Jak mieszkać inteligentnie? Oto jest pytanie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Art Cinema.
Inteligentne domy to nie przyszłość. To teraźniejszość! Nowoczesne, designerskie i w pełni zautomatyzowane, na dobre wpisały się w pejzaż rodzimej architektury. Systemy automatyki budynkowej są coraz częściej stosowane w nowo powstających obiektach mieszkalnych. Czy można zastosować je w nieco starszym budownictwie? Oczywiście, dla firmy Art Cinema to żaden problem!
Wyobraź sobie budynek, który troszczy się o Twój komfort za Ciebie. Gdy temperatura na zewnątrz spada, sprytne systemy sterowania zwiększają przepływ ciepłej wody w grzejnikach. Kiedy wybija godzina 22:00 światła automatycznie lekko się przyciemniają. W momencie, gdy przekraczasz próg swojego domu, w tle zaczyna płynąć ulubiona muzyka. Takie rozwiązania to nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli nowinek technicznych, ale i dla osób, które wysoko cenią sobie swoją wygodę i czas.
Systemy wysoce zintegrowane
Postęp technologiczny zdaje się pędzić z prędkością światła. Ani się obejrzeliśmy a nasze domy wypełnione są sieciami rozmaitych urządzeń i systemów. Rolety antywłamaniowe, żaluzje noc-dzień, ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, monitoring, oświetlenie ogólne, punktowe, dekoracyjne... Do tego dochodzą oczywiście rozmaite sprzęty RTV i AGD. Sporo tego, prawda? Po całym dniu pracy ma się ochotę na dobry film i lampkę aromatycznego wina, nie na programowanie urządzeń elektronicznych. Projektanci inteligentnych systemów wiedzą o tym doskonale. Ich idea jest prosta - zintegrować systemy w sposób, który pozwoli nimi zbiorczo kierować.
"Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na integrację tak daleko posuniętą, że za pomocą smartfona możemy sterować wszystkimi domowymi urządzeniami. Sama idea jest prosta, jednak wymaga specjalistycznej wiedzy pozwalającej zintegrować wszystkie domowe instalacje" – mówi Patryk Gut z Art Cinema.
Obecnie najpopularniejszym udogodnieniem jest sterowanie oświetleniem. Jak szacują specjaliści, systemy te występują w ponad 80% inwestycji. Nic w tym jednak dziwnego – sterowanie światłem „na odległość” jest szalenie wygodne. Warto jednak zwrócić uwagę, że inteligentny dom jest nie tylko bardziej komfortowy i funkcjonalny, ale i o niebo bezpieczniejszy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można na bieżąco śledzić obraz z kamer monitoringu lub ustawić specjalne powiadomienie, które pojawi się na ekranie telefonu, gdyby na posesji działo się coś niepokojącego.
Dom w pełni dostosowany do Twoich potrzeb
Decydując się na inteligentne systemy sterowania, warto dostosować je do trybu życia i potrzeb domowników. Marzy Ci się bio-kominek, który zapłonie zanim wrócisz do domu z pracy? A może zraszacze w ogrodzie, które włączą się bez niczyjej pomocy? Dla specjalistów firmy Art Cinema to żaden kłopot! W zależności od potrzeb Klientów projektanci tworzą nowatorskie zindywidualizowane systemy. Jakie stosowane są najczęściej?
Inwestorzy bardzo chętnie decydują się na tzw. sceny świetlne. Główną rolę odgrywa tutaj natężenie światła. Dzięki rozmaitej intensywności oświetlenia, pomieszczenie w kilka chwil może zupełnie zmienić swój charakter. Ciepły blask sprawi, że wnętrze będzie prezentować się jako przytulna strefa wypoczynku, natomiast chłodne światło halogenów doda mu zadziornych, surowych nut. Kolejnym faworytem pozostaje inteligentne nagłośnienie, które pozwala na słuchanie muzyki w wielu pomieszczeniach. W tym przypadku również z łatwością zmienisz głośność czy tony dźwięku.
Co ciekawe, nowoczesna aparatura może się przydać w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Nadciąga burza, a Ty zostawiłeś otwarte okna? Przy pomocy inteligentnych systemów możesz w kilka je pozamykać i zasunąć żaluzje zewnętrzne. Jak podkreślają specjaliści Art Cinema – na życzenie Klienta zrewolucjonizują każde urządzenie, w każdym budynku. Nowatorskie rozwiązania można z powodzeniem stosować w domach jednorodzinnych, apartamentach, biurach czy pojedynczych pomieszczeniach.
Kilka kliknięć, czyli jak to działa?
Sterowanie panelem umieszczonym w ścianie jest ok, jednak specjaliści Art Cinema proponują swoim Klientom coś więcej. W erze popularności telefonów komórkowych, trudno nie korzystać z ich pomocy. Oświetlenie, temperaturę czy muzykę w kilka chwil można zatem zmienić na przykład za pośrednictwem iPhone'a. Firma Apple, jak zwykle przoduje w niecodziennych rozwiązaniach i dostarcza producentom inteligentnych systemów sprytne nowoczesne patenty.
Dobrodziejstwo iPhone'a to jednak nie wszystko. Centrum inteligentnego dowodzenia może stanowić również iPad. To zmyślne wielofunkcyjne urządzenie dotykowe, wykorzystując sieć bezprzewodową, z przyjemnością przejmie pieczę nad domową automatyką. Jako akcesorium lekkie, poręczne i przenośne nadaje się do tego znakomicie. Wystarczy jedynie zainstalować na nim odpowiednią aplikację umożliwiającą sterowanie systemami, połączyć się z siecią Wi-Fi i voilà! Cały dom mamy pod kontrolą!
W przypadku obu urządzeń aplikacja sterująca domem jest banalna w obsłudze. Interfejs pozostaje przejrzysty i intuicyjny, dzięki czemu poradzi sobie z nim każdy - bez względu na wiek i biegłość w dziedzinie nowinek technologicznych. Osoby preferujące urządzenia mobilne z Androidem nie muszą się obawiać – aplikacje dostępne są również na tablety i telefony z tym systemem operacyjnym.
Oszczędność, ekologia, estetyka
Inteligentne systemy to nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie czasu, ale i pieniędzy. Inwestycja w sieć automatyki budynkowej zawsze się bowiem zwraca. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia energii - zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Ogrzewanie, które na bieżąco "pilnuje" właściwej temperatury czy odpowiednio zaprogramowane oświetlenie, znacząco wpływają na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. W efekcie okazują się także znacznie bardziej ekologiczne aniżeli tradycyjne instalacje.
Wiele osób zastanawia się, czy systemy automatycznego sterowania nie wpływają negatywnie na estetykę pomieszczeń. W wyobraźni widzimy bowiem plątaninę kabli i przyłączy. Nic bardziej mylnego! Art Cinema starannie dba o to, aby wysmakowane aranżacje nadal zachwycały stylem. Mechanizmy z łatwością można ukryć w ścianach i pod listwami maskującymi. Przyglądając się ofercie Art Cinema, warto zwrócić uwagę na wzornictwo samych głośników. Wiele z nich przypomina... fantazyjne rzeźby! Nie jest bowiem tajemnicą, że funkcjonalność i świetny design to przecież idealny duet.
"Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna" - powiedział kiedyś rzymski architekt i inżynier, Witruwiusz. Choć żył on w I w. p.n.e., jego słowa wciąż pozostają aktualne. Dom idealny to przecież nie tylko trwałość i estetyka, ale i funkcjonalność, która zapewnia nam komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Art Cinema.