5 sprawdzonych sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej
Czyszczenie kabiny prysznicowej bywa problematyczne. Kabiny mają to do siebie, że jest w nich wiele zakamarków i załamań. Wyjątkiem są modele pozbawione brodzika, czyli kabiny walk-in, gdzie zazwyczaj stosuje się proste szklane tafle. Nawet i tu trudno jednak o kryształowo lśniące ścianki prysznica. Dzięki naszym 5 sprawdzonym sposobom na czyszczenie kabiny prysznicowej „akcja błysk” ma jednak szansę stać się o niebo łatwiejsza! Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Sprawdź!
1. Systematyczne czyszczenie kabiny prysznicowej
Istnieje wiele środków do czyszczenia kabin prysznicowych w łazience. Specjalne mleczka i pasty bywają skuteczne, jednak należy uważać na te, które zawierają twarde mikrogranulki. Ten składnik wprawdzie skutecznie usuwa uporczywy nalot, jednak może zmatowić ściany kabiny i pozostawić na nich nieestetyczne rysy. Podobnie rzecz się ma z akcesoriami czyszczącymi.
Nie warto używać szorstkich gąbek zmywakowych, lepiej zainwestować w ściereczki z mikrofibry i gumowe ściągaczki do wody. Najlepszym sposobem na utrzymanie kabiny w czystości jest spłukiwanie jej wodą po każdym prysznicu i niedopuszczanie do powstania trwałego osadu. Wówczas delikatne detergenty będą wkraczać do akcji jedynie okazjonalnie i z pewnością poradzą sobie z czyszczeniem kabiny prysznicowej.
2. Mycie kabiny prysznicowej octem
Wiele osób rezygnuje z chemicznych środków, poszukując naturalnych sposobów na czyste, błyszczące powierzchnie. Jednym z nich jest ocet. Aby stworzyć roztwór idealny do mycia kabiny prysznicowej, przygotuj mieszaninę w stosunku 1:1. Ocet połączony z ciepłą wodą świetnie usuwa kamień i nalot z z mydła.
Aby ścianki kabiny lśniły, najlepiej przelać roztwór do spryskiwacza i dokładnie je nim zrosić. Po około 10 minutach należy przetrzeć zabrudzenia ściereczką i spłukać kabinę ciepłą wodą. Octem można czyścić również fugi, relingi i baterię prysznicową.
Dowiedz się więcej: Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?
3. Kwasek cytrynowy na osad z mydła na kabinie
Przy czyszczeniu kabiny prysznicowej z osadu ocet można z powodzeniem zastąpić kwaskiem cytrynowym. Do 200 ml ciepłej wody należy dodać dwie łyżki kwasku. Po dokładnym wymieszaniu składników, roztwór można przelać do spryskiwacza. Dalej postępuj tak, jak w przypadku mieszaniny wody z octem. Ten pomysł spodoba się wszystkim osobom, które drażni charakterystyczna octowa woń.
Jeżeli jednak w Twojej kabinie znajdują się elementy marmurowe, uważaj na kwasek cytrynowy. Mimo że świetnie czyści zabrudzenia, może pozostawić na kamiennej powierzchni skazy i odbarwienia.
Przeczytaj również: 9 sposobów na zastosowanie cytryny w domu – czy znasz wszystkie?
4. Czyszczenie kabiny prysznicowej sodą
Kabina prysznicowa to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Nic w tym jednak dziwnego – zarodki grzybów uwielbiają niewentylowane i wilgotne pomieszczenia. Warto zatem po każdym prysznicu dobrze przewietrzyć kabinę i łazienkę. Niestety, często takie zabiegi nie przekładają się na oczekiwane rezultaty i na fugach oraz w kącikach obudowy zaczynają pojawiać się nieestetyczne czarne kropki. Co wtedy?
W takiej sytuacji polecamy sięgnąć po sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Najpierw należy nałożyć na zapleśniałą powierzchnię sodę i pozostawić ją tam na ok. 10 minut. Następnie energicznie wyszoruj i przetrzyj wymyte fragmenty wodą utlenioną o stężeniu 3%. Pamiętaj, aby nie spłukiwać wody utlenionej, tylko pozostawić ją na fugach do wyschnięcia. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się zarodków grzybów.
Przeczytaj więcej: Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie
5. Powłoka hydrofobowa – koniec z czyszczeniem prysznica
Liczne grono osób coraz częściej odstawia środki do czyszczenia kabin prysznicowych na półkę, decydując się na sprytną powłokę hydrofobową. Wielu producentów oferuje kabiny hydrofobowe, jednak jeśli nie masz ochoty na łazienkowy remont, zainwestuj w specjalny preparat, którym zabezpieczysz ścianki kabiny. **Czym dokładnie jest powłoka hydrofobowa?
Tworzą ją rozmaite substancje, takie jak chociażby skrobia. Głównym zadaniem powłoki jest „odpychanie” wody i brudu. Rzeczywiście, na powierzchniach zabezpieczonych hydrofobowo próżno szukać zacieków czy kropel wody. Powłoka tworzy bowiem warstwę, która „wygładza” powierzchnię szkła. Dzięki temu woda, zamiast formować się w krople, tworzy strumienie, które spływając, nie zostawiają jakichkolwiek zacieków. Co równie istotne, powłoka chroni kabinę przed osadami z mydła i kamieniem.
Chyba wszyscy zgodzą się co do tego, że idealna kabina prysznicowa powinna być nie tylko designerska i funkcjonalna, ale i nieskazitelnie czysta. Skuteczne czyszczenie kabiny prysznicowej z wykorzystaniem naszych sprawdzonych sposobów pozwoli Ci na orzeźwiający prysznic o poranku lub wieczorny relaks pod ciepłym strumieniem wody.