Ceramika Paradyż: mały format, duże możliwości
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.
Trendy w sektorze wzornictwa ceramicznego, podobnie jak w świecie prêt-à-porter, przychodzą i odchodzą. Jeden sezon należy do eleganckich płytek wielkoformatowych, a już w kolejnym, prym wiodą geometryczne kolaże, wzory typu patchwork i szklane wielobarwne mozaiki. Cóż, trendy wnętrzarskie bywają szalenie kapryśne! Warto jednak zauważyć, że jedna rzecz pozostaje wśród nich niezmienna - uniwersalne, ponadczasowe i zawsze eleganckie płytki o niedużym formacie.
Tak jest! Niewielkie płytki zawsze wyglądają świetnie, a ich design zawsze wpisuje się w obowiązujące trendy. Co równie istotne, mały format doskonale czuje się zarówno we wnętrzach przestronnych, jak i kameralnych. Ponadto śmiało można łączyć go z neutralnymi modelami wielkoformatowymi lub insertami o krzykliwym dekorze. Czym jeszcze niewielkie płytki uwodzą projektantów wnętrz i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedź na te pytania skrywają stylowe kolekcje płytek, które możesz znaleźć w ofercie Ceramiki Paradyż.
Płytki o niewielkim formacie – również do małych wnętrz
Zwykło się twierdzić, że małe płytki nie pasują do niewielkich przestrzeni. Projektanci Paradyż postanowili obalić ten mit i udowodnić, że nie tylko modele wielkoformatowe mogą rozgościć się pośród kameralnego anturażu. Według designerów kluczowym elementem udanej stylizacji jest dopasowanie koloru fug - jeśli wybierzesz wypełnienie, którego barwa jest zbliżona do odcienia płytek, przestrzeń będzie prezentować się spójnie i harmonijnie. Oczywistym jest bowiem, że im mniej wyraźnych linii pomiędzy płytkami, tym wnętrze wygląda na przestronniejsze. Pamiętaj, że do niewielkich pomieszczeń warto wybierać płytki o połyskliwej powierzchni, która sprytnie odbija światło. Dzięki temu, we wnętrzu zamieszkają lekkość i świeżość. Doskonałym przykładem płytek o niewielkim formacie, które potrafią powiększyć wnętrze optycznie, są te należące do kolekcji "Favaro". Chłodny surowy look, inspirowany estetyką kryształu, świetnie wypadnie w nowoczesnych wnętrzach zaaranżowanych w minimalistycznym stylu. Warto zwrócić uwagę na trójwymiarową strukturę płytek, która sprawia, że ściany pomieszczenia nabierają niezwykłej głębi. Oto wysublimowany, zaskakujący design zaklęty w oryginalne płytki o niewielkim formacie.
Jak właściwie eksponować płytki o małym formacie?
Jesteś osobą, która uwielbia miksować barwy i marzy o urozmaiconym ściennym dekorze? Postaw na kolekcję płytek "Tamoe". Znajdziesz tutaj aż sześć kolorów, cztery różne formaty i dwa rodzaje powierzchni – płaską oraz subtelnie pofalowaną. Bardzo ciekawym elementem kolekcji są szklane dekoracyjne inserta przedstawiające filiżanki aromatycznej kawy lub słodkie czekoladki. Do kuchennego królestwa? Jak ulał! Wszystkie wymienione elementy możesz zestawiać ze sobą tworząc rozmaite kolaże. Projektanci radzą jednak, aby w kameralnych przestrzeniach łączyć ze sobą maksymalnie dwie różne wielkości płytek. Pamiętaj, że przemyślany układ niewielkich elementów będzie skutecznie maskował niedoskonałości wnętrza. Jeśli prostokątne płytki położysz pionowo, optycznie podwyższysz pomieszczenie, z kolei poziomy układ kafelków wizualnie je poszerzy. Żonglować możesz także kolorami. Do niewielkich łazienek lub kuchni polecane są jasne odcienie, jednak gra kontrastami również potrafi zdziałać cuda! Proporcje bardzo wąskiego wnętrza możesz skorygować poprzez położenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej, krótszej, płytek ciemniejszych. W dużych wnętrzach natomiast, możesz pokusić się o mozaikowe wariacje. Kolorowe elementy wyeksponowane na tle białych płytek bazowych, będą wyglądać niczym dzieło sztuki!
Osoby, które lubują się w klimatach vintage, powinny bliżej przyjrzeć się kolekcji "Rodari". Projektanci Paradyż postawili tu na klasyczne białe płytki w dwóch niewielkich formatach. Aby nie było nudno, towarzystwa dotrzymują im elementy okraszone czerwienią i błękitem. Oryginalne inserta ozdobione deseniem, który z daleka przypomina sielską kratkę, wniosą do pomieszczenia ciepło i przyjemną, nieco figlarną nutę. Niewielkie formaty możesz ułożyć w poziome lub pionowe linie albo pokusić się o niebanalną kalejdoskopową układankę. Obojętnie, jakie rozwiązanie wybierzesz, Rodari pozwoli zaaranżować ściany pomieszczenia w sposób, który doda wnętrzu charakteru i jednocześnie wprowadzi do niego lekką, świeżą nutę.
Małe formaty – plastyczne i stylowe
Niewielkie formaty Paradyż mają jeszcze jedną istotną zaletę - są szalenie ozdobne. Niespotykany dekor to znak rozpoznawczy takich kolekcji jak m.in. "Rondoni" czy "Moli". Ta pierwsza doskonale wpisuje się w aranżacje w stylu francuskim, romantycznym czy shabby-chic. Wysmakowane motywy roślinne przeplatają się tu z gładkimi płytkami bazowymi w kolorze ecru, beżowymi lub błękitnym. Powierzchnia elementów została rozmyślnie postarzona, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że znalazło się w nastrojowym wnętrzu rodem z powieści Jane Austen. Kolekcja Moli z kolei, to nie lada uczta dla miłośników trendu rustykalnego. Płytki o niewielkim formacie ozdabia misterny koronkowy wzór. Ażurowe motywy prezentują się na powierzchni płytek niezwykle efektownie, wprowadzając do wnętrza sielski przytulny klimat. Mały format nie oznacza zatem nudy i sztampy. Mimo, że uniwersalny i ponadczasowy, potrafi zaskoczyć doskonałym wzornictwem i szeregiem awangardowych rozwiązań.
"Mały klucz przestronne otwiera gmachy" - mówi jedno ze starych ludowych powiedzeń. W kontekście designu te słowa nabierają zupełnie nowego znaczenia. Płytki o niewielkim formacie, choć mogą wydawać się niepozorne, otwierają drogę do oryginalnych aranżacji pełnych świetnego stylu i nowatorskich wyszukanych rozwiązań.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.