Jak zadbać o bezpieczeństwo w ogrodzie?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hager.
Jesienna słota nie zachęca do pracy w ogrodzie. Jeśli jednak wiosną chcemy cieszyć się soczystą zielenią i pięknymi krzewami czy trawnikami, musimy zadbać o to już teraz. Przygotowanie ogrodu do zimy to podstawa, a koniec października i listopad to ostatni moment na porządki i sprawdzenie stanu technicznego przydomowej, małej architektury.
Ochrona przed deszczem
Szczególnie jesienią, gdy pogoda robi się dżdżysta musimy zadbać o to, by ogród był bezpieczny. Dzisiejsza technologia pozwala na zastosowanie wielu praktycznych rozwiązań. Warto zastanowić się nad bezpieczną instalacją elektryczną. Wszystkie łączniki światła czy gniazda powinny charakteryzować się podwyższoną klasą ochrony IP55. Symbol ten oznacza, że obudowa efektywnie chroni przed wnikaniem pyłu z powietrza oraz chroni przed strumieniami wody. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy producent zastosował dodatkowy moduł uszczelniający, który obok funkcji wodoszczelnej, podczas montażu niweluje nierówności podłoża. Z takim osprzętem podłączenie kosiarki czy lampki ogrodowej jest bezpieczne i nie wymaga żadnych specjalnych środków ostrożności. Wszystkie uszkodzenia i nieszczelności obudowy osprzętu elektrycznego mogą skutkować wadliwym działaniem lub wręcz uszkodzeniem instalacji.
Elektryczny design
Coraz większą uwagę zwracamy na estetykę dodatków, które znajdują się na zewnętrznej elewacji budynków. Warto zorientować się, co oferują poszczególni producenci osprzętu, aby wybrać odpowiedni model, który będzie dobrze prezentował się na cegle klinkierowej czy drewnianych panelach. Na rynku znajdziemy kilka propozycji, które dalece odbiegają od naszego wyobrażenia, pożółkłych od słońca i brzydkich natynkowych łączników światła. W serii Berker W.1 znajdziemy, na przykład, łączniki w modnym odcieniu aluminiowej szarości. Ten odcień w połączeniu z delikatnie zaokrągloną linią obudowy sprawia, że łączniki wyglądają lekko i subtelnie szczególnie w otoczeniu jesiennych, malowniczych kolorów.
Minimalizacja szkód
Przed zimą warto również sprawdzić stan techniczny nieogrzewanych budowli, takich jak altanki czy szopy. Unikniemy wtedy szkód spowodowanych zalegającym śniegiem i zalaniami po pierwszych roztopach. Dobrze też zastanowić się nad zamontowaniem osprzętu z podświetlanymi ramkami, które znacznie ułatwią orientację podczas szarugi i po zapadnięciu zmroku. Osprzęt Berker W.1 posiada ramki podświetlane chłodnym światłem o niebieskiej barwie. Odcień ten nadaje łącznikom futurystycznego wyglądu, a przy tym pełni praktyczne funkcje jako oświetlenie kontrolne lub pomocnicze.
Przygotowanie ogrodu na nadejście zimy to niełatwe zadanie. Tym bardziej, gdy zamiast złotej jesieni za oknem jest szaruga i przeszywający chłodem wiatr. Warto wtedy pomyśleć, że cały nasz wysiłek zaowocuje wiosną, kiedy w ogrodzie znów zagości jaskrawe słońce. Można też odpowiednio skomponować rośliny, aby w kolejnym sezonie jesienne prace wykonywać wśród kwitnących astrów, dalii lub zachwycających wrzosów. Wtedy praca w ogrodzie, wyposażonym dodatkowo w bezpieczny i estetyczny osprzęt elektroinstalacyjny, będzie naprawdę przyjemna.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Hager.