Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Styl folkowy we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu folk?

Styl folkowy we wnętrzach to rozwiązanie dla osób, które lubią tradycję i kolor oraz dobrze czują się w ciepłych, przytulnych wnętrzach. Folkowe pomieszczenia mogą wyglądać jak wprost wyjęte z wiejskiego domku babci, ale nie tylko. Styl folk coraz chętniej wplatany jest w nowoczesne wnętrza, tworząc ciekawą mieszankę historii z teraźniejszością. Jak urządzić mieszkanie w stylu folk i o czym pamiętać, aranżując poszczególne pomieszczenia? Podpowiadamy!

Styl folkowy we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl folkowy jest dość charakterystyczny – trudno go przeoczyć lub pomylić z jakimkolwiek innym stylem. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie w klimacie folkowym?

Styl folkowy – bazowe kolory

We wnętrzach folkowych dominują intensywne kolory podstawowe, czyli czerwony, żółty czy niebieski. Widać je przede wszystkim w dodatkach, ale często wykorzystywane są również na ścianach czy meblach. Obok tych intensywnych barw w folkowych aranżacjach często spotyka się również biel, brązy, beże i inne stonowane, równoważące całość kolory.

Styl folkowy – dodatkowe kolory

Oprócz stonowanych, neutralnych barw i intensywnych kolorów podstawowych we wnętrzach folkowych można spotkać również wiele innych odcieni. Bardzo często wykorzystywane są intensywne róże, fiolety czy nasycone zielenie.

Styl folkowy – materiały

Styl folkowy lubi naturalne materiały. W aranżacjach urządzonych w tym stylu najlepiej będą prezentowały się szafy czy komody z drewna – najlepiej tylko zaimpregnowanego lub pokrytego bezbarwnym lakierem, który podkreśli piękne słoje. Urządzając pokój w stylu folkowym, warto postawić również na tekstylia z naturalnych tkanin, np. wełny, bawełny lub lnu.

Styl folkowy – wzory

Wzory na tkaninach folkowych i innych elementach wyposażenia wnętrza to prawdziwa eksplozja kolorów! We wnętrzach w klimacie etno dominują wzory łowickie, kurpiowskie wycinanki, koronki z Koniakowa i inne intensywne, nasycone kolorami wzory kwiatowe, geometryczne i nawiązujące do świata roślin i zwierząt.

Styl folkowy we wnętrzach – skąd się wywodzi?

Skąd wziął się styl folklorystyczny i jaka jest jego historia? Według tłumaczenia folklor oznacza dosłownie wiedzę ludu. Można go więc nazwać inaczej stylem ludowym, ponieważ opiera się na ludowej tradycji jednej kultury. Stąd właśnie wnętrza w stylu folkowym czerpią zwykle inspiracje z barw strojów ludowych lub rękodzieła danego regionu.

Styl folkowy od wielu lat co jakiś czas wraca na salony i cieszy się większą niż zwykle popularnością. W ostatnich latach znowu chętnie po niego sięgamy, pragnąc powrotu do korzeni, natury i prostszego, wolniejszego życia.

Styl folkowy w nowoczesnych wnętrzach – czym jest modern folk?

Styl modern folk to, najprościej mówiąc, połączenie nowoczesnych akcentów z motywami ludowymi. Połączenie prostych, minimalistycznych form z elementami czerpanymi z bogatej, polskiej tradycji daje ciekawy, stylowy i oryginalny efekt.

Styl new folk to rozwiązanie dla tych, dla których styl skandynawski jest zbyt surowy, a styl boho czy eklektyczny zbyt szalony i kolorowy. Okazuje się, że nowoczesny styl ludowy, czyli połączenie kurpiowskich wycinanek, kaszubskich wzorów i góralskich motywów z minimalistycznymi, nowoczesnymi lub skandynawskimi formami, jest idealnym kompromisem.

Zobacz też: Meble folk – czym się wyróżniają i jak wybrać folkowe meble, lampy i dekoracje?

Salon w stylu folk – jak go urządzić?

Jak wykorzystać styl folkowy w salonie? Po pierwsze, wszędzie, gdzie to możliwe, eksponuj naturalne drewno, które będzie doskonałym tłem i dopełnieniem kolorowych, ludowych wzorów. Jeśli Twój salon połączony jest z jadalnią, postaw w nim duży, dębowy, rzeźbiony stół otoczony wygodnymi krzesłami z tapicerowanymi siedziskami w kwiaty. Dobrej jakości drewniany stół to inwestycja, która być może stanie się ulubionym miejscem wszystkich domowników – najlepszym nie tylko do jedzenia, ale również odrabiania pracy domowej, grania w planszówki, spotkań rodzinnych czy pracy przy komputerze.

Jeśli planujesz wykorzystać styl folk w mieszkaniu, w salonie połóż duży, okazały dywan pokryty wielobarwnymi wzorami charakterystycznymi dla jednego z polskich regionów. Taki dywan będzie mocnym akcentem w pomieszczeniu, który jednocześnie łatwo można wymienić, jeśli wzór Ci się znudzi.

W podobny sposób zadziałają np. zasłony w łowickie wzory. Będą elementem dość mocno definiującym wnętrze, ale łatwym do wymiany. Nieco odważniejsi mogą na jednej ze ścian namalować wybrane ludowe wzory – taka ściana w stonowanym salonie będzie prezentowała się bardzo efektownie.

Sypialnia w stylu folk – jak wprowadzić ludowe motywy do sypialni?

A jak sprawdzi się styl folkowy w sypialni? Jeśli chcesz mieć sypialnię w stylu ludowym, ale nie plnujesz remontu, wystarczy… piękna pościel w ludowe wzory! Wspaniale będzie prezentowała się bawełniana lub lniana pościel w szlachetnej, delikatnej bieli z haftowanymi, kolorowymi wzorami kaszubskimi czy łowickimi.

Do tego piękne, rzeźbione drewniane łóżko i stylowa drewniana toaletka, koronkowe firanki w oknach i wspaniałe, folkowe wnętrze będzie gotowe!

Kuchnia w stylu folk – jak ją zaaranżować?

Czy kuchnia w stylu ludowym jest łatwa do zaaranżowania? Jeśli lubisz klasyczne, rustykalne klimaty, warto pamiętać o tym już na etapie projektowania mebli. Styl folkowy w kuchni lubi się z rzeźbionymi meblami oraz frontami z tzw. ramiakami, czyli charakterystycznymi żłobieniami w drzwiczkach.

Pięknie będą wyglądały również witrynki, w których umieścisz elegancką, ręcznie zdobioną ceramikę. W folkowej kuchni wspaniale będzie prezentował się gruby blat z naturalnego drewna. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na taki blat, będziesz musiał regularnie o niego dbać – olejować i czyścić, by długo prezentował się nieskazitelnie. Jeśli już teraz wiesz, że trudno Ci będzie robić to systematycznie, wybierz laminat imitujący drewno. Nowoczesne laminaty wyglądają świetnie i mogą do złudzenia przypominać naturalne materiały.

W folkowej kuchni bardzo ważne są również dodatki. Postaw na tekstylia – ściereczki czy zasłonki w oknach z kolorowymi, ludowymi wzorami. Świetnie będą się również prezentowały naturalne dekoracje – naturalne zioła, warkocze czosnku i świeże owoce, np. rumiane jabłka ułożone w dużej misie w rustykalne wzory.

Łazienka w stylu folk – jakie rozwiązania zastosować?

Chcesz urządzić łazienkę w stylu ludowym? Odważnym, ale wspaniale prezentującym się rozwiązaniem będą płytki z folkowymi wzorami! Decydując się na taką ceramikę, musisz jednak mieć świadomość, że będzie Ci ona towarzyszyła najprawdopodobniej przez kilka lub nawet kilkanaście następnych lat. Jeśli wolisz neutralną bazę, postaw na ludowe dodatki.

Styl folkowy w łazience możesz przemycić np. na ręcznikach czy dywaniku oraz na akcentach, takich jak dozownik do mydła czy kubek na szczoteczki do zębów. Oprócz motywów z kolorowymi wzorami ludowymi wprowadź do swojej łazienki neutralne barwy, takie jak beż i biel oraz drewno lub materiały je imitujące. Będzie pięknie i stylowo!

Wykorzystując styl folk w domu, możesz stworzyć prawdziwie sielskie wnętrze, przywodzące na myśl tradycyjne domki na wsi lub pomieszać style, czerpiąc zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Wprowadzając folkowy styl, pamiętaj jedynie o tym, by z wyczuciem łączyć wzory i kolory i dać wnętrzu trochę szaleństwa i trochę stonowanego spokoju. Powodzenia!


Inne artykuły w tej kategorii

Męskim okiem, czyli mieszkanie pełne testosteronu

Męskim okiem, czyli mieszkanie pełne testosteronu

Styl marynistyczny – jak urządzić wnętrze w wakacyjnym klimacie?

Styl marynistyczny – jak urządzić wnętrze w wakacyjnym klimacie?

Styl marynarski - rozwiń żagle w aranżacji mieszkania

Styl marynarski - rozwiń żagle w aranżacji mieszkania

Styl kolonialny we wnętrzach – na czym polega i jak urządzić dom w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny we wnętrzach – na czym polega i jak urządzić dom w stylu kolonialnym?

Styl vintage czy nowoczesny? Już nie musisz wybierać

Styl vintage czy nowoczesny? Już nie musisz wybierać

Sufit podwieszany -  wady i zalety

Sufit podwieszany - wady i zalety

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.