Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie dla singla? Praktyczne porady
Singiel, czyli osoba będąca dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem, może pozwolić sobie na dowolne aranżowanie przestrzeni - zgodnie ze swoimi upodobaniami i stylem życia. Tak naprawdę ogranicza ją jedynie metraż, który, jak to zazwyczaj w przypadku mieszkań singli bywa, jest niewielki. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, w jaki sposób zaaranżować gniazdko wolnego ptaka, tak aby było wygodne, modne i funkcjonalne.
Salon z kuchnią
W mieszkaniu singla w dużej mierze liczy się funkcjonalność. Singiel to bardzo często osoba zabiegana, która żyje pod dużą presją czasu. Taki lifestyle powoduje, że mieszkanie powinno być zaprojektowane spójnie i ergonomicznie. Doskonale sprawdza się tu zatem połączenie kuchni z salonem. Kiedy rano w biegu singiel pije kawę, może rzucić okiem na telewizyjne informacje, czy przejrzeć ulubioną stronę w internecie siadając przy kuchennej wyspie. Dzięki temu, że strefy są połączone, można mieć wszystko pod ręką, zaś sama przestrzeń prezentuje się modnie i wielkomiejsko. Warto także pamiętać, że singiel dużo czasu spędza poza domem, często jadając w restauracjach. Ogromna kuchnia ze skomplikowanym wyposażeniem AGD nie jest mu zatem potrzebna.
Kącik jadalniany
Choć singiel lubi stołować się w mieście, kącik jadalniany bywa dla niego bardzo istotny! Spotkanie z przyjaciółmi w domowym zaciszu, romantyczna randka przy dobrym winie, czy wizyta rodziców w weekend - w takich sytuacjach wygodny stół z pewnością się przydaje. Mebel można sprytnie ukryć za designerską ścianką działową lub potraktować go jako połączenie kuchni z kącikiem wypoczynkowym. Jeśli przestrzeni jest niewiele, najlepiej postawić na model rozkładany, którego blat można wysunąć w kilka chwil. W kameralnym salonie doskonale sprawdzi się również niewielki, okrągły stół na pojedynczej nodze. Taki wariant jest bardzo zgrabny i ustawny, przez co zajmuje o wiele mniej miejsca niż jego prostokątny kuzyn.
Kiedy warto postawić na antresolę?
Niewielkie, ale wysokie mieszkanie? Odpowiedź jest jedna: antresola! Takie rozwiązanie zawsze sprawdza się fantastycznie. Pod sufitem można zorganizować kameralną sypialnię lub funkcjonalny kącik do pracy - zwłaszcza, jeśli singiel jest freelancerem pracującym w domowym zaciszu. Pod antresolą z kolei znajdzie się miejsce na wygodną garderobę, regały pełne książek, a nawet aneks kuchenny. Dzięki takiemu zabiegowi mieszkanie zyskuje ciekawy element architektoniczny i staje się o wiele bardziej funkcjonalne.
Sypialnia z obszernym łóżkiem
W sypialni singla głównym bohaterem powinno być obszerne łóżko - nawet jeśli sypialnia jest bardzo kameralna! Takie bezkompromisowe rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort snu i potrafi być zaskakująco funkcjonalne. Na rynku istnieje wiele ergonomicznych modeli łóżek, które kryją w sobie rozmaite schowki i szuflady. Dzięki temu można zrezygnować z szyfoniery i komody, która zajmowałaby w sypialni dodatkowe miejsce. Oprócz tego warto postawić na sprytną zabudowę ścienną, która będzie służyć jako wygodny regalik. Jeżeli w sypialni wystarczy miejsca, dobrze jest pomyśleć o szafie wnękowej lub garderobie ukrytej za kotarą. Jeśli nie - garderobę można urządzić równie dobrze w przedpokoju.
Salon i sypialnia w jednym
Singiel bardzo często decyduje się na mieszkanie jednopokojowe. Czasem są to względy ekonomiczne, innym razem ergonomiczne - większa przestrzeń jest mu po prostu niepotrzebna. W takiej sytuacji salon staje się jednocześnie sypialnią, a i nierzadko gabinetem czy kuchnią. Wówczas warto wyraźnie wydzielić konkretne strefy - aneks kuchenny oddzielić wyspą, a biurko regałem. Oczywiście nie wolno zapominać o kąciku sypialnianym! Projektanci radzą, aby w takim wypadku postawić na wygodny, nowoczesny narożnik, który za dnia doskonale sprawdzi się jako towarzysz błogiego relaksu, a po zmroku zamieni się w obszerne łóżko. Ciekawym rozwiązaniem może być również zaaranżowanie kącika sypialnianego w tzw. nyży. Taki element architektoniczny można spotkać najczęściej w starym budownictwie. Wówczas niewielka przestrzeń aż prosi się o wstawienie łóżka i oddzielenie go od reszty pomieszczenia np. elegancką kotarą.
Łazienka dla singla
Łazienka singla powinna być przede wszystkim wygodna! Jeśli przestrzeń jest niewielka, warto postawić na nowoczesną narożną kabinę prysznicową lub niewielką wannę oddzieloną od reszty wnętrza szklanym parawanem. Drugie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwala zarówno na ożywcze prysznice, jak i relaksujące kąpiele wśród morza aromatycznej piany. W większych pomieszczeniach singiel może śmiało zdecydować się zarówno na kabinę, jak i na wannę. Takie małe domowe SPA zawsze pozwala fantastycznie odprężyć się po ciężkim dniu!
Mieszkanie w zgodzie z własną wizją
Singiel to wolny strzelec, który nie musi iść na żadne aranżacyjne kompromisy. Jedynymi ograniczeniami podczas urządzania jego mieszkania są zatem: fantazja, metraż i budżet. Jeśli chodzi natomiast o stylistykę wnętrz, singiel ma wolną rękę. Niektórzy idą w aranżacje wielkomiejskie, z nieco industrialnym duchem, inni stawiają na chłodny hi-tech, kolejni na przytulny styl skandynawski. Najważniejsze, aby aranżacja nawiązywała do lifestyle’u i pasji właściciela. Jeśli gra na gitarze, może śmiało wyeksponować na ścianie swoją kolekcję instrumentów. Jeśli kolarstwo to jego pasja, niech w salonie znajdzie się miejsce na jego ukochany rower.
Singiel to osoba wolna, która układa sobie życie wedle własnych upodobań. Jego mieszkanie powinno zatem odzwierciedlać w pełni charakter, pasje i gust. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy i szukanie złotego środka. Urządzanie tego typu przestrzeni powinno być dla niego nie lada przygodą i czystą przyjemnością!