Kuchnia na poddaszu - na co zwrócić uwagę urządzając?
Dawniej mieszkania na poddaszach traktowano jako te najskromniejsze, dziś stylowe przestrzenie zaaranżowane tuż "pod niebem", bardzo często uważa się za prawdziwy luksus. Wystarczy chociażby spojrzeć na ekskluzywne amerykańskie penthouse'y, umiejscowione na najwyższych piętrach strzelistych drapaczy chmur.
Nietrudno zauważyć, że coraz bardziej lubimy poddasza! Nic w tym jednak dziwnego - zaadaptowane strychy potrafią czarować przytulnością, niebanalną architekturą i pięknymi widokami roztaczającymi się z okien. Za dnia doskonale doświetlone, nocą zapraszają do środka rozgwieżdżone niebo. O ile jednak aranżacja sypialni czy salonu na poddaszu zazwyczaj nie jest skomplikowaną ergonomiczną zagwozdką, o tyle zaprojektowanie praktycznej kuchni, owszem. Na co zatem zwrócić uwagę urządzając wygodne kuchenne wnętrze tuż pod dachem? Cenne wskazówki postaraliśmy się zawrzeć w poniższych akapitach.
Jakie meble i urządzenia AGD do kuchni na poddaszu?
Kuchnie na poddaszu mają zazwyczaj nietuzinkowo skrojone skosy, do których niełatwo dobrać standardowe szafki. Nie dziwi zatem fakt, że każdy doświadczony designer poradzi Ci zainwestować w zabudowę kuchenną na wymiar. Dzięki temu zyskasz klimatyczną, nietypową i przede wszystkim przemyślaną kuchnię, w której każdy centymetr będzie odpowiednio zagospodarowany. Świetnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie szafek, które "kończą" się wraz ze skosami. Taka zabudowa prezentuje się niezwykle spójnie i harmonijnie, a co najważniejsze, może być wykorzystana do maksimum. Wewnątrz szafek warto umieścić sprytne systemy porządkowania przestrzeni, takie jak segregatory, organizery czy kosze na prowadnicach.
Jeśli to możliwe, sprzęt AGD, taki jak lodówka czy kuchenka zaplanuj przy pełnowymiarowej ścianie. Szczególnie ważne jest to w przypadku kuchenki - urządzenie wymaga zainstalowania okapu lub pochłaniacza, co może być niemożliwe w przypadku ściany ze skosem. Jeżeli ustawienie kuchenki przy wysokiej ścianie nie wchodzi w grę, możesz pokusić się o zamontowanie okapu przeznaczonego specjalnie do zabudowy blatowej. Takie ultranowoczesne modele są sprytnie "schowane" w ciągu szafek stojących.
Jak poradzić sobie ze ściankami kolankowymi?
Poddasza znajdują się pod absolutną władzą ścianek kolankowych, i uwierz nam, nie chce być inaczej! (Dla niewtajemniczonych: ścianką kolankową nazywamy ścianę poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej.) Projekt kuchni należy zatem dostosować przede wszystkim do ich wysokości. W kuchniach, w których ścianki mierzą około 75-80 cm wysokości, zrezygnuj z klasycznej zabudowy meblowej. Takie szafki będą niskie i niewygodne, przez co zupełnie nieergonomiczne. W tego rodzaju wnętrzach lepiej postawić na ciąg schowków, w których ukryjesz mniejsze sprzęty kuchenne, zastawę stołową czy odświętne obrusy. Gdzie w takim razie ustawić ciąg mebli kuchennych? Jeśli dach jest dwuspadowy, możesz zaaranżować bufet pod pełnowymiarową ścianą. W dużych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się modna wyspa, w której warto zamontować kuchenkę lub płytę grzewczą. W pomieszczeniu, którego ścianki kolankowe sięgają 90 cm, ciąg szafek stojących zaprojektujesz bez problemu. Z kolei wyższe ścianki kolankowe, sięgające co najmniej 110 cm, umożliwiają już swobodną adaptację kuchni na poddaszu – tu zmieści się zarówno bufet, jak i ciąg szafek wiszących.
Jaki układ szafek będzie najbardziej funkcjonalny w kuchni na poddaszu?
W niewielkich kwadratowych kuchniach na poddaszu z jednym skosem i wysoką ścianką kolankową, doskonale sprawdzi się aranżacja w literę "L". Taki układ szafek pozwoli na zastosowanie ustawienia zbliżonego do tzw. złotego trójkąta, według którego od strony lewej powinny kolejno znajdować się: strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, szafa spiżarniana), strefa przechowywania (zastawy stołowe), strefa zmywania (zlew, zmywarka, suszarka, kosz na śmieci), strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże, przyprawy) oraz strefa gotowania. W przypadku kuchni ze skosami, radzimy złamać jedną z zasad trójkąta roboczego i strefę gotowania umieścić tuż za strefą zapasów. Dzięki temu ustawieniu uda Ci się zamontować kuchenkę wraz z okapem. Pod oknem usytuuj z kolei zlew, ociekacz i niewielki blat roboczy. Taki sprytny układ stref pozwoli Ci się skrócić do minimum odcinki, jakie codziennie pokonujesz w kuchni. Zwróć także uwagę, że szafki ustawione w kształt litery "L" stworzą przyjazną, otwartą przestrzeń, w której zdołasz zaaranżować kameralny kącik jadalniany. W bardzo długich i wąskich kuchniach z wysoką ściankę kolankową, najlepiej postawić na zabudowę w kształcie rozciągniętego "U". Podobnie jak w przypadku "L"-ki jest to niezwykle korzystny układ ze względu na maksymalne wykorzystanie powierzchni pomieszczenia, a także bliskość określonych stref względem siebie.
Dlaczego w kuchni na poddaszu tak ważne są okna i wentylacja?
W przypadku kuchni na poddaszu niezwykle istotnymi aspektami jest właściwy dobór okien oraz sprawna wentylacja. Świetnie, kiedy otwory okienne usytuowane zostały od wschodu lub północy - słońce świeci tu tylko przez część dnia i dzięki temu kuchnia nie jest narażona na nadmierne nagrzewanie. Jeżeli okna wychodzą na zachód lub południe, warto pomyśleć o sprytnych żaluzjach odbijających światło bądź nowoczesnych markizach. Według fachowców, dobrze dobrane markizy, redukują ilość wpadającego ciepła aż o 72% i zmniejszają temperaturę we wnętrzu nawet o 5%. Ich transparentna budowa sprawia natomiast, że nie ograniczają widoku z okna oraz dostępu światła. Oprócz tego warto zainwestować w okna z nawiewnikami, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza. Taka funkcja przydaje się zarówno upalnym dusznym latem, jak i mroźną zimą, kiedy niechętnie otwieramy okna. Zastanawiając się nad doborem okien, dokładnie przeanalizuj również ich kształt i wielkość. Pamiętaj, że aby kuchnia była dobrze doświetlona, wielkość okna musi odpowiadać 10% jej podłogi. I na koniec jeszcze jedna ważna rada – wahając się pomiędzy okapem z funkcją wyciągu, a pochłaniacza, koniecznie postaw na ten pierwszy. Wyciąg pracuje w trybie otwartym, a więc odprowadza powietrze z kuchni na zewnątrz. Dzięki temu z wnętrza "uciekają" wszelkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a powietrze automatycznie staje się chłodniejsze.
Jak dekorować kuchnię na poddaszu?
W kuchni usytuowanej na poddaszu stawiaj raczej na jasne kolory, lekkie materiały i subtelne dekoracje. Skosy są ozdobne same w sobie, dlatego warto wyeksponować ich urok do maksimum. Tego rodzaju architektura pięknie prezentuje się w towarzystwie jasnej cegły oraz stylowych belek sufitowych. Świetnie wyglądają tutaj pastelowe rozbielone tony - kość słoniowa, żółcienie, błękity czy apetyczne budyniowe odcienie. Jeśli nie musisz, nie zasłaniaj okien mięsistymi materiałami - postaw na subtelną firankę z woalu lub koronkową zazdrostkę. Pamiętaj, że ma być subtelnie, ale jednocześnie stylowo i przytulnie!
Kuchenne wnętrze na poddaszu to nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej doświadczonych projektantów. Jednak właśnie dzięki temu, potrafi okazać się prawdziwą designerską perełką! Ogrom serca i cierpliwości w połączeniu z aranżacyjnym zapałem oraz głową pełną pomysłów, to najlepszy przepis na oryginalną, przemyślaną i funkcjonalną kuchnię. Być może nie jest to wyzwanie najłatwiejsze, ale przecież chcieć, to móc! Trzymamy kciuki! :)