Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 10 pomysłów projektantów wnętrz
Kuchnia w stylu skandynawskim miewa rozmaite oblicza. Czasem jest minimalistyczna i nowoczesna, innym razem przytulna i pełna stylowych bibelotów, zawsze jednak zachwyca świetnym designem i subtelnym blaskiem śnieżnej bieli. Kochają ją wszyscy, którzy lubią jasne przestrzenie, naturalne materiały i funkcjonalne rozwiązania.
Zwykło się twierdzić, że kuchnie skandynawskie mają bardzo mocno zdefiniowane wzornictwo. Oczywiście, niektóre elementy wystroju są powtarzalne, jednak scandi bardzo lubi flirtować z rozmaitymi wnętrzarskimi trendami. Czasem ma ochotę na ciepłe rustykalne akcenty, innym razem rozsmakowuje się w chłodzie industrialnych melanży. Obie odsłony wciąż jednak łączy ogrom przestrzeni, ergonomii i światła. Czym duma Skandynawii potrafi jeszcze zaskoczyć? O tym w kolejnych dziesięciu akapitach.
Geometryczne melanże
Styl skandynawski uwielbia geometrię. Możesz więc z powodzeniem potraktować ją jako motyw przewodni kuchennej stylizacji Pomiędzy bufetem, a ciągiem półek wiszących, z przyjemnością zamieszkają geometryczne płytki - mogą być to wariacje na temat trójkątów, rombów, patchwork'u czy heksagonów. Na jaki zestaw barw zdecydować się najlepiej? Ze skandynawską bielą pięknie koresponduje czerń, granat oraz odcienie szarości. Aranżację warto uzupełnić meblami i akcesoriami o kubistycznych kształtach. Pamiętaj, że takie abstrakcyjne połączenia to bezsprzeczny hit nadchodzących sezonów. Wprowadzając je do kuchennego wnętrza, będziesz bardzo na czasie!
Z akcentem vintage
Kuchnia ze skandynawską nutą uwielbia sprzęt AGD stylizowany na vintage. Obok prostych nowoczesnych szafek o drewnianych blatach, bardzo dobrze odnajdzie się więc lodówka w stylu retro. Kupując pozostałe wyposażenie AGD, takie jak czajnik elektryczny czy toster, koniecznie zadbaj, aby produkty pochodziły z tej samej linii wzorniczej. Dzięki temu aranżacja stanie się nad wyraz szykowna i spójna. Aby dodać kuchni bigla, zainwestuj w stylizowaną baterię, okap w stylu vintage lub powieś na ścianie oryginalną półeczkę na przyprawy pamiętającą lata 30. Oto przepis na piękną kuchnię scandi ze "starą" duszą.
Wielki błękit
Czy w kuchni skandynawskiej muszą koniecznie rządzić białe meble? Oczywiście, że nie! Ostatnio bardzo modne stały się zabudowy kuchenne w subtelnej błękitnej tonacji. Być może jest to spowodowane tym, że słynna firma Pantone okrzyknęła odcień Serenity kolorem roku 2016. Rozbielone modre nuty pięknie prezentują się na tle białych ścian. A jeśli błękitne meble są Ci nie w smak? Być może warto bliżej przyjrzeć się kafelkom i akcesoriom w tym kolorze? Nic tak pięknie nie urozmaici kuchennej aranżacji scandi, jednocześnie nie zabierając jej ani krztyny subtelnego uroku.
W stronę loftu
Scandi uwielbia industrialne dodatki! I nic w tym dziwnego. Subtelna biel w towarzystwie surowego drewna i prostych żeliwnych wykończeń nabiera niebanalnego, zadziornego charakteru. Loftowe meble i akcesoria najlepiej czują się w towarzystwie prostej białej zabudowy kuchennej. Dzięki temu one grają tu pierwsze skrzypce! Aby spotęgować pofabryczny klimat kuchni, można zainwestować w oryginalne ceglane płytki ścienne lub nietuzinkowe lampy w formie żarówek wiszących na długich grubych kablach.
Biel tęczą doprawiona
Oto świetna propozycja dla osób lubiących energetyczne akcenty. Na tle bieli przepięknie zaprezentuje się żółć, czerwień czy turkus. Dzięki takiej kolorystycznej fuzji stworzysz skandynawskie wnętrze z ikrą. Barwne mariaże dodadzą kuchni wesołych tonów i sprawią, że stylizacja scandi stanie się nieco przekorna. Tęczowe mogą być klosze lamp, ramki grafik wiszących na ścianach czy kuchenna ceramika. Dobrym pomysłem jest również oklejenie lodówki wielobarwną tapetą winylową. Dzięki takim wykończeniom wiosenna aura będzie gościć w Twojej kuchni przez okrągły rok!
Drewno? Na pewno!
Obecność drewna w kuchni skandynawskiej to oczywista sprawa. Scandi kocha bowiem drewniane blaty, parapety i meble. Przyjęło się jednak, że jego faworytem jest jasne drewno sosnowe. A gdyby tak poszaleć z nieco ciemniejszymi odcieniami? Efekt może być zaskakujący. Stylowe krzesła z opalanego jesionu czy solidny mahoniowy stół dodadzą wnętrzu zdecydowanego charakteru. Dzięki nim jasna kuchenna przestrzeń stanie się bardziej elegancka i wyszukana. Aby kuchnia nie straciła swojego czystego, skandynawskiego uroku, warto równoważyć zdecydowane tony dużą ilością bieli.
Szach i mat
Wprawdzie dwukolorowa podłoga w karo pozostaje domeną kuchni w stylu art deco, jednak w aranżacjach skandynawskich również spisuje się doskonale. Rozwiązanie tego rodzaju jest pod względem stylistyki dosyć zobowiązujące, dlatego bardzo ładnie komponuje się z czystą bielą. W takiej podłogowej szachownicy najlepiej wypadną płytki biało-czarne bądź biało-szare. Scandi w ogóle docenia rozmaite odcienie szarości, dlatego mogą one pojawić się również na ścianach. Konwencja pełna popielatych płaszczyzn z pewnością polubi srebrzyste sprzęty AGD, które dodadzą całości nowoczesnego look'u.
W wersji minimal
Jeśli uwielbiasz prostotę i czystość form, postaw na śnieżnobiałe scandi w nowoczesnej odsłonie. W takiej kuchni próżno szukać uroczych bibelotów czy frezowanych mebli. Tutaj rządzą futurystyczne fronty na wysoki połysk, drzwiczki otwierane dociskowo oraz nowoczesne AGD. W takim wnętrzu dodatki są czysto użytkowe, dlatego powinny zachwycać funkcjonalnością. Na blatach mebli nie znajdziesz niczego, co mogłoby zakłócić minimalistyczną formę projektu. Zaletą takiej kuchni jest przede wszystkim jej intrygujący designerski wygląd i fakt, że bardzo łatwo utrzymać wnętrze w czystości.
Scandi eklektyczne
Tak jak wspominaliśmy na początku - styl skandynawski bardzo chętnie "integruje się" z innymi aranżacyjnymi trendami. Jeżeli zatem lubisz stylistyczny misz-masz, pokuś sięj niebanalne wnętrzarskie fuzje. Na tle białych ścian i jasnej zabudowy ciekawie zaprezentuje się nowoczesny stół otoczony różnobarwnymi krzesłami vintage. Co ciekawe, każde może pochodzić z innej bajki - mile widziana będzie zarówno secesja, jak i art deco czy kubistyczny model rodem z lat 50. Podobnie możesz zestawiać ze sobą dodatki - leciwy zegar i lampę w stylu pop-art. Taka odsłona scandi spodoba się wszystkim niepokornym duszom lubującym się w nieoczywistych zestawieniach.
Kuchnia inaczej
W kuchni skandynawskiej rządzi zazwyczaj neutralna, biała baza, zatem jest to wymarzona przestrzeń do testowania rozmaitych rozwiązań. Zamiast klasycznego okrągłego blatu otoczonego krzesłami marzy Ci się surowy stół w towarzystwie dwóch sękatych ławek? Nie ma problemu! A może oczyma duszy widzisz swój aneks kuchenny oddzielony od salonu industrialną szprosową konstrukcją? Czemu nie! Na takie ekstrawaganckie próby z pewnością nie pozwoliłby Ci elegancki styl prowansalski czy nastrojowy shabby-chic. Z „białą damą” ze Skandynawii jest jednak zupełnie inaczej!
Styl skandynawski jest naprawdę bardzo liberalny. Dopóty zachowasz w kuchni jasną paletę barw, postawisz na przestrzeń i raczej proste meble pozbawione ozdobników, dopóki wnętrzarskim eksperymentom nie będzie końca. A zatem próbuj, zestawiaj, miksuj, łącz – to najlepsza droga do stworzenia swojej wymarzonej kuchennej aranżacji w duchu scandi.