Styl włoski we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu włoskim?
Styl włoski we wnętrzach to kwintesencja wielowiekowej tradycji i barwnej kultury Półwyspu Apenińskiego. Projektanci z Italii proponują elegancję rodem z pałaców patrycjuszy, folklor włoskiej prowincji, industrialny funkcjonalizm i artystyczną awangardę. Nic więc dziwnego, że włoski styl od kilku dekad fascynuje właściwie cały świat. Czy wnętrza rodem z Italii można zaaranżować w Polsce? Jakie kolory, meble i dodatki warto wykorzystać?
Styl włoski we wnętrzach – cechy charakterystyczne
Styl włoski – bazowe kolory
- biel, beż, szarość – stonowane tło aranżacji;
- brąz, złamana zieleń – ciepłe kolory ziemi inspirowane śródziemnomorską przyrodą.
Styl włoski – dodatkowe kolory
- czerwień – w odcieniu ognistej terakoty;
- turkus – kolor włoskiego nieba i morza.
Styl włoski – materiały
- plastik – wysokiej jakości tworzywo, z którego produkowane są głównie meble;
- kamień – gładki lub porowaty; marmur, trawertyn, granit;
- drewno – ozdobione wspaniałym rysunkiem słojów;
- metal – w kolorze złota, srebra i mosiądzu;
- szkło – wykorzystywane głównie do tworzenia wazonów i oświetlenia;
- ceramika – w postaci płytek ściennych i podłogowych;
- lastryko – wenecki wynalazek, który w ostatnich sezonach gwałtownie wrócił do łask.
Styl włoski – wzory
- geometryczne wzory – duże i wyraziste;
- roślinne ornamenty – delikatne, przypominające lekko zatarte freski.
Styl włoski we wnętrzach – krótka historia
Korzenie włoskiego designu sięgają dawnych czasów i tradycyjnego rzemiosła, z którego słynęły takie rejony Italii, jak Florencja, Wenecja czy Toskania. Jednak tak naprawdę styl włoski jako spójne zjawisko zaczął rozwijać się w latach 20. XX wieku, po międzynarodowej wystawie w Turynie, która rozpropagowała wysoką jakość włoskiego wzornictwa.
Wyraźne były w nim wpływy wielbiącego symetrię i geometrię art déco i dopiero po II wojnie światowej włoski styl wnętrz wykształcił swój indywidualny charakter.
Prawdziwy rozkwit fascynacji włoskim designem nastąpił jednak w latach 60. i 70. XX wieku. Podziw dla osiągnięć w dziedzinie motoryzacji i haute couture zaczął wówczas iść w parze z zachwytem wzornictwem. We włoskim designie tradycja twórczo mieszała się z nowoczesnością – z jednej strony doceniano tradycyjne przedmioty ze szkła czy metalu, z drugiej włoscy projektanci słynęli z plastikowych wyrobów o awangardowym charakterze.
Styl włoski we wnętrzach – poznaj jego odmiany
Włochy to duży kraj składający się z 20 regionów o unikalnej kulturze. Każdy z nich może stać się źródłem inspiracji wnętrzarskich, które możesz zastosować w swoim domu. Jednak mówiąc o włoskich wnętrzach, najczęściej wspomina się o trzech głównych stylach.
Styl toskański
Bywa nazywany również włoskim stylem rustykalnym. W stylu toskańskim wielką rolę odgrywają naturalne materiały (drewno, kamień, terakota) oraz ciepłe, intensywne kolory (musztarda, ochra, oliwkowa zieleń, beż i brąz). Charakter toskańskiego wnętrza kształtują takie elementy, jak kamienne schody i posadzki, ceglane kominki i nadproża, drewniane okna, miedziane i malowane naczynia.
Styl śródziemnomorski
Styl śródziemnomorski jest mieszanką stylów wywodzących się z krajów basenu Morza Śródziemnego, głównie Italii, Francji, Grecji i Hiszpanii, ale też Turcji i Maroka. Za bazę służy tu kolor biały, na którym rozkwitają różnokolorowe dodatki. W tym stylu podłogi wykłada się barwnymi płytkami, pojawia się bielone drewno, drewniane meble i surowe tynki.
Styl wenecki
Luksusowy i wyrafinowany styl wenecki wywodzi się z bogatej, wielokulturowej Wenecji posiadającej wspaniałe tradycje artystyczne i rzemieślnicze. Jednym z ich największych osiągnięć jest weneckie szkło – najsłynniejsza manufaktura znajduje się na wyspie Murano, nieopodal Wenecji.
Oprócz zamiłowania do szklanych wyrobów wenecki styl fascynuje się efektownymi tkaninami, zwłaszcza jedwabnym adamaszkiem. Jeśli marzy Ci się wnętrze weneckie, pamiętaj też o bogato zdobionych meblach i rozbudowanej palecie kolorystycznej.
Sprawdź też: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?
Włoski styl we wnętrzach – bez czego nie może się obejść?
Meble włoskie
Tradycyjne włoskie meble to głównie duże, przytulne sprzęty wykonane z drewna.
Z drugiej strony Italia słynie z designerskiego wyposażenia, które rozkwitać zaczęło w połowie ubiegłego wieku. Słynne meble włoskie to m.in. sofa Bocca w kształcie kobiecych ust, fotel-worek czy fotel UP5 i podnóżek UP6 o organicznych kształtach. Z kolei współczesny włoski styl w domu to z jednej strony minimalistyczne kształty i praktyczne rozwiązania, a z drugiej wygoda sprzyjająca korzystaniu z życia.
Włoskie dekoracje
Choć włoski temperament może sugerować, że wnętrza cechują się natłokiem dekoracji i bibelotów, tak naprawdę mieszkańcy Italii przedkładają jakość nad ilość. Dekoracje włoskie mają być luksusowe i wyraziste, ale wolne od kiczu i przesady. Ważną funkcję spełnia oświetlenie, ale włoskie dekoracje wnętrz to także gustowne wazony, misy i rzeźby.
Inspiracje antyczne są zawsze w modzie i dobrze wykonana kopia klasycznej rzeźby z powodzeniem może ozdobić salon. Wazony Murano to prawdziwe perły sztuki dmuchania szkła – wrażenie robią zarówno kolorowe egzemplarze, jak i wyjątkowe mleczne lattimo.
Warto przyjrzeć się także włoskim dekoracjom stołu. Niezwykła kolorowa ceramika, tzw. majolika jest produkowane niemal we wszystkich regionach Italii. Wykonuje się z niej zastawę stołową, ale również wazony i donice.
Oświetlenie włoskie
Klasyką są oczywiście żyrandole wykonane ze szkła Murano. Gięte ramiona i przejrzyste klosze przywołują blichtr rodem z siedzib dawnej włoskiej arystokracji – będą więc idealne do wnętrz w stylu glamour i art déco.
Włosi mają też propozycje dla miłośników nowoczesności i minimalizmu. Warto sięgnąć po słynne włoskie projekty z lat 70. i 80. np. falistą lampę stołową Mezzachimera czy aluminiową Tolomeo. Współczesne włoskie oświetlenie również ma wiele do zaoferowania – w sklepach bez problemu znajdziesz szeroki wybór lamp dużych i małych, kolorowych i stonowanych, geometrycznych i klasycznych.
Mieszkanie w stylu włoskim – jak je urządzić krok po kroku?
Aranżacje w stylu włoskim potrzebują przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się w dużych odremontowanych mieszkaniach w zabytkowych kamienicach lub przestronnych domach poza miastem. Jak urządzić mieszkanie we włoskim stylu?
Krok 1. Podłogi wyłóż wzorzystymi płytkami ceramicznymi lub dużymi kafelkami wykonanymi np. z żyłkowanego marmuru. Włoski styl mieszkania zakłada wyłożenie nimi całej posadzki – w polskim klimacie możesz zastosować je tylko w kuchni, łazience i przedpokoju. W innych pomieszczeniach wykonaj podłogę drewnianą. Zadbaj również o drewniane okna.
Krok 2. Ściany pomaluj na pastelowe kolory. Najlepsza będzie biel, kolor kremowy, beżowy i popielaty. Ściany w kuchni i łazience przynajmniej częściowo warto wyłożyć barwnymi kafelkami lub położyć supermodne płytki lastryko. W salonie, jadalni i sypialni skorzystaj z jasnego kamienia.
Krok 3. Wybierz meble. Jeśli marzy Ci się wnętrze toskańskie, postaw na stoły i krzesła wykonane z jasnego lub bielonego drewna. Jeśli cenisz nowoczesne mieszkania w stylu włoskim, szukaj oszczędnych form i interesującej kolorystyki. Sofy i fotele powinny być tapicerowane tkaniną dobrej jakości. Wypróbuj też meble z plastiku, np. kolorowe krzesła.
Krok 4. Zadbaj o oświetlenie. Szklany żyrandol, funkcjonalne lampy podłogowe i lampki stołowe wieczorami mają tworzyć przytulny klimat sprzyjający spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi.
Krok 5. Wybierz ozdoby. Nie musi być ich wiele – piękny szklany wazon, ceramiczne donice czy dobrej jakości obraz w zupełności wystarczą, by wykreować elegancką atmosferę.
Sprawdź również: Kuchnie włoskie – co je wyróżnia i jak urządzić kuchnię w stylu włoskim?
Wnętrza w stylu włoskim – inspiracje i pomysły
Jedne z najlepszych inspiracji stylu włoskiego płyną z Toskanii – specyfika tego regionu szczególnie sprzyja urządzaniu domku za miastem. Na tle ścian wyłożonych kamieniem, płytkami lub po prostu pomalowanych jasną farbą, ustaw solidne meble z jasnego drewna – w kuchni duży stół i przeszklony kredens, w salonie stolik kawowy, a we włoskiej sypialni ozdobne łóżko i szafę.
Wybierz kanapy, sofy i fotele tapicerowane tkaniną o pastelowej barwie i wyraźnej fakturze. Przydadzą się duże żyrandole i lampy, wiklinowe kosze, miedziane naczynia i oczywiście – malowane ceramiczne misy i donice.
Nowoczesne włoskie wnętrza często zachwycają unikalnym połączeniem tradycji i współczesnego designu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku apartamentów stworzonych w zabytkowych kamienicach i willach. Obok zabytkowych sztukaterii i szczątków fresków funkcjonują dzieła nowoczesnego wzornictwa wykonane ze szkła, metalu i plastiku.
Eleganckie współczesne sprzęty, często o minimalistycznych kształtach, sprawiają, że wnętrza domów w stylu włoskim zachwycają lekkością i oryginalnością.
Włoski styl wnętrzarski to kopalnia inspiracji. Coś dla siebie znajdą miłośnicy glamour i minimalizmu, awangardy i rustykalnej prostoty. Choć wnętrze w stylu włoskim wymaga przemyślanej koncepcji i wyposażenia wysokiej jakości, zdecydowanie warto w nie zainwestować – włoskie wnętrzarstwo jest bowiem synonimem prawdziwej elegancji.