Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?
"Życie od kuchni" to urocza amerykańsko-australijska komedia romantyczna w reżyserii Scotta Hicksa. Opowiada o perypetiach Kate, szefowej kuchni ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. W jednej z filmowych scen główna bohaterka zawzięcie dyskutuje ze swoim terapeutą o zmiennych kolejach losu, a kiedy on stwierdza, że "życie jest nieprzewidywalne", ona odpowiada butnie: "nie u mnie w kuchni!"
Istotnie, dobrze zaprojektowana kuchnia, to taka, w której wszystko mamy pod ścisłą kontrolą. W świetnie zaaranżowanej kulinarnej krainie, każde urządzenie powinno mieć swoje miejsce, a ustawienie szafek maksymalizować komfort pracy. Jednym z najbardziej optymalnych i jednocześnie bardzo modnych rozwiązań, jest kuchnia urządzona w kształcie litery "L". W jakich pomieszczeniach taki układ sprawdza się najlepiej? O tym rozpisujemy się w poniższym artykule.
Jak urządzić ergonomiczną kuchnię w kształcie litery „L”?
Układ w literę „L” świetnie sprawdza się w wąskich, długich kuchniach, w których nie ma miejsca na dwa równoległe rzędy szafek stojących. Pamiętaj, że optymalna odległość pomiędzy rzędami mebli powinna wynosić nie mniej niż 120 cm. Jeżeli zatem w kuchni brakuje kilku centymetrów wolnej przestrzeni, radzimy, zdecyduj się na zabudowę w kształcie modnej „L-ki”. W takim pomieszczeniu głównym ciągiem roboczym jest zazwyczaj dłuższy odcinek kuchennej zabudowy. Krótszy odcinek staje się wówczas blatem pomocniczym i dodatkowym miejscem magazynowym. Niektórzy słusznie urządzają tam tzw. strefę gotowania i pieczenia. W takim wypadku w okolicy krótszego blatu powinny się znaleźć: kuchenka gazowa lub elektryczna wyposażona w piekarnik, kuchenka mikrofalowa, okap oraz drobne elementy gospodarstwa domowego, takie jak garnki, patelnie, pokrywki oraz rozmaite formy do pieczenia. Urządzając strefę gotowania koniecznie zadbaj o szafki i szuflady, w których będziesz przechowywać wymienione sprzęty kuchenne. Jak natomiast wzorowo zaaranżować ciąg główny? Projektanci kierują się zasadami tzw. trójkąta roboczego, według którego od strony lewej powinny kolejno znajdować się: strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, szafa spiżarniana), strefa przechowywania (zastawy stołowe), strefa zmywania (zlew, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci), strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże, przyprawy) oraz omówiona wcześniej strefa gotowania. Dzięki takiemu układowi stref, uda Ci się skrócić do minimum odcinki, jakie codziennie pokonujesz w kuchni. Mówiąc prościej - kuchenna aranżacja w kształcie litery "L" będzie ergonomiczna i znacznie łatwiejsza w użytkowaniu.
Designerska kuchnia w literę "L" otwarta na salon
Układ w literę "L" fantastycznie sprawdza się również w obszernych kuchniach połączonych z salonem. Jeśli chcesz stylowo otworzyć kuchnię na salon, dłuższy kuchenny blat zaaranżuj według zasad trójkąta roboczego, natomiast krótszy zamień w awaryjny blat roboczy albo efektowny barek. Druga propozycja świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, które dysponują salonem z kącikiem jadalnianym. Barek okaże się nie tylko ozdobą, ale doskonałym miejscem do podawania posiłków, zorganizowania bufetu szwedzkiego czy komponowania smakowitych drinków podczas przyjęcia wśród grona znajomych.
Dodatkowy kącik wśród kuchennej zabudowy w literę "L"
Dysponujesz niewielką kwadratową lub prostokąta kuchnią? W takim pomieszczeniu kuchenna zabudowa w literę "L" to wciąż świetny pomysł! Dzięki temu, że szafki tworzą otwartą przestrzeń, możesz zaaranżować pod ścianą mini kącik jadalniany. Jeśli w pomieszczeniu wystarczy miejsca - postaw na klasyczny prostokątny stół z czterema lub trzema krzesłami. Jeśli nie, zainwestuj w specjalny składany blat i dwa niewielkie taborety. Jeżeli nie zależy Ci na strefie jadalnianej, możesz w tym miejscu wyeksponować np. stylowy barek pełen wykwintnych alkoholi i eleganckich karafek. Ciekawym zabiegiem jest również zaaranżowanie niewysokiego kredensu, w którym możesz przechowywać porcelanową zastawę, przetwory sezonowe czy tekstylia, takie jak obrusy, serwetki czy ściereczki.
Jakie urządzenia AGD wybrać do kuchni w kształcie litery "L"?
Wiele osób zastanawia się jakie urządzenia lepiej wybrać do kuchni – wolno stojące czy do zabudowy? W kuchniach w literę "L" nie ma to specjalnego znaczenia, zatem dopasuj je wyłącznie według swojego poczucia estetyki. Wybierając urządzenia do kuchni pamiętaj, że te do zabudowy znacznie łatwiej utrzymać jest w czystości. Dzięki brakowi szczelin i trudno dostępnych zakamarków, pielęgnacja sprzętu AGD zajmuje o wiele mniej czasu niż w przypadku kuchni wolno stojącej. Oprócz tego sprzęty do zabudowy doskonale prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach i skutecznie powiększają je optycznie. Oczywiście niezabudowane sprzęty mają szereg innych zalet - po pierwsze zazwyczaj są tańsze, po drugie łatwiej je wymontować w razie awarii, po trzecie bywają szalenie stylowe. Świetnym przykładem mogą być kolorowe lodówki retro o połyskliwych frontach i efektownych chromowanych klamkach. Oto urządzenia idealne do kuchni w stylu industrialnym, skandynawskim czy vintage.
Jak zaaranżować kuchenny barek pod oknem?
W Twojej niewielkiej kuchni nie ma miejsca na stół? Postaw na zabudowę w literę "L" i zamiast krótszego ciągu szafek zaprojektuj praktyczny barek! Jeśli wolne miejsce znajduje się pod oknem, wystarczy, że przedłużysz parapet i postawisz tuż obok niego dwa wygodne hokery. Taki barowy kontuar będzie niebanalnym akcentem, a Ty spędzisz miłe chwile przy porannej kawie, wyglądając przez kuchenne okno. Pamiętaj, że nawet designerski barowy pulpit w razie potrzeby chętnie posłuży Ci jako blat pomocniczy.
Gdzie umieścić zlewozmywak w kuchni w kształcie litery „L”?
Amerykanie uwielbiają kuchnie w kształcie litery "L". Nic w tym jednak dziwnego! Jak udowodniliśmy w powyższych akapitach, to bardzo funkcjonalny i efektowny układ, który daje wiele rozmaitych możliwości aranżacyjnych. Co ciekawe, w amerykańskich stylizacjach krótszy ciąg szafek bardzo często usytuowany jest pod oknem, gdzie pierwsze skrzypce gra okazały zlewozmywak. Jeśli podoba Ci się tego typu rozwiązanie, pamiętaj, aby zamontować niewysoką baterię umożliwiająca swobodne uchylenie skrzydła okiennego. Jeżeli jednak marzy Ci się smukła bateria znacznie górująca nad blatem, umieść zlewozmywak pod oknem jedynie częściowo. Zlew umiejscowiony pod oknem ma zasadniczą zaletę – znacznie umila czas spędzony na myciu naczyń. Wadą może być nieestetycznie zachlapana szyba. I na to jednak znajdzie się sposób – wystarczy, że na dole okiennej szyby nakleisz szeroki pas mlecznej folii samoprzylepnej np. ozdobionej motywem koronki. Wówczas i wilk będzie syty i owca cała!
Kuchnia to magiczna domowa przestrzeń, w której spotykać powinny się pyszne smaki, niezwykłe aromaty, świetny design i ergonomia. Urządzając kuchnię w literę „L”, zadbaj o każdy z tych aspektów, a gwarantujemy, że zarówno Twoja rodzina, jak i przyjaciele, będą spędzać w niej z niekłamaną przyjemnością! Powodzenia! :)