Jak udekorować okno w kuchni?
Zwróciłeś kiedyś uwagę na okna holenderskich i belgijskich kamieniczek? W porównaniu do brył samych budynków są zaskakująco duże. Wpuszczają do domów maksimum światła i co najbardziej znamienne - prawie nigdy nie są zasłonięte! Niektórzy zwykli twierdzić, że historia "nagich" okien w Holandii i Belgii wiąże się z... wiernością tamtejszych żon! Dzięki oknom pozbawionym zasłon, każdy marynarz wyruszający w daleką zamorską podróż mógł mieć pewność, że jego ukochana pozostaje mu oddana i lojalna.
Oczywiście to tylko mit, który stanowi część tamtejszego folkloru. Faktem jednak jest, że Holendrzy i Belgowie wydają się być w ogóle nieskrępowani tym, że każdy potencjalny przechodzień, może podziwiać przez okno ich wnętrzarskie stylizacje. W Polsce do kwestii intymności i miru domowego podchodzimy nieco inaczej. Przed ciekawskimi spojrzeniami powinna nas chronić chociażby koronkowa zazdrostka! Aranżując kuchenne wnętrze warto zatem zastanowić się jak udekorować okno, aby stworzyć nie tylko przytulną, ale i piękną przestrzeń.
Jak klasycznie udekorować okno w kuchni?
Dekorację kuchennego okna należy przede wszystkim dostosować do jego wysokości oraz tego, jak otwór okienny jest umiejscowiony. Okna, które górują nad blatami kuchennymi uwielbiają krótkie zasłonki upięte po bokach. W zależności od tego, w jakim stylu zaaranżowana jest kuchnia, materiał może być ciężki i mięsisty (kuchnie kolonialne, francuskie, glamour) lub lekki i zwiewny (kuchnie prowansalskie, angielskie, śródziemnomorskie). Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić okienną dekorację, postaw na urokliwy lambrekin. To krótki, zazwyczaj równy pas materiału, bardzo często marszczony, zasłaniający górną część okna. Tego rodzaju upięcie sprawia, że kuchnia staje się bardziej przytulna, ale światło dzienne nie jest przytłumione. Osoby, które lubią niebanalne akcenty, mogą z powodzeniem tworzyć na parapecie kuchennego okna "sezonowe" dekoracje. Wiosną pięknie zaprezentuje się tam wielkanocny stroik, latem wiązanka polnych kwiatów, jesienią bukiet barwnych liści, a zimą wieniec z ostrokrzewu.
Jak modnie upiąć firanki w kuchennym oknie?
W kuchniach, w których pod oknem nie gości ciąg szafek, można szaleć z firanami do woli. Długie, powłóczyste tkaniny sprawdzają się zwłaszcza w mieszkaniach ulokowanych na parterze - dzięki nim zyskasz o niebo więcej intymności. Projektanci upinają firany i zasłony w rozmaity sposób. Zasadniczo pomagają im w tym modne akcesoria, takie jak materiałowe podwiązki, wytworne chwosty czy drewniane upinacze. Te pierwsze dobiera się do firan lub zasłon zazwyczaj na zasadzie kolorystycznego kontrastu. Np. do białych lekkich firanek świetnie będą pasowały budyniowe podwiązki ozdobione różanym wzorem. Taki akcent doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni rustykalnej, jak i angielskiej. Eleganckie chwosty to z kolei nie lada gratka do kuchni w stylu francuskim, klasycznym czy glamour. Ozdobne frędzle są często zwieńczone połyskliwymi koralikami, dżetami, a nawet kryształkami Swarovskiego. Drewniane upinacze przypominają natomiast klasyczne klamerki - przez drewniane kółko przewleka się materiał, który kolejno blokuje się specjalną szpilą. Firany i zasłony można gęsto marszczyć, upinać materiał kaskadowo czy po prostu przewiesić jego jedną stronę luźno przez karnisz. Pamiętaj jednak, że fantazyjne upięcia są zarezerwowane wyłącznie dla przestronnych kuchni. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się luźne, swobodnie puszczone firany, które nie przytłoczą wnętrza.
Delikatne zazdrostki, czyli jak dodać kuchni subtelnego uroku?
Zazdrostki to lekkie i urokliwe firanki, które bardzo często goszczą w kuchennych wnętrzach. Samo słowo nawiązuje do zwyczaju zawieszania w oknach zasłonek, które mają zdobić okna tak, aby sąsiedzi mogli zajrzeć do domu i pozazdrościć właścicielom dobrobytu. Co ciekawe, zazdrostki eksponuje się w oknach przeszło od trzech wieków! Dawniej gościły zazwyczaj w wiejskich dworkach i chatach, dziś równie dobrze czują się w mieszkaniach w stylu prowansalskim, rustykalnym czy angielskim. Najpiękniejsze zazdrostki to te śnieżnobiałe, wykonane z wysokojakościowej koronki. Misterne rękodzieła są oczywiście droższe od klasycznych, żakardowych modeli, jednak efekt okiennej stylizacji jest zdecydowanie wart swojej ceny. Dekorując okna zazdrostkami warto wybrać elegancki karnisz, a jeśli materiał zasłonki jest monochromatyczny, pomyśleć o dodatkowych ozdobach. Mogą to być np. specjalne zawieszki na okno wykonane z wikliny, szkła lub bawełny. Jeśli chcesz dodać uroku samej zazdrostce, okraś ją kolorowymi tasiemkami czy subtelnymi przypinkami w kształcie kokardek.
Jak udekorować okno w kuchni - gustowne rolety rzymskie
Rolety rzymskie stają się ostatnio coraz bardziej lubiane. Nic w tym jednak dziwnego! To osłony nie tylko ozdobne, ale i bardzo praktyczne. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje rolet rzymskich - rolety ze ściągaczami pionowymi, pozbawione szprosów poziomych; rolety z taśmami poziomymi, wyposażone w szprosy oraz rolety ze szprosami w tunelu. Materiał każdej z nich układa się nieco inaczej. Najbardziej fikuśne wydają się być rolety bez szprosów, czyli podłużnych listewek usztywniających materiał. Dzięki temu, że tkanina nie jest usztywniona, układa się ona swobodniej. Szprosy powodują z kolei, że roletę po ściągnięciu zdobią równe zakładki. Rolety rzymskie to funkcjonalna osłona i efektowna dekoracja, która świetnie sprawdza się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i stylizowanych. W tych pierwszych doskonale prezentują się modele monochromatyczne wykonane np. z lnu czy poliestru , w drugich lekkie wzorzyste warianty utkane z tkanin takich jak organza, organtyna czy woal.
Dla lubiących przepych - może rolety austriackie?
Rolety austriackie są jeszcze bardziej dekoracyjnie niż rolety rzymskie. Ich sekret tkwi w specjalnym sznurku wplecionym poziomo w materiał. Jeśli go zaciągnąć, na tkaninie powstają piękne, głębokie girlandy, czyli tzw. wody. Taka dekoracja okna doskonale sprawdzi się wysmakowanych kuchniach w stylu pałacowym, a także klasycznym czy glamour. Rolety austriackie projektuje się zazwyczaj z lekkich, transparentnych tkanin np. woalu czy organtyny. Osoby, które marzą o materiale tłumiącym światło, mogą postawić na rolety austriackie wykonane z delikatnie połyskującej hiszpańskiej tafty. Niektóre luksusowe modele mogą być dodatkowo zdobione misternymi aplikacjami, pasmanterią, falbanami czy koronką. Warto wiedzieć, że rolety austriackie można montować zarówno do sufitu, jak i do ściany, a także zupełnie bezinwazyjnie, czyli do ramy okna, przy pomocy specjalnych uchwytów.
Jak ozdobić kuchenne okno przy pomocy wyklejanek?
Materiałowe ozdoby i subtelne okienne zawieszki to nie wszystko! Coraz więcej osób decyduje się na częściowe oklejenie okna folią samoprzylepną. W eleganckich klasycznych wnętrzach doskonale sprawdzą się mleczne naklejki okraszone finezyjnym wzorem. To doskonały wybór dla osób, które nie przepadają za firanami i zasłonami, a mimo to, chcą uchronić kuchenne wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Taka elegancka naklejka doskonale sprawdzi się również w kuchniach, w których zlew zaaranżowano tuż pod oknem. Dzięki okiennej ozdobie, na szybach nie będą powstawały nieestetyczne zacieki. W wesołych tęczowych kuchniach warto z kolei postawić na różnobarwną dekorację szyby. Modne geometryczne wzory wykonane z folii samoprzylepnej świetnie poczują się w klimatach minimalistycznych, retro czy pop-art. W ekskluzywnych stylizowanych przestrzeniach w stylu kolonialnym czy art-deco, można z powodzeniem zastosować motywy witrażowe. Wysmakowane roślinne desenie naklejone na okienną szybę, będą praktyczną osłoną i zadadzą szyku kuchennej stylizacji.
Okno to szalenie istotny element architektoniczny w każdym budynku. Prostokątne, kwadratowe, owalne lub w kształcie rozety, wprowadza do wnętrz światło, a wraz z nim, radosny słoneczny blask. Warto szczególnie dbać o oprawę okien, bo jak powszechnie wiadomo są one oczami domu. Niech zatem zawsze będą piękne, przyjazne i jasne, a kiedy trzeba, lekko przysłonięte delikatnym woalem firanek.