Jak urządzić mieszkanie z ciemnymi meblami w stylu skandynawskim?
Wnętrza w stylu skandynawskim, to kwintesencja prostoty, naturalności i ciepła. Przestrzenne i wypełnione światłem, są odpowiedzią na - bywa - dość kapryśną aurę dalekiej Północy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że trend skandynawski to nie tylko czysta biel i kolor naturalnego drewna. Jak się okazuje, upodobania Szwedów, Duńczyków i Norwegów, nieznacznie się między sobą różnią, przez co scandi niejedno ma imię!
W Danii śnieżnobiałe wnętrza z lubością doprawia się pastelami. Jasnoróżowe bywają designerskie krzesła i miękkie poduchy, a z wygodnych sof zerkają oryginalne seledynowe obicia. Scandi po szwedzku oznacza biel uzupełnioną całą paletą szarości - poczynając od zdecydowanego grafitu, idąc przez klasyczny popiel, na rozbielonych, gołębich tonach kończąc. Fiński punkt widzenia, to z kolei wyraziste kontrasty. Na tle śnieżnobiałych podłóg i ścian, zdecydowanie odcinają się atramentowe meble i dodatki. W poniższym tekście przyjrzymy się zatem estetyce prosto z Finlandii - naturalnej, funkcjonalnej i, wbrew pozorom, jasnej, ale z charakterem!
Jak urządzić kącik wypoczynkowy ciemnymi meblami w stylu scandi?
Ciemne meble łączy się z kolorem ścian na zasadzie podobieństw lub kontrastów. W aranżacjach skandynawskich należy postawić na drugie z rozwiązań, czyli jasną bazę i atramentowe akcenty. W salonie w stylu scandi bardzo często centralnym punktem jest wygodny kącik wypoczynkowy, warto więc zdecydować się na komplet mebli obitych czarną tkaniną bądź ciemną skórą naturalną. Aby dodać im lekkości, postaw na morze miękkich poduszek. Fińska odsłona stylu skandynawskiego uwielbia geometrię, możesz zatem do woli czarować poszewkami w kratę, pasy, zyg-zaki czy grochy. Oprócz tego, na sofie, mile widziany będzie puszysty, jasny pled, a na podłodze, kudłaty dywanik bądź owcza skóra. Pamiętaj, że przytulny blask do wnętrza wniosą nie tylko klasyczne skandynawskie lampy, ale również złociste i miedziane akcenty. Możesz pokusić się zatem o lampiony i latarenki, w ciepłym, metalicznym odcieniu. Taka tonacja w towarzystwie czerni wygląda bardzo szykownie!
Dlaczego ciemne meble lubią towarzystwo koloru?
Wnętrza utrzymane w fińskiej estetyce nie muszą oscylować wyłącznie wokół czerni i bieli. Jeśli nuży Cię wizja ciemnych mebli na jasnym tle, postaw na intrygujący, barwny kontrapunkt! Czasem wystarczy jeden mebel lub dwa wyraziste detale i voilà! Aranżacja nabiera zupełnie nowego charakteru. Z czaro-białą aranżacją w wydaniu fińskim, świetnie skomponują się ciepłe, stonowane odcienie, takie jak musztardowy, rubinowy, rudy czy szmaragdowy. Raczej wystrzegaj się romantycznych pasteli i energetycznych barw neonowych. Osoby, które są niespokojnymi duszami i lubią częste aranżacyjne zmiany, powinny postawić na barwne kontrapunkty w formie tkanin. Pled czy dywanik w odcieniu butelkowej zieleni zawsze można wymienić na model w innym kolorze, co skutecznie odświeży oblicze skandynawskiego wnętrza.
Jak urządzić sypialnię ciemnymi meblami w stylu skandynawskim?
Sypialnia z założenia ma być ciepłym, intymnym i przyjaznym wnętrzem, dlatego czarne łóżko i atramentowe dodatki mogą w pierwszej chwili budzić mieszane uczucia. Zupełnie niepotrzebnie! Skandynawska sypialniana alkowa w wydaniu czarno-białym również może czarować przytulnością! Wystarczy, że kilka ciemnych sprzętów zestawisz z tymi o jasnych frontach, a łóżko uraczysz morzem puchatych materiałów i miękkich poduch. Mile widziane będą tutaj mięsiste pledy, ciepłe skóry, wełniane narzuty i pikowane kapy. W oknie, zamiast ciężkich, ciemnych zasłon, zawieś lekkie firanki z muślinu, lub zdecyduj się wyłącznie na nowoczesne rolety. Oprócz tego, zaufaj sztucznemu oświetleniu! Lampa wisząca, kinkiety ścienne i lampki nocne wprowadzą po zmroku przyjemny, kameralny nastrój. Jeśli mimo powyższych trików, biało-czarne zestawienie wciąż wydaje Ci się mało przytulne, możesz zdecydować się na niebanalną dekorację ściany nad łóżkiem. Ciepły odcień cegły lub oryginalny panel z surowego drewna, powinny spisać się na medal!
Jak urządzić kuchnię ciemnymi meblami w stylu skandynawskim?
Ciemne meble w stylu skandynawskim mogą zamieszkać również w kuchni - obojętnie, czy zdecydujesz się na komplet ozdobiony frezami, czy zupełnie prosty. Zabudowa w kolorze atramentu lub gorzkiej czekolady pięknie zaprezentuje się na tle lekko połyskujących białych płytek albo szarych gresowych wykończeń. W takim pomieszczeniu warto pokusić się o drewnianą podłogę z trwałego, niekurczliwego drewna (np. dębowego) albo wykonaną z ceramicznej, geometrycznej mozaiki. Aby dodatkowo podkreślić zamiłowanie Skandynawów do organicznych form, zdecyduj się na oryginalne lampy wiszące, w formie kielichów kwiatów oraz biało-czarne naczynia ozdobione nieco abstrakcyjnymi, roślinnymi motywami. Taka kuchnia to kwintesencja oszczędnego stylu skandynawskiego w wersji fińskiej!
A może czarne meble w skandynawskim lofcie?
W Polsce coraz większym powodzeniem cieszy się styl skandynawski z industrialną nutą. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych, nieco sielskich wnętrz rodem z dalekiej Północy. Żelazne elementy nadają aranżacjom loftowy charakter, a proste meble w czarnej odsłonie, dbają o modny trend nordic modern. W takim wnętrzu warto zadbać o betonowe wykończenia i przełamać ich surowość ciepłem drewna oraz miękkością grubych tkanin. Oprócz tego, w skandynawskim lofcie mile widziane są słoneczne akcenty, np. te utrzymane w wesołym, kanarkowym odcieniu. Mimo, że w pomieszczeniach mieszka nieco surowy, pofabryczny klimat, styl skandynawski zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Jest tu przecież wszystko, co dla scandi najważniejsze - przestrzeń, światło, proste geometryczne kształty oraz wyważone kolory nawiązujące do świata natury.
Styl skandynawski ma wiele twarzy! Ten w wersji czarno-białej spodoba się wszystkim lubiącym przytulne wnętrza z temperamentem. Mimo, że pełne kontrastów, napawają spokojem i dają przyjemne poczucie harmonii. Cóż, nie bez kozery starożytni Chińczycy opisali idealną równowagę jako yin i yang!