Gdzie postawić choinkę - wigilijne feng-shui
Feng shui to starożytna praktyka planowania przestrzeni, mająca swój rodowód w odległych Chinach. Jej mistrzowie wierzyli, że tylko dzięki osiągnięciu pełnej zgodności ze środowiskiem naturalnym, mogą zyskać zdrowie, miłość, wiedzę i bogactwo. Oprócz tego, aranżowanie wnętrz według zasad feng shui oraz przywiązywanie wagi do symboli i barw, miało umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii w przestrzeni życiowej człowieka.
Niektórzy są zdania, że wszystkie meble, bibeloty czy rośliny pojawiające się we wnętrzach, powinnny mieć swoje miejsce i harmonizować z otoczeniem. Choinka to piękny i radosny symbol odrodzenia, płodności i wiecznego życia. Oprócz tego, wnosi do wnętrz dobrą aurę i buduje magiczną atmosferę Świąt. Jak się okazuje, zgodnie z zasadami feng shui, odpowiednio ustawiona i udekorowana choinka może dodatkowo wzmocnić zdrowie, zadbać o rodzinne ciepło i wprowadzić do domu pomyślność.
Względy praktyczne: gdzie najlepiej postawić choinkę i jak ją udekorować?
Odpowiednio udekorowane i ustawione drzewko zadba nie tylko o świąteczny nastrój i pozytywną aurę, ale stanie się również naczelną gwiazdą aranżacji. Na początku warto zatem przemyśleć, w którym miejscu choinka poczuje się najlepiej pod względem wizualnym i czy nie zaburzy funkcjonalności wnętrza. W bardzo małych mieszkaniach zastosowanie praktyki feng shui bywa czasem niemożliwe, dlatego należy skupić się głównie na ergonomii przestrzeni.
Drzewka choinkowe najlepiej eksponować w niezagospodarowanych narożnikach pomieszczeń. Dzięki temu nie traci się cennego metrażu, ani nie zaburza ciągów komunikacyjnych. Jeżeli drzewko jest żywe, pamiętaj, aby nie stawiać go tuż przy kaloryferze - wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na kondycję zielonej ozdoby. W bardzo małych wnętrzach warto pomyśleć o wyeksponowaniu niewielkiej choinki na stoliku pomocniczym lub konsoli. Dzięki temu drzewko będzie lepiej widoczne, a Ty unikniesz kłopotliwego przemeblowania. Jeśli nie uda Ci się zastosować do dalekowschodniej praktyki i usytuować drzewka względem wytycznych chińskich mistrzów, możesz wspomóc dobrą aurę kolorami. Fundując drzewku złote ozdoby, będziesz przyciągać do siebie powodzenie i dostatek. Decydując się na czerwone bombki, postawisz na siły witalne, zdrowie i radość. Róż zagwarantuje Ci powodzenie w miłości i romantyczne uniesienia, z kolei biel połączona ze srebrem, powinna wnieść do domu spokój i harmonię.
Na czym polega wigilijne feng shui?
Jak się okazuje, rodzime Święta Bożego Narodzenia przypominają nieco hucznie fetowany w Chinach Nowy Rok - w obu przypadkach chodzi o radosny moment odradzania się. Sama praktyka feng shui ma pomagać w wytworzeniu zgodnej, przyjaznej atmosfery i swobodnym przepływie dobrej energii we wnętrzach. Jeżeli zatem zimowa aura nie dopisuje, a Ty czujesz znaczący spadek formy, być może warto dodatkowo wzmocnić pozytywną aurę w domowym zaciszu. W uzyskaniu harmonijnej aranżacji może pomóc siatka bagua, podzielona na 8 równych części. To właśnie na nią nakłada się plan domu, aby móc właściwie zaplanować aranżację pomieszczeń. Korzystając z praktyki feng shui należy wspomagać się nie tylko podziałem na strony świata, które odpowiadają konkretnym sektorom naszego życia, ale również zasadą pięciu żywiołów - Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody oraz słynną filozofią yin i yang.
Boże Narodzenie kochamy wszyscy, uważając je za czas magiczny, rodzinny, przyjazny. Co ciekawe, również dalekowschodnia praktyka dostrzega w nich niezwykłą harmonię. Warto zwrócić uwagę na trzy żywioły, które uznaje feng shui - drzewo, ogień i ziemię. Ozdobiona choinka jest nośnikiem energii drewna i ognia, które po połączeniu dają popiół, czyli ziemię. Ziemia z kolei symbolizuje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Według feng shui jest to niezwykły cykl tworzenia, prowadzący do absolutnej harmonii i zrównoważonego rozwoju. Oprócz tego, należy bliżej przyjrzeć się symbolowi ognia, którym jest trójkąt. Oznacza on energię życiową i przełamanie negatywnych zastojów w naturze. Nietrudno zauważyć, że taki właśnie kształt ma bożonarodzeniowe drzewko. Jak widać już sama choinka jest elementem wnoszącym do domu pozytywną energię. Jak ją dodatkowo wzmocnić? O tym, w poniższych akapitach.
Dlaczego warto postawić choinkę w sektorze południowym?
Zgodnie z praktyką feng shui najkorzystniejszym miejscem na usytuowanie choinki jest południowy sektor pomieszczenia, przyporządkowany do sektora Ognia. Dzięki niemu spotęgujesz pozytywne fluidy i sprawisz, że osłabione więzy rodzinne ulegną wzmocnieniu. Ogień to także symbol inspiracji, sławy, reputacji i wytrącenia z zastoju, dlatego, jeżeli pragniesz znaczących zmian w środowisku zawodowym, strona południowa będzie Ci sprzyjać. W tej konfiguracji najlepiej zastosować czerwone dekoracje podkreślone złocistymi i zielonymi akcentami. Ideałem jest, kiedy w pobliżu choinkowej stylizacji znajduje się kominek, który jest kojarzony z ciepłem rodzinnego ogniska i domową przytulnością.
Kiedy postawić drzewko w sektorze wschodnim lub południowo-wschodnim?
Południe to nie jedyny kierunek sprzyjający ustawieniu choinki. Oprócz niego równie przyjazny jest wschód, przyporządkowany Drzewu. Takie ustawienie choinki będzie sprzyjać przede wszystkich wychowaniu i rozwojowi dzieci oraz symbolizować wsparcie, jakie można znaleźć wśród najbliższych. W takim przypadku choinkę możesz przyozdobić zielonymi i brązowymi dekoracjami. Mile widziane będą także kolory czarny i niebieski. Jeśli zależy Ci na poprawieniu sytuacji materialnej, choinkę ustaw na południowym-wschodzie. Wówczas bombki i światełka powinny mienić się odcieniami fioletu, purpury, czerwieni i zieleni.
Gdzie nie stawiać choinki według zasad feng shui?
Czy salon to jedyne słuszne miejsce na wyeksponowanie choinki? Feng shui nic nie mówi na ten temat. Bożonarodzeniowe drzewko można równie dobrze postawić w kuchni czy w jadalni - oba te pomieszczenia kojarzą się przecież z “sercem domu”, wspólnymi posiłkami i rodzinnym ciepłem. Przy aranżowaniu świątecznej stylizacji, ważne jest jedynie, aby kierować się odpowiednimi stronami świata i przyporządkowanymi im żywiołami.W którym sektorze choinka zatem nie będzie czuła się najlepiej? Otóż królowej Bożego Narodzenia nie będą sprzyjać sektor północny, zachodni i północno-zachodni. Choinka nie polubi też centrum ani jego jego sektorów: południowo-zachodniego i północno-wschodniego. Zgodnie z praktyką feng shui wiecznie zielonemu drzewku dedykowany jest sektor Ognia i Drzewa, które idealnie z nim współgrają i tworzą dobrą, harmonijną aurę. Z kolei Metal, Ziemia czy Woda mogą znacznie osłabić pozytywne fluidy.
Strojenie choinki ściśle łączy się z przedchrześcijańskim folklorem i kultem wiecznie zielonego drzewka. Dopiero na przestrzeni wieków, choinka stała się jednym z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Jej symbolika od zawsze była jednak jak najbardziej pozytywna, radosna, piękna. Łącząc rodzimą tradycję z egzotyczną praktyką feng shui, warto pamiętać, że w naszym tradycyjnym polskim budownictwie, sztuce ludowej i obrzędach, idee zdrowego i harmonijnego życia, również istniały i były wykorzystywane w praktyce. I choć współcześnie nie mają tak dużego znaczenia, jak w ubiegłych wiekach, wciąż lubimy wygodne, przyjazne wnętrza z tzw. "dobrą energią".