuli się w miękki materiał mebla, aby poczytać książkę, odpisać na kilka maili czy po prostu uciąć sobie ożywczą drzemkę słuchając ulubionej muzyki.
Sprytne skrytki
Nastolatki często mają tendencję do kolekcjonowania rozmaitych rzeczy i gadżetów. Zbiór buteleczek po perfumach, ulubione magazyny, kolekcja zabytkowych samochodów w wersji mini - to wszystko musi mieć przecież swoje miejsce! W niewielkich wnętrzach oprócz wygodnej szafy, warto pokusić się o mebel wielofunkcyjny. Taką rolę nierzadko spełnia łóżko - jego skrzynia często wyposażona jest w szuflady i półki, które mogą posłużyć do przechowywania cennych zbiorów. Warto bliżej przyjrzeć się także pufom z podnoszonym siedzeniem, smukłym sekretarzykom czy stolikom kawowym w formie kufra.
Dla książkowego mola
Twoje dziecko kocha czytać? To świetnie! Z doświadczenia doskonale jednak wiemy, że obszerne książkowe zbiory mogą być nie lada wyzwaniem dla projektanta wnętrz. Aby różnobarwne tomy wyglądały efektownie, możecie umieścić je na designerskich półkach w kształcie gałęzi lub podświetlonych wnękach zaprojektowanych na wymiar. Jeśli nastolatek jest alergikiem, koniecznie zadbaj o przeszkloną gablotę - dzięki niej kurz w mniejszym stopniu będzie osadzał się na książkach.
Pokój z pasją
Niemal każdy nastolatek ma swoją pasję, której z przyjemnością poświęca większość swojego wolnego czasu. Aranżując pokój dziecka, warto wziąć takie zainteresowania pod uwagę. Twoja córka fascynuje się modą i marzy o projektowaniu? Urządźcie pokój w stylu francuskiego atelier! Na urodziny możesz sprezentować jej manekin, który doda aranżacji charakteru. Twój syn kształci się w szkole muzycznej? Na ścianach wyeksponujcie instrumenty i ozdoby wykonane z płyt winylowych a na stoliku postawcie wiekowy gramofon. Każdy młody meloman z pewnością byłby zachwycony!
Jasno, jaśniej, najjaśniej!
Młodzi ludzie dużo się uczą, czytają, sporządzają notatki. Projektując pokój nastolatka, zwróć szczególną uwagę na oświetlenie wnętrza. Im więcej różnych punktów światła, tym lepiej! Wspólnie wybierzcie lampę sufitową, nocną i tę na biurko. Świetnym dopełnieniem mogą okazać się nastrojowe kinkiety ścienne, listwy LED-owe czy modne cotton-balls'y. Ich delikatne światło zadba o kameralną atmosferę, gdy dziecko zechce odpocząć.
Barwnie i (nie)szablonowo
W pokoju młodzieżowym doskonale sprawdzają się ścienne szaleństwa. Z powodzeniem możecie zatem bliżej przyjrzeć się różnobarwnym tapetom i fototapetom. Minusem odważnych wzorów jest to, że szybko mogą się znudzić – zwłaszcza młodej osobie. Dla niespokojnych dusz lubiących zmiany, wymarzonym rozwiązaniem będą szablony i naklejki. Wysokojakościowe modele można z łatwością odkleić od ściany, nie powodując przy tym uszkodzenia jej powierzchni. O nudzie zatem nie ma mowy!
Ponadczasowy design
Jeśli nastolatek nie ma sprecyzowanej wizji swojego pokoju lub stale goni za aranżacyjnymi nowinkami, postarajcie się stworzyć we wnętrzu neutralną bazę. Projektując przestrzeń uniwersalną, postawcie na jasne kolory, proste meble modułowe, niezobowiązujące wzory. Dzięki nim stale będzie można eksperymentować z wystrojem pomieszczenia i definiować jego charakter przy pomocy rozmaitych stylowych dodatków.
Dojrzewanie to niezwykły moment w życiu każdego młodego człowieka. Dzieciaki przeżywają wtedy pierwsze miłości, poszukują nowych pasji, kształtują swój gust i poczucie estetyki. Nic zatem dziwnego, że dla nastolatka bardzo ważny staje się wtedy jego własny kąt. Dzięki konkretnym kolorom, dodatkom i kreatywnym rozwiązaniom, Twoje dziecko wyraża siebie, a Ty masz szansę na jeszcze lepsze poznanie jego zainteresowań, marzeń i aspiracji.