Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Styl barokowy we wnętrzach – jak urządzić barokowe wnętrza we współczesnych czasach?

Styl barokowy we wnętrzach kojarzy się z kościołami i pałacami sprzed kilku wieków. Rzadko można spotkać go we współczesnych domach i trudno wyobrazić sobie połączenie barokowych tendencji z obecnymi trendami w designie. A jednak jest to możliwe! Czym dokładnie cechują się barokowe wnętrza i jak wprowadzić historyczne inspiracje do nowoczesnych pomieszczeń?

styl barokowy we wnętrzach
Fot. RAD-POL

Styl barokowy we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl barokowy – bazowe kolory

  • Biel i écru – świeża baza pod bogate zdobienia.
  • Waniliowy żółty – ciepły i słoneczny, ale gustowny.

Styl barokowy – dodatkowe kolory

  • Złoto – kolor zdobień, sztukaterii, detali mebli i posągów.
  • Czerwień – przykuwa uwagę i sygnalizuje luksus.
  • Zieleń – najczęściej w odcieniu pistacjowym, świetnie komponującym się z bielą i écru.

Styl barokowy – materiały

  • Marmur – wykładano nim głównie posadzki, ale stosowano również jako materiał rzeźbiarski.
  • Drewno – wytwarzano z niego meble i najczęściej malowano na kolor biały lub złoty.
  • Aksamit i jedwab – tapicerowano nimi meble, tworzono okienne kotary i łóżkowe baldachimy.

Styl barokowy – wzory

  • Florystyczne ornamenty – różnego rodzaju kwiaty, liście i stylizowane łodygi roślinne.

Styl barokowy we wnętrzach – krótka historia

Barok narodził się w Europie na przełomie XVI i XVII stulecia i był kierunkiem w sztuce, literaturze i architekturze. Gdzie powstał styl barokowy? Głównie we Włoszech, ale szybko rozprzestrzenił się na inne kraje – szczególnie spektakularną formę osiągnął we Francji pod rządami Ludwika XIV.

Sama nazwa epoki prawdopodobnie pochodzi od portugalskiego słowa barocco, czyli perła o nieregularnym kształcie. I rzeczywiście, w porównaniu do kultywującego antyczną harmonię renesansu, barok uwielbia łączenie przeciwieństw i zaskakujące rozwiązania, choć wciąż hołdował zasadzie symetrii.

Oszałamiające wrażenie robi styl barokowy w architekturze. Kościoły i pałace cechują się gigantycznymi rozmiarami, okazałymi freskami i fasadami pełnymi rzeźb i ornamentów – rezydencjom często towarzyszą misterne ogrody francuskie.

Styl barokowy w sztuce również cechuje się też zamiłowaniem do przepychuwyrazista kolorystyka, złocenia, ornamenty, światłocień i podkreślenie ruchu mają za zadanie przemawiać do emocji odbiorców. Nowe trendy nie ominęły pisarzy i poetów – styl barokowy w literaturze również charakteryzuje się wymyślnymi formami, ozdobnością i dążeniem do zaskoczenia odbiorcy.

Sprawdź też: Styl wiktoriański we wnętrzach – jak łączyć dawne i współczesne trendy?

Styl barokowy we wnętrzach – jak zaaranżować ściany?

Barokowe wnętrza mieszkalne były bogato zdobione za pomocą boazerii, fresków, plafonów, luster i obrazów. Czy w takim razie barok da się przemycić do współczesnych aranżacji? Tak, ale pod pewnym warunkiem. Nawiązania do stylu barokowego mają sens się w dużych pomieszczeniach – barok cechuje się skłonnością do rozmachu i monumentalizmu, więc raczej nie sprawdzi się w ciasnej kawalerce.

Prostym sposobem na dekorację ścian w stylu barokowym są sztukaterie. Najlepiej przykleić je na białych ścianach – będą wówczas subtelnym nawiązaniem do historycznych wnętrz.

Jeśli przepadasz za bardziej zdecydowanym dekorowaniem ścian, skorzystaj z dobrej jakości tapet. Oryginalne barokowe tapety były pokryte florystycznymi wzorami, wyobrażały scenki rodzajowe lub motywy mitologiczne. We współczesnym wydaniu baroku możesz skorzystać z tapet w nasyconych kolorach pokrytych florystycznymi ornamentami.

Barokowe wnętrza były także wypełnione zwierciadłami i obrazami. Barokowe lustra miały za zadanie dodatkowo powiększać, ale i rozjaśniać pomieszczenia. Jeśli chodzi o obrazy, możesz skorzystać z klasycznych pejzaży, martwej natury czy portretów. Postaw raczej na jakość niż na ilość – oprawiony w barokowe ramki obraz zdecydowanie większe wrażenie zrobi solo niż w grupie.

Ciekawy, nieco ironiczny efekt może dać zawieszenie na ścianie samej ozdobnej ramy, z pominięciem obrazu.

Styl barokowy we wnętrzach – jakie dodatki są niezbędne?

Wnętrza barokowe cechowały się dużą ozdobnością nie tylko ze względu na elementy architektoniczne, ale również dzięki meblom i dekoracjom. Co warto wprowadzić do aranżacji inspirowanej barokiem?

  • Lampy i żyrandole – barokowe oświetlenie było wielkogabarytowe. W salonie i sypialni pośrodku sufitu możesz zawiesić spektakularny żyrandol ze szklanymi wisiorkami odbijającymi światło. Użyj też lamp stołowych z ozdobnymi podstawami i materiałowymi abażurami.
  • Zasłony – najlepiej wykonane z aksamitu lub satyny, w nasyconych kolorach, przewiązane ozdobnymi sznurami.
  • Duże lustra – zawieś je głównie w reprezentacyjnych miejscach np. nad kanapą czy nad kominkiem. W salonie możesz skusić się na kilka identycznych, dużych luster zawieszonych na wprost siebie.
  • Poduszki – aksamitne lub satynowe. Połącz poduszki gładkie i wzorzyste. Oprócz tych o kształcie kwadratu i prostokąta użyj także poduszek okrągłych i wałków.
  • Wazony i pojemniki dekoracyjne – porcelanowe wazy, szklane i metalowe amfory. Mogą mieć bardzo duże rozmiary, świetnie sprawdzą się ekstrawaganckie wazony podłogowe.
  • Rzeźby – porcelanowe, alabastrowe lub marmurowe. Szczególnie dobrze sprawdzą się repliki rzeźb antycznych, ale również współczesnej interpretacje klasycznych tematów.
  • Dywan – duży, miękki i kolorowy, rozłożony w sypialni w okolicach łóżka lub w salonie w części wypoczynkowej.

Barokowe wnętrza – pomysły na aranżacje w barokowym stylu

Salon w stylu barokowym

Pokój dzienny – zwykle najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu – będzie idealnym miejscem na imponującą aranżację inspirowaną barokiem. Salon barokowy najlepiej urządzić w osobnym pomieszczeniu – salon połączony z kuchnią to zbyt nowoczesne rozwiązanie na tak klasyczną i wyrafinowaną aranżację.

W barokowym salonie powinna znaleźć się stylizowana kanapa i fotele na nóżkach – wybierz tapicerki w modnym również w tym sezonie odcieniu jasnej zieleni. W zielonym kolorze warto też utrzymać zasłony w oknach – najlepiej by były wykonane z mięsistego aksamitu.

Do salonu wprowadź też elegancki stolik kawowy, a nad nim zawieś duży żyrandol ze szklanymi wisiorkami. Całości dopełni miękki dywan, kilka wazonów i duże lustra. Jeśli posiadasz kominek, koniecznie zawieś nad nim zwierciadło, a na nim ustaw ozdobny zegar. Ustawiając meble i dodatki, pamiętaj o symetrii – styl barokowy był mocno przywiązany do starannej organizacji przestrzeni.

Kluczem do odpowiedniego urządzenia barokowego wnętrza jest dekoracja ścian – trzeba tu osiągnąć złoty środek pomiędzy wyznacznikami historycznego stylu a współczesnymi trendami. Ściany pokryj biała farbą, a na niej przyklej sztukaterie – jeśli nie brakuje Ci odwagi, możesz pomalować je na złoty kolor. Jeśli wolisz białe sztukaterie, ich wnętrze wyklej wzorzystą tapetą.

Sypialnia w stylu barokowym

Barokowa sypialnia to całkiem niezłe miejsce na wypoczynek – jest bowiem przytulna i elegancka. Jej centralnym punktem jest duże szerokie łóżko, obowiązkowo wyposażone w baldachim. Jeśli niekoniecznie masz ochotę na wielkie łoże z rzeźbionego drewna, postaw na tapicerowane łóżko kontynentalne z ozdobnym wezgłowiem. Nakryj je aksamitną lub satynową narzutą i symetrycznie rozłóż na niej kilka poduszek.

Po obu stronach łóżka ustaw rzeźbione szafki nocne, a na nich lampy z abażurami. W nogach łóżka umieść tapicerowaną ławkę. Sypialnia barokowa nie będzie kompletna bez brzuchatej komody oraz pokaźnej toaletki z dużym lustrem w dekoracyjnej ramie. Dobierz do niej wygodny fotel i ozdób ją szklanymi butelkami perfum i wazonem z kwiatami.

Podobnie jak w salonie, ściany możesz udekorować mieszanką tapet i sztukaterii – bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie rozwieszenie tapety tylko na ścianie nad łóżkiem. Paletę kolorystyczną w sypialni skomponuj z bieli, niebieskiego, złota i écru.

Nad łóżkiem zawieś klasyczny obraz, na przykład pejzaż. Na środku podłogi połóż puszysty dywan, a na środku sufitu zawieś kryształowy żyrandol. W oknach sprawdzą się długie, aksamitne zasłony.

Łazienka w stylu barokowym

Bogactwo i rozmach baroku sprawdzą się w aranżacji eleganckiego salonu kąpielowego. Na podłodze w barokowej łazience powinny królować luksusowe płytki – marmurowe lub granitowe, o ciekawych odcieniach i wspaniałym żyłkowaniu. Kafelki możesz też położyć na ścianach, ale znacznie lepiej sprawdzą się tapety.

Ważnym elementem łazienki inspirowanej barokiem jest oświetlenie i lustra. Oprócz żyrandola, warto też skorzystać z ozdobnych kinkietów łazienkowych. Lustro oczywiście powinno przede wszystkim znaleźć się nad umywalką, ale warto rozważyć też zawieszenie dużych luster całopostaciowych, które dodatkowo powiększą i rozjaśnią wnętrze.

Bogato udekorowane ściany warto zrównoważyć białymi szafkami i białym wyposażeniem łazienkowym. Wyjątkiem może być umywalka – sprawdzi się model w formie ozdobnej misy. Najważniejszym elementem pokoju kąpielowego powinna być oczywiście wolnostojąca wanna – duża i wsparta na nóżkach. Nie ulega wątpliwości, że armatura w łazience barokowej powinna mieć złoty kolor, podobnie jak uchwyty szafek i szuflad.

Zobacz też: Elegancka łazienka – sprawdź 10 pomysłów na aranżację eleganckiej łazienki

Jak rozpoznać styl barokowy? Z pewnością nie jest to trudne, bo to jeden z najbardziej charakterystycznych stylów w sztuce i architekturze. Nieco większym wyzwaniem jest zastosowanie elementów baroku we współczesnych wnętrzach. Nowoczesny barok musi być o wiele bardziej subtelny od swojego historycznego poprzednika – kluczem do sukcesu jest ostrożne czerpanie inspiracji, niedosłowne powtarzanie barokowych motywów i wybieranie przedmiotów wysokiej jakości.


Inne artykuły w tej kategorii

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.