Biała kuchnia – jaka podłoga? Jak dobierać kolory w kuchni?
Świeża, lekka, delikatna. Chętnie stosowana w małych wnętrzach, bo dodaje im subtelnych nut, rozjaśnia i świetnie powiększa optycznie. Mowa oczywiście o bieli! To barwa nie tyle piękna i modna, ile uniwersalna. Jakie dodatki jednak lubi najbardziej?
Szał na kuchnie tonące w bieli trwa! W kuchennych wnętrzach z lubością brylują śnieżnobiałe meble i ściany. Żeby jednak nieco urozmaicić stonowane aranżacje, projektanci polecają dodawać im charakteru efektownym wykończeniem podłogi. Na jaki materiał i w jakiej tonacji postawić zatem najlepiej?
Chłód bieli i ciepło drewna
W białej kuchni przepięknie prezentuje się drewniana podłoga bądź kafle imitujące drewniane deski. Wybierając materiał w jasnej tonacji, pójdziesz w kierunki Skandynawii lub Prowansji, stawiając na ciemniejsze odcienie, wprowadzisz do kuchni rustykalny klimat. Niektóre osoby twierdzą, że białe kuchnie są zimne i nieprzytulne. Decydując się na drewnianą podłogę, nie będzie o tym mowy. Z jasnymi meblami i drewnianą posadzką pięknie koresponduje cegła. Warto zastanowić się zatem nad tym modnym, efektownym akcentem.
Czarno-biały melanż
Oto świetna propozycja dla osób rozkochanych w geometrii. Eleganckie karo, drobna mozaika czy charakterystyczna pepitka utrzymane w czarno-białej tonacji, będą doskonale współgrać z białymi meblami i ścianami. Taki mariaż warto doprawić atramentowymi akcentami – drobnym sprzętem AGD, lampą sufitową czy stolikiem pomocniczym. Czarno-biała kuchnia chętnie pójdzie w kierunku retro lub hi-tech. Jeśli marzy Ci się pierwsza wersja, postaw na stylizowaną lodówkę i ceramikę z lat 60. Wybierając opcję numer dwa, wybierz połyskujące fronty mebli i minimalistyczne chromowane akcenty.
Eleganckie szarości
Szarość wcale nie jest nudna, a w towarzystwie bieli prezentuje się nad wyraz pięknie. Jeśli jesteś spokojną duszą i lubisz stonowane zestawienia, to duet idealny dla Ciebie. Obok bieli i szarości, w roli drugoplanowej może wystąpić szykowna czerń lub wręcz przeciwnie, jaskrawy energetyczny detal. W tym sezonie ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim żółć, czerwień i szafir. Szare podłogi są bardzo uniwersalne i łatwe do utrzymania w czystości. Uwielbiają je zarówno surowe przestrzenie industrialne, jak i przytulne wnętrza skandynawskie.
Z kolorem jej do twarzy
Biel lubi towarzystwo bardziej zdecydowanych barw. Urządzając kuchnię, w której dominuje biel, z powodzeniem możesz zatem pomyśleć o kolorowych płytkach. Mogą je zdobić powtarzalne harmonijne wzory lub zwariowana patchworkowa fuzja. W tym sezonie warto bliżej przyjrzeć się pastelom, które urozmaicają wnętrze i jednocześnie wprowadzają do niego dziewczęce, subtelne nuty. Z bielą pięknie będą się komponować błękit, pudrowy róż oraz delikatne żółcienie.
Biel i... biel
Niektórzy wyjątkowo cenią sobie kolorystyczną konsekwencję. I nie ma w tym absolutnie nic złego, dopóki wnętrze nie przypomina nudnej, białej plamy. Jeśli marzysz o jasnej podłodze, zafunduj meblom drewniane lub czarne blaty. Dzięki temu wystrój kuchni nie zleje się w jedną bezbarwną całość. Na podłodze w nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzą się wielkoformatowe połyskliwe kafle, natomiast aranżacji klasycznej, bardziej do gustu przypadnie elegancki mat.
Biel jest kolorem lubiącym kompromisy. Chętnie współdziała z innymi barwami, nawet tymi najbardziej energetycznymi. Biała kuchnia może mieć zatem rozmaite oblicza i odcienie. Podobnie jak śnieg – w zależności od padania promieni słonecznych bywa błękitny, szary, a nawet różowawy. I w tym tkwi chyba niezwykła magia bieli!