Jak udekorować stolik kawowy - 6 pomysłów
"Tea time" lub "afternoon tea" to określenia opisujące przerwę na lekki posiłek spożywany w Wielkiej Brytanii pomiędzy godziną 15:00 a 17:00. Podwieczorek z brytyjskim rodowodem, składa się zazwyczaj z herbaty i rozmaitych smakołyków, takich jak ciasta, ciasteczka czy muffinki. Według legendy, tradycję zapoczątkowała w XVIII wieku księżna Bedford – Anna Maria Russell. Wcześniej raczono się jedynie dwoma posiłkami: śniadaniem oraz obiadokolacją. Dopiero księżna przełamała ten schemat, wprowadzając zwyczaj popołudniowej przekąski.
W XVIII wieku, podobnie jak dziś, do podwieczorku zasiadano przy niewysokim stoliku. Z biegiem czasu mebel zaczęto nazywać stolikiem kawowym. Lata 50. przyniosły prawdziwy boom na nowoczesne, designerskie modele, projektowane nie tylko z drewna, ale również szkła, plastiku czy aluminium. Dziś niemal w każdym salonowym wnętrzu bryluje stolik, który jest niezastąpionym towarzyszem wygodnej sofy lub obszernego narożnika. Jeśli go ciekawie ozdobić, błyskawicznie okaże się nie tylko praktycznym meblem, ale i fantastycznym elementem dekoracyjnym.
Dlaczego warto pokochać kwiaty cięte?
Kwiaty to jedna z najpopularniejszych dekoracji, jaka gości na blacie stolików kawowych. Nic w tym jednak dziwnego - róże, tulipany czy frezje mają w sobie ogromny urok i nie potrzebują wymyślnej oprawy. Piękno natury broni się samo - wystarczy stylowy wazon. Ponadto cięte kwiaty wnoszą do wnętrz ogrom świeżości i zawsze wyglądają elegancko. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, powinny zmieniać się także stołowe wiązanki. Pamiętaj, że zawsze warto korzystać z urody roślin sezonowych! Wiosną na Twoim stoliku mogą zawitać żonkile lub hiacynty, latem piwonie, jesienią astry, a zimą kompozycje z ostrokrzewu i gwiazdy betlejemskiej. Układając kwiatowe kompozycje, pamiętaj, aby nie były za obfite - stolik kawowy lubi raczej subtelne akcenty.
A może kwiaty doniczkowe?
Jeśli marzy Ci się nieco trwalsza kwiatowa dekoracja, postaw na rośliny doniczkowe. Mogą być to popularne pokojowe gatunki, takie jak np. fiołki, begonie czy cyklameny - te jednak sprawdzą się najlepiej w nastrojowych, stylizowanych wnętrzach. W salonie skandynawskim doskonale wypadną kaktusy czy rojniki, z kolei w prowansalskim – lawenda i wrzosy. Kwiaty możesz wyeksponować w eleganckich donicach, leciwych saganach, a nawet garnkach kamionkowych, w których nasze prababcie zwykły niegdyś kisić ogórki. Pod naczyniem warto umieścić ceramiczną podstawkę lub podkładkę wykonaną ze sznurka bądź wikliny.
Dekor podany na tacy
Stylowa taca to doskonała dekoracja - jest nie tylko efektowna, ale i praktyczna. Możesz wyeksponować na niej kompozycje kwiatowe, kryształową popielniczkę lub zgrabny imbryk. Ponadto taca okaże się niezastąpioną pomocnicą podczas odwiedzin przyjaciół czy rodziny. Z łatwością podasz na niej filiżanki z aromatyczną herbatę i paterę ciastek. Dodatek może być wykonany np. z mahoniowego drewna, miedzi czy metalu.
Stolik kawowy w blasku świec
Wysmakowane świeczniki to kolejny detal, który doskonale zaprezentuje się na salonowym stoliku kawowym. Modele wykonane z marmuru, dodadzą wnętrzu elegancji, natomiast te z chromowanej stali, glamour’owego splendoru. Na stoliku kawowym warto wyeksponować świeczniki pojedyncze - blat mebla będzie raczej za mały na wieloramienny, ciężki kandelabr. Na świecznikach powinny oczywiście zagościć świece lub tea-lighty - romantyczki z pewnością wybiorą wariant zapachowy. Jeśli wolisz bardziej dyskretną oprawę dla płomyków świec, pokuś się o latarenki lub lampiony. Ich migotliwy blask wprowadzi do wnętrza kameralną, nastrojową atmosferę.
Pojedynczy detal czy komplet ceramiczny?
Patera, półmisek, etażerka – każdy z tych detali doskonale odnajdzie się na stoliku kawowym. Naczynie może posłużyć jako samodzielna dekoracja lub dodatek, na którym zaserwujesz domowe wypieki czy owoce sezonowe. Designerzy proponują rozmaite kształty i wielkości naczyń, dlatego z łatwością dopasujesz je do charakteru stolika. Niektórzy chętnie eksponują na blacie mebla komplety naczyń z ceramiki – np. kilka wazonów utrzymanych w tej samej stylistyce. To dobry pomysł, pod warunkiem, że pulpit mebla jest stosunkowo obszerny i taka ceramiczna wariacja go nie przytłoczy.
Jak zestawiać ze sobą detale o rozmaitej stylistyce?
Na koniec proponujemy intrygujące kompozycje kilkuelementowe. Patera pełna owoców, smukłe świeczniki i wazon z kwiatami mogą stworzyć harmonijną i elegancką całość. Jeśli zależy Ci na stylistycznej spójności, postaw na detale wykonane z tego samego materiału, np. z transparentnego szkła. Mimo, że będą różnić się kształtem, połączy je lekka, subtelna konwencja. Osoby lubiące eklektyczny misz-masz mogą zaryzykować i połączyć ze sobą elementy o rozmaitych formach. Wówczas jednak należy dopasować je kolorystycznie do aranżacji wnętrza. Mimo, że będą różnić się między sobą, doskonale zharmonizują się z odcieniem ścian czy obiciem kompletu wypoczynkowego.
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych podwieczorków wydarzył się w opowieści Charlesa Lutwidge’a Dodgsona, “Alicja w Krainie Czarów”. Dziewczynka trafiła na popołudniową ucztę do Szalonego Kapelusznika, która… trwała wiecznie! W magicznym świecie czas zatrzymał się na godzinie szóstej, czyli w porze picia herbaty. W realnym życiu podwieczorek jest ulotną przyjemnością, jednak warto zadbać o jego urokliwą oprawę. Bukiet świeżych kwiatów, świece zapachowe i subtelna porcelana, będą wymarzonym tłem dla pysznych domowych wypieków.