Styl hampton – jak urządzić wnętrze w stylu hamptons?
We wnętrzach w stylu hampton wyczuwalna jest atmosfera nadmorskiego luksusowego kurortu. Zastosowanie neutralnej, morskiej palety barw, naturalnego drewna i szlachetnych materiałów, takich jak len, rattan czy mosiądz, sprawiają, że zachwycają one nie tylko świeżością i elegancją, ale także ponadczasowością. Jaka jest historia stylu hamptons? Jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię hamptons? Jakie meble i dodatki sprawią, że dom nabierze relaksującego i wakacyjnego charakteru?
Co to jest styl hamptons?
Styl hamptons w sposób wyważony łączy w sobie elegancję i bogactwo oraz wykorzystanie neutralnej kolorystyki nawiązującej do bliskości nadmorskich plaż. We wnętrzach hamptons dominuje naturalne drewno, które pojawia się nie tylko na podłodze czy w meblach, ale także na boazeriach czy sufitach pomieszczeń. W stylu hampton chętnie wykorzystywane są również szlachetne surowce takie jak len, marmur, wełna czy mosiądz.
Cechą charakterystyczną domów hamptons jest również zastosowanie wygodnych sof, foteli czy leżanek, które sprzyjać mają relaksowi, a także elementów marynistycznych takich jak liny, kotwice czy tkaniny w charakterystyczne żeglarskie biało-niebieskie pasy.
Pomieszczenia w stylu hamptons, m.in. dzięki zastosowaniu jasnych barw i rezygnacji z ciężkich oraz ciemnych zasłon na rzecz okiennic, są jasne, przestronne i skłaniające do relaksu.
Skąd wzięła się nazwa hamptons?
Nazwa stylu hamptons wywodzi się od The Hamptons, czyli grupy popularnych kurortów leżących na półwyspie Long Island stanowiących ulubione miejsce wypoczynku dobrze sytuowanych nowojorczyków. Styl hamptons przez lata kojarzony był głównie z północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, w ostatnich latach zyskał jednak popularność również w innych częściach świata, zwłaszcza w Australii. Przyczyniło się do tego między innymi zainteresowanie projektantów wnętrz bogatym stylem amerykańskim. W pewnym stopniu hamptons style rozpropagowany został także dzięki sukcesowi filmu „Lepiej późno niż później” i seriali „Zemsta” oraz „Grace i Frankie”, których akcja toczy się w The Hamptons.
Paleta kolorów stylu hamptons
Wnętrza w stylu hampton odznaczają się stonowaną, czerpiącą z natury kolorystyką. Bazą, dzięki której pomieszczenia wydają się przestronniejsze, jest półmatowa lub matowa śnieżnobiała biel. Z nią łączyć można barwy przywodzące na myśl nadmorski piasek, czyli beż w różnych odcieniach, kość słoniową, kremową biel, a także brąz naturalnego drewna czy kojarzące się z oceanem różne odcienie niebieskiego.
Ostatni z wymienionych kolorów, w wersjach od jasnego błękitu po granat, w mieszkaniach w stylu hampton najczęściej pojawia się w dodatkach, np. poduszkach, kocach, wazonach czy zastawie stołowej. Z powodzeniem można go zastosować również np. na frontach mebli kuchennych czy boazerii, a także na większych elementach wystroju wnętrz, czyli np. na pokrowcu kanapy czy fotela.
Podłoga we wnętrzu hamptons
We wnętrzu hampton niezwykle ważny jest wybór naturalnych i wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Trudno wyobrazić sobie salon w eleganckim stylu hamptons z podłogą pokrytą tanią wykładziną czy panelami. Salon hamptons zdecydowanie lepiej prezentować się będzie, jeżeli na posadzce położone zostaną drewniane deski lite czy warstwowe lub parkiet.
Dobrym wyborem, nawiązującym do oryginalnych wnętrz w The Hamptons, będą jasne, spłowiałe od słońca bielone lub postarzane deski dębowe czy ciemne parkiety w kolorze orzecha amerykańskiego. Na takim tle doskonale prezentować się będą tkane na płasko wełniane dywany, a także jutowe, sizalowe czy bawełniane dywaniki w kolorystyce hamptons. Podczas aranżacji wnętrza w stylu hampton warto pamiętać także o wyeksponowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych (np. belek sufitowych czy więźby dachowej), a także ścian pokrytych drewnianą boazerią pomalowaną kryjącą farbą.
Dodatki w stylu hamptons
Styl hamptons odznacza się wykorzystaniem dużej ilości naturalnych surowców, które podnoszą prestiż wnętrza, ale także sprawiają, że jest ono bardziej przytulne. W pomieszczeniach urządzonych w stylu hamptons powinny znaleźć się więc dekoracje z rattanu, wiklinowe kosze, jutowe czy wełniane dywany w stylu i kolorach hamptons, a także lniane, perkalowe i bawełniane pościele (m.in. w marynarskie pasy), narzuty czy nawet ścierki kuchenne. Na wygodnych kanapach hamptons najlepiej prezentować będą się miękkie narzuty, a także poduszki hamptons w różnych rozmiarach i wzorach (m.in. florystycznych i geometrycznych). Must have są także marynistyczne dodatki, takie jak np. konary drzew wyrzucone przez morze, liny, wzory marynarskie czy lampiony nawiązujące do wyglądu latarni morskiej.
Chcąc podkreślić luksusowy charakter wnętrza, warto zainwestować w dodatki w stylu hamptons, czyli ekskluzywne szklane, drewniane czy porcelanowe lampy stołowe oraz wiszące mosiężne żyrandole czy szklano-metalowe lampy kuchenne. Doskonałym dodatkiem hamptons będą również porcelanowe misy czy wazony pełne żywych kwiatów stanowiące ozdobę drewnianych mebli i stołów. W kuchni drewniane fronty mebli idealnie będą łączyć się z kamiennym, najlepiej marmurowym blatem, a także biało-niebieską zastawą stołową, np. angielską czy chińską, ale także – w odważniejszych stylizacjach – z polskimi produktami rodem z Bolesławca.
Meble w stylu hamptons
Meble w stylu hampton powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania oraz wykorzystaniem szlachetnych materiałów, takich jak drewno, marmur, metal, wiklina czy len (np. na tapicerkę mebli wypoczynkowych). Najlepiej wybierać sporych rozmiarów modele o ponadczasowym fasonie oraz neutralnym kolorze.
Wśród mebli hampton powinny znaleźć się z pewnością duże, miękkie i jasne kanapy oraz fotele, na których pięknie prezentować będą się liczne wzorzyste poduszki i koce. Do kompletu warto wybrać rattanowy lub drewniany stolik kawowy z przeszklonym blatem, a także kredens ze szklanymi drzwiczkami, w którym można wyeksponować kolekcję biało-niebieskiej porcelany. Przy dużym, jasnym stole kuchennym w pomieszczeniu w stylu hamptons idealnie wyglądać będą nie tylko drewniane, ale także rattanowe czy wiklinowe krzesła.
Kuchnia w stylu hamptons
Kuchnie w stylu hamptons wyróżniają się przestronnością, którą potęguje zastosowanie jasnych barw, wśród których króluje oczywiście biel w odcieniach od śnieżnobiałej do kremowej. Meble kuchenne najczęściej nawiązują stylistyką do tradycyjnych kuchni angielskich, to znaczy są frezowane i pomalowane farbą bez połysku, a także w przypadku górnych szafek przeszklone. Tradycyjnie zdobione są one metalowymi uchwytami w kolorze szczotkowanego srebra, chromu lub postarzanego złota.
Bardzo popularne wśród projektantów zajmujących się aranżacją wnętrz w stylu hamptons są nadal uchwyty tzw. muszelki, a także klasyczne metalowe gałki. Styl hampton w kuchni charakteryzuje się również zastosowaniem wyspy kuchennej, która – w odróżnieniu od białych frontów – często malowana jest na inny kolor, np. niebieski, granatowy czy szary. Od strony salonu stawiane są przy niej stołki barowe, tzw. hokery wykonane z drewna, metalu czy rattanu, a nad jej blatem wykonanym przeważnie z marmuru wieszane są lampy o dekoracyjnym szklanym czy metalowym kloszu.
Salon w stylu hamptons
W salonie w stylu hamptons główną rolę gra wygodny, klasyczny, tj. ponadczasowy w formie i jasny zestaw wypoczynkowy. Najczęściej tworzą go dwie wolnostojące duże kanapy lub narożnik i fotel, które tworzą domową strefę relaksu. Na jasnych lnianych czy bawełnianych pokrowcach doskonale prezentować będą się liczne poduszki z poszewkami w kolorystyce typowej dla stylu hamptons, a także koce, którymi można opatulić się w chłodne wieczory. Na stoliku kawowym warto postawić wazon ze świeżymi kwiatami, świece czy latarenki, które dodadzą wnętrzu przytulności.
Doskonałym dodatkiem uzupełniającym salon hamptons są duże kosze wykonane z wikliny, rattanu czy trawy morskiej, w których można trzymać dodatkowe poduszki czy gazety, a także niewielkie koszyki i szklano-metalowe puzderka na drobiazgi leżące na konsoli czy pod stolikiem kawowym. Do oświetlenia salonu w stylu hamptons warto wybierać metalowe lub kryształowe żyrandole (w drugim przypadku trzeba być ostrożnym, aby nie stworzyć kiczowatego wnętrza), plecione klosze lamp, a także stojące lampy stołowe z porcelanową czy drewnianą podstawa i materiałowym abażurem.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur łatwoczyszczący
2499 złKanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur
2399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Valico granatowa velvet hydrofobowy
2759 złSofa trzyosobowa Dragato granatowa welur
1919 złŁazienka w stylu hamptons
Łazienki hamptons są klasyczne, eleganckie i ponadczasowe. Taki efekt można uzyskać, stosując we wnętrzu znane ze stylu nowojorskiego białe lub marmurowe kafelki ścienne metro ułożone klasycznie lub z tzw. jodełkę. Na ścianach w łazience hampton często stosowane są także sztukaterie znane z wnętrz angielskich. Luksusowego sznytu pomieszczeniu dodadzą z pewnością płytki podłogowe z połyskiem – najlepiej wykonane z naturalnego, jasnego kamienia. Centralny punkt stanowi najczęściej wolnostojąca wanna lub prysznic zabudowany szklano-metalowymi drzwiami.
Meble łazienkowe w stylu hamptons powinny nawiązywać stylistyką do tych kuchennych, tj. idealnie będą pasować tu białe lub szare, frezowane fronty, marmurowe blaty, chromowana klasyczna armatura, a także przeszklenia czy metalowe gałki. W oknach najlepiej zastosować drewniane, jasne okiennice, które podczas korzystania z łazienki zapewnią prywatność, a w ciągu dnia pozwolą na odpowiednie doświetlenie wnętrza. Przy lustrze najlepiej zamontować symetrycznie z obu stron kinkiety z ozdobnymi abażurami czy też nawiązujące do XIX wieku szklane lampki z metalowymi okuciami.
Sypialnia w stylu hamptons
Styl hampton w sypialni można uzyskać poprzez dobór odpowiednich mebli i materiałów. Najważniejszym elementem wystroju powinno być duże łóżko, najlepiej w rozmiarze tzw. king size, o wysokim materacu i zagłówku (najlepiej tapicerowanym). Na łóżku powinna znaleźć się wysokiej jakości pościel, np. wykonana z naturalnego lnu, perkalu czy bawełny, a także narzuta i duża ilość poduszek dekoracyjnych. W sypialni hampton nie może zabraknąć tworzących klimat przytulności koszy wiklinowych czy rattanowych z dodatkowymi kocami, a także komody tzw. bieliźniarki wykonanej z naturalnego, bielonego drewna.
Punktem obowiązkowym są także dywan lub dywaniki sizalowe, jutowe czy wełniane, a także elementy wystroju nawiązujące do nadmorskiego charakteru stylu hamptons. Dopełnieniem całości są z pewnością obrazki w stonowanych odcieniach niebieskiego, które można postawić na meblach obok wazonu ze świeżymi kwiatami, pudełek na szpargały czy po prostu powiesić na ścianie, a także lampki nocne z materiałowym abażurem stojące na stolikach nocnych. W pokoju sypialnym w stylu hamptons, o ile pozwoli na to metraż, warto umieścić również pikowaną ławkę w „nogach” łóżka, a także fotel i wysoką lampę stojącą ułatwiającą czytanie.
Czy styl new hamptons różni się od klasycznego hamptons?
Projektanci wnętrz coraz częściej eksperymentują ze stylem hamptons, czego efektem jest popularny zwłaszcza w Australii styl new hamptons nazywany także modern hampton style. Czym się różni od klasycznej wersji znanej ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych? Pomieszczenia zaaranżowane w duchu new hampton style są nieco bardziej nowoczesne, czy też świeższe niż ich pierwowzór. Efekt taki uzyskuje się m.in. przez rozszerzenie palety dozwolonych kolorów biało-beżowo-niebieskich. Dodatki zyskują nowe kolory, tj. ciepłe odcienie czekoladowego brązu czy starego złota, musztardowej żółci czy lawendowego fioletu. Kolejną różnicą jest wprowadzenie mebli w stylu art déco, które doskonale uzupełniają znane w stylu hamptons zdobnictwo w geometrycznym czy florystycznym duchu.