Jak urządzić małe mieszkanie – praktyczne pomysły na funkcjonalne i wygodne wnętrze
Małe mieszkanie wcale nie musi być niefunkcjonalne. Istnieje wiele ciekawych pomysłów na to, aby "oszukać" niewielki metraż i uczynić go wyjątkowo praktycznym. Takie aranżacyjne czary to żadna tajemna sztuka! Wystarczy spryt i odrobina kreatywności.
Obojętnie czy mieszkasz w blokowej kawalerce, 35-ciu metrach w kamienicy czy w studio mieszczącym się na poddaszu domku jednorodzinnego. Na każdą niewielką przestrzeń znajdzie się sposób. Czasem jest to antresola, innym razem niebanalnie zaaranżowany sypialniany anturaż lub zmyślne połączenie salonu z kuchnią.
Małe mieszkanie - jakie zasady projektowania?
Małe mieszkanie po pierwsze powinno być jasne, po drugie pełne prostych sprzętów, po trzecie uporządkowane. Świetnie, jeśli na ścianach zagości biel lub rozbielone tony - gołębia szarość, wanilia, kość słoniowa. Zainwestuj także w jasną podłogę. Designerzy radzą, aby we wszystkich pomieszczeniach gościł ten sam kolor paneli czy kafli. Dzięki temu przejścia między wnętrzami będą płynne, a aranżacja wyda się bardziej spójna i funkcjonalna. Niewielkie pomieszczenia polubią styl skandynawski, retro, industrialny czy hi-tech. A to dlatego, że rządzą wśród nich raczej proste meble o nieco organicznych kształtach. Dzięki nim przestrzeń zyska na harmonii i nie będzie przytłoczona. Osobom, które lubią stylizowane aranżacje, radzimy pójść w eklektyzm lub glamour. To trendy, które zaakceptują prostotę okraszoną wykwintnym dodatkiem np. rzeźbioną berżerą czy smukłym szezlongiem. A co z uporządkowaniem przedmiotów? Cóż, w małym mieszkaniu wszystko powinno mieć swoje miejsce. Staraj się zatem wydzielić dla nich strefy "stałego pobytu", do których będą trafiać zaraz po użyciu.
Meble do małego mieszkania - co się sprawdzi?
W małym mieszkaniu doskonale sprawdzają się nowoczesne designerskie meble. Postaw zatem na modny narożnik modułowy, ergonomiczny regał zbudowany z ruchomych elementów, rozkładany stół i pojemną szafę pełną organizerów, pudeł na kółkach i wiklinowych koszy. Ta ostatnia będzie Twoim skarbcem, w którym z powodzeniem ukryjesz nie tylko odzież, ale również drobne sprzęty AGD, takie jak odkurzacz, żelazko czy deska do prasowania. Świetnie, jeśli drzwi szafy wykończone są lustrzaną taflą - dzięki temu pomieszczenie stanie się optycznie większe. Niewielkie mieszkanie polubi także praktyczne siedziska - pufy z pojemnym schowkiem, krzesła składane oraz sztaplowane. Te ostatnie z łatwością można włożyć "jedno w drugie", dzięki czemu w kilka chwil jadalniana przestrzeń stanie się większa.
Jak podzielić małe mieszkanie? Praktyczne strefy
Przestrzeni "poszatkowanej" różnobarwną podłogą mówimy stanowcze nie, jednak wydzielenie konkretnych stref (np. przy pomocy mebli), to znakomity pomysł. Dzięki umownym podziałom mieszkanie stanie się bardziej funkcjonalne i łatwiej będzie Ci utrzymać je w porządku. W miarę możliwości zaaranżuj kącik do pracy, strefę jadalnianą i wypoczynkową. Spójrz na zdjęcia poniżej - można to zrobić w bardzo prosty sposób. Czasem wystarczy niewielka ścianka działowa albo regał, aby zorganizować sobie gabinet w wersji mini. Innym razem możesz pokusić się o nieoczywiste połączenia - barek i stojak na telewizor w jednym? Czemu nie! Pamiętaj, że aranżacje można ciekawie podzielić przy pomocy oświetlenia. W części wypoczynkowej niech zagoszczą kinkiety, w dziennej, praktyczne halogeny, w kuchennej, listwy LED. Im więcej źródeł światła, tym lepiej! Jak się bowiem okazuje, odpowiedni dobór oświetlenia potrafi tworzyć złudzenia optyczne i potęgować wrażenie przestronności.
Modne ścianki działowe
Podziałów w mieszkaniu można dokonać przy pomocy niewielkich ścianek i mebli. Tym, którym marzą o podziale w wersji "light" polecamy zastosowanie specjalnych ażurowych paneli. Moduły potrafią mieć rozmaite kolory i kształty - czasem przypominają plaster miodu, innym razem kwiatowe rozety lub kalejdoskopowe wariacje. To dobry sposób, aby nieco oddzielić salon od aneksu kuchennego czy stworzyć w sypialni kameralną garderobę. Ażurowe moduły można dodatkowo ozdobić kwiatami pnącymi czy sznurami cotton-balls'ów, które dają miękkie, przytulne światło. Tym, którzy lubują się w nieco buduarowych klimatach polecamy parawany. Niektóre żeliwne modele pełnią jednocześnie rolę efektownego kandelabru bądź kwietnika.
Jak wykorzystać wnęki w ścianie?
W niewielkim mieszkaniu nie musi być nudno! Jeśli mieszkasz w kamienicy i zamiast drugiego pokoju dysponujesz jedynie nyżą, urządź w niej oryginalny kącik sypialniany. Aby nie było zbyt klaustrofobicznie, zamiast przesuwanych drzwi zdecyduj się na kotarę. Miękki, lejący materiał i stylowy karnisz okażą się świetną ozdobą wnętrza! Jeśli wnęka jest wystarczająco duża, możesz wstawić do niej stoliczek nocny czy zaprojektować w niej ciąg wygodnych półek. Osoby, które nie dysponują nyżą, mogą zdecydować się na wygodny rozkładany narożnik bądź... łóżko chowane w szafie! To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które przywędrowało do nas zza oceanu.
Antresola - świetny pomysł na małe mieszkanie
Masz małe, ale wysokie mieszkanie? Wykorzystaj przestrzeń pod sufitem! Wygodna antresola posłuży Ci jako miejsce do pracy lub kameralna sypialnia. Jak najlepiej wspiąć się na górę? Możesz zaprojektować łagodne stopnie usytuowane wzdłuż ściany, industrialne kręte schody lub drewnianą drabinę - wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz na dole. Co może znaleźć się pod antresolą? Kuchnia, jadalnia, kącik wypoczynkowy lub pojemna szafa. Pamiętaj, aby konstrukcja antresoli była wizualnie jak najlżejsza. Do jej budowy z powodzeniem możesz wykorzystać jasne drewno, połyskujące chromowane elementy, a nawet grube hartowane szkło.
Zabudowa ponad głową
Przestrzeń pod sufitem można efektywnie wykorzystać także w innych pomieszczeniach. Świetnym przykładem jest niewielka kuchnia. Wysoka jednolita zabudowa w jasnej kolorystyce, nie przytłoczy wnętrza i sprawi, że na wszystko znajdzie się miejsce. W dolnych szafkach i szufladach pochowaj najpotrzebniejsze produkty i akcesoria, górę niech zajmą przedmioty po które sięgasz najrzadziej. Aby korzystanie z zabudowy było wygodniejsze, zainwestuj w praktyczny stopień lub drabinkę. W małej łazience możesz postąpić podobnie. Decydując się na podwieszany kompakt, zaprojektuj nad nim specjalną szafkę sięgającą sufitu. Będzie to doskonałe miejsce na ręczniki, kosmetyki czy podręczne środki czystości.
Małe mieszkanie to spore wyzwanie – można by podsumować rymem. Wystarczy jednak doza fantazji i praktyczne podejście do projektu, aby zamienić je w królestwo funkcjonalności. Rozwój ergonomii rozpoczął się już w latach 60-tych XX wieku, a zatem w dobie ultranowoczesnych rozwiązań może być tylko lepiej!