Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Styl awangardowy we wnętrzach – jakie cechy, meble i dodatki wyróżniają awangardowy styl?

Styl awangardowy we wnętrzach jest trudny do zdefiniowania. Jego główne wyznaczniki to innowacyjność, różnorodność i łamanie zasad, które stanowią bardzo szerokie ramy działania. I tak w obrębie stylu awangardowego pojawiają się zarówno kolory stonowane, jak i krzykliwe, formy minimalistyczne i wymyślne. Awangarda to po prostu ciągłe balansowanie na krawędzi i tworzenie estetycznych wyzwań. Sprawdź, jak zaaranżować wnętrze w stylu prawdziwych indywidualistów!

styl awangardowy salon
Fot. Porta Drzwi

Styl awangardowy we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl awangardowy – bazowe kolory

  • biały (uniwersalne tło dla wyrazistych mebli)
  • szary (delikatne urozmaicenie aranżacji)
  • czarny (element kontrastowy)

Styl awangardowy – dodatkowe kolory

  • czerwony
  • turkusowy
  • zielony
  • żółty

Styl awangardowy – materiały

  • metal (głównie chromowany)
  • marmur (interesująco żyłkowany, w nietypowych kolorach)
  • lastryko (w barwnej nowoczesnej wersji)
  • sklejka (elastyczny materiał umożliwiający tworzenie mebli o fantazyjnych kształtach)

Styl awangardowy – wzory

  • figury geometryczne (nawiązanie do awangardowych nurtów z początku XX wieku)
  • op-art (wzory oddziałujące na wzrok widza, dające efekt złudzenia optycznego)
  • pop-art (inspiracje płynące z reklamy i kultury masowej)
  • zwierzęce cętki i paski (drapieżne i pełne energii)

Styl awangardowy we wnętrzach – skąd się wywodzi?

Awangarda jako kierunek w sztuce (fr. avant garde czyli „straż przednia”) narodziła się ok. 1910 roku, a czas jej największego rozwoju przypadł na okres po I wojnie światowej. W obrębie awangardy można wyróżnić:

  • dadaizm – oparty na absurdzie i dowcipie;
  • ekspresjonizm – kładący nacisk na wywołanie u odbiorcy silnych emocji;
  • fowizm – zaskakujący odrealnionymi barwami;
  • futuryzm – jego twórcy fascynowali się technologią i prędkością;
  • konstruktywizm – hołdujący geometrii, dążący do uproszczenia kształtów;
  • kubizm – odrzucający perspektywę i stosujący geometryczne uproszczenie form;
  • surrealizm – odrzucający racjonalizm, posługujący się estetyką z pogranicza jawy i snu.

Dla wszystkich tych kierunków wspólne było dążenie do innowacyjności, zerwanie z tradycją i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Styl awangardowy w literaturze odrzucał dziedzictwo romantyzmu, a w architekturze styl awangardowy w miejsce elitarności i nadmiernego zdobnictwa proponował funkcjonalność i prostotę. Co ciekawe, mówi się również o stylu awangardowym w modzie – cechuje się on nietypowymi połączeniami, ostrymi kolorami i intrygującymi formami.

Zobacz też: Meble w stylu art déco – jak je rozpoznać i wykorzystać we wnętrzach?

Styl awangardowy – jak wybrać awangardowe meble?

Jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone przy użyciu stonowanych barw (np. biały total look) i minimalistycznego wyposażenia, wprowadź do niego kilka bardziej wyrazistych elementów. Awangardowe meble do salonu, jadalni czy domowego biura mogą nawiązywać do surrealizmu albo dadaizmu i stanowić swego rodzaju wizualny żart.

Sofa w formie kuszących czerwonych ust? Wygodna kanapa o poduszkach w kształcie kaktusów? A może fotel przypominający rozłożoną dłoń? Awangardowe wyposażenie powinno zaskakiwać formą i kolorem! Doskonale sprawdzą się też meble wielofunkcyjne (np. fotel z półkami na książki) lub modułowe, najlepiej złożone z różnokolorowych elementów.

Poszukując awangardowych mebli, warto zwrócić uwagę na jeden z najbardziej cenionych ruchów w sztuce XX wieku, czyli Bauhaus. Ta działająca w latach 1919-1933 niemiecka szkoła designu stawiała na nowoczesną prostotę i funkcjonalność. Jej twórcy w projektowaniu kierowali się zarówno fizycznymi predyspozycjami odbiorców, jak i kwestiami psychologicznymi.

Meble awangardowe w stylu Bauhaus cechują się geometryczną formą, minimalistyczną elegancją, lekką konstrukcją i wysoką jakością wykonania. Prawdziwym rarytasem są oryginalne meble i dekoracje wyprodukowane w latach 20. i 30., ale wiele sprzętów zaprojektowanych przez ówczesnych designerów jest produkowanych do dziś. Z drugiej strony z Bauhausu chętnie czerpią współcześni twórcy, tak więc warto poszukiwać nowych interpretacji dawnych projektów słynnej szkoły.

Kanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem bordowa welwet
5 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem bordowa welwet

2849 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na złotych nóżkach bordowa velvet
4.9 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na złotych nóżkach bordowa velvet

3399 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach bordowa velvet
4.9 / 5

Kanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach bordowa velvet

3249 zł
Kanapa rozkładana trzyosobowa Portosello ze sprężyną pocketową i pojemnikiem na złotych nóżkach bordowy velvet łatwoczyszczący

Kanapa rozkładana trzyosobowa Portosello ze sprężyną pocketową i pojemnikiem na złotych nóżkach bordowy velvet łatwoczyszczący

3249 zł

Styl awangardowy – jakie dekoracje są niezbędne?

W awangardowym stylu urządzania wnętrz dekoracje powinny być dobrane pod względem jakości, a nie ilości. Wszystkie ozdoby muszą cechować się jak najlepszym wykonaniem i unikalnym charakterem. Nie powinno być ich zbyt dużo – niech raczej stanowią smakowity dodatek do aranżacji.

Jako awangardowe dekoracje sprawdzają się oryginalne rzeźby wykonane z metalu lub pokryte lśniącym chromem, przekształcające formy roślinne i zwierzęce, czerpiące z dorobku różnych kultur, popkultury i reklamy. Za punkt odniesienia może posłużyć słynny Balonowy Pies autorstwa Jeffa Koonsa.

Dobrym pomysłem są dekoracje naścienne o charakterze abstrakcyjnym czy pop-artowym, w tym także obrazy i grafiki. Wspaniałą ozdobą będzie również dywan utrzymany w duchu Bauhausu, pokryty kolorowymi, geometrycznymi wzorami.

Styl awangardowy – jakie lampy się sprawdzą?

Specyficznym rodzajem dekoracji są awangardowe lampy – czasem geometryczne i przemyślane, czasem zaś po prostu zabawne. Prawdziwą ikoną jest oświetlenie stworzone przez designerów Bauhausu, zwłaszcza słynna lampa stołowa MT8 zaprojektowana przez Williama Wagenfelda i Carla Jakoba Juckera. Jej podstawa i trzon wykonane są z przezroczystego szkła i srebrzystego metalu, zaś charakterystyczny klosz w kształcie grzybka posiada mleczny kolor. Dziś podobne lampy można znaleźć w nieco zmodyfikowanej formie i we wszystkich kolorach tęczy.

Ciekawym przykładem oświetlenia są lampy awangardowe nawiązujące do suprematyzmu Kazimierza Malewicza. Ta doktryna artystyczna sformułowana przez jednego z najwybitniejszych artystów awangardowych, koncentrowała się na kompozycjach tworzonych z podstawowych form geometrycznych. Tym tropem podążają też współcześni projektanci, konstruując lampy z dwu- i trójwymiarowych elementów o geometrycznych kształtach.

Styl awangardowy – jak urządzić awangardowe wnętrza?

Styl awangardowy w salonie

Awangardowe inspiracje bardzo dobrze sprawdzą się w pokoju dziennym o słusznych rozmiarach – na tle dużej przestrzeni intrygujące meble i dodatki będą mogły zaprezentować się w pełnej krasie. Ściany i podłogi powinny być utrzymane w jasnych kolorach np. alabastrowym, szarym czy beżowym.

Ponadczasowe wnętrze awangardowe stworzysz korzystając z dziedzictwa Bauhausu. Minimalistyczna sofa będzie świetnie wyglądać w towarzystwie dwóch funkcjonalnych foteli, na przykład słynnego modelu „Wasilij” autorstwa Marcela Breuera czy fotela „Barcelona”, który zaprojektował Ludwig Mies van der Rohe i Lilly Reich. Możesz też zrezygnować z sofy i zamiast niej ustawić dwa duże fotele Waltera Gropiusa inspirowane formą sześcianu.

Aranżacji dopełni oryginalny stolik kawowy, duży dywan i nowoczesne lampy wiszące na długich sznurach. Dobierając dodatki korzystaj z ostrych barw i wartościowych materiałów np. marmuru, drewna, chromowanego metalu. Nie bój się sięgać po inspiracje z twórczości mistrzów awangardy np. Kazimierza Malewicza, Wasilija Kandinskiego czy Salvadora Dalego. Sprawdzą się też wszelkie dekoracje o zabawnym lub ironicznym charakterze.

Styl awangardowy w sypialni

Urządzając awangardową sypialnię najlepiej kierować się prostotą. Na jasnej, świeżej bazie kolorystycznej ustaw tylko kilka najpotrzebniejszych sprzętów, z łóżkiem jako dominującym elementem aranżacji. Korzystaj z zaokrąglonych kształtów, które stworzą przytulną, sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę.

Wspaniałą ozdobą ściany nad łóżkiem będzie tapicerowany zagłówek w kontrastującym kolorze – dla urozmaicenia ścianę możesz też wykleić tapetą np. inspirowaną dziełami Pieta Mondriana. Nocne stoliki po obu stronach łóżka to dobre miejsce na charakterystyczne lampy-grzybki, najlepiej w modnych, nasyconych kolorach.

Styl awangardowy w kuchni

Kuchnia jako miejsce przygotowywania i spożywania posiłków powinna być urządzona w apetycznych, intensywnych barwach. Kolorowe meble śmiało możesz zestawić z barwnymi kafelkami ściennymi lub podłogowymi. W awangardowym wnętrzu kuchennym świetnie sprawdzi się marmur i chrom – ich chłód i elegancja pomogą zrównoważyć szaloną kolorystykę. Nad wyspą kuchenną zawieś ciekawe lampy np. inspirowane suprematyzmem geometryczne modele, a do siedzenia wykorzystaj hokery o oryginalnych sylwetkach.

Styl awangardowy w łazience

Ciekawe zestawienia kolorystyczne jak najbardziej sprawdzą się w awangardowej łazience. Ściany i podłogę możesz wyłożyć nowoczesnym lastryko, a na tym tle umieścić wyposażenie o oszczędnych geometrycznych kształtach i zaskakujących kolorach.

Miętowe szafki połącz z różową umywalką, a niebieskie z czarną. Sięgnij po kolorową wannę – żółtą, czerwoną czy niebieską! Nie bój się ekscentrycznych rozwiązań architektonicznych i stwórz w łazience przełamujące monotonię stopnie, skosy i półki. Nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem będzie też połączenie łazienki z sypialnią czy stworzenie przeszklonego salonu kąpielowego z widokiem na ogród.

Aranżacja mieszkania w awangardowym duchu nie należy do łatwych zadań. Z jednej strony cechy stylu awangardowego to oryginalność i zaskakujące rozwiązania, z drugiej zaś minimalizm i funkcjonalność. Znalezienie złotego środka jest więc prawdziwym wyzwaniem. Zadanie może ułatwić znajomość historycznych nurtów awangardy – inspiracje płynące z twórczości surrealistów czy konstruktywistów mogą pomóc w stworzeniu intrygującej, ale spójnej aranżacji.


Inne artykuły w tej kategorii

Luksusowy styl glamour we wnętrzach – jakie kolory, jakie meble, jakie dodatki?

Luksusowy styl glamour we wnętrzach – jakie kolory, jakie meble, jakie dodatki?

Jak urządzić przedpokój w stylu angielskim? Sprawdź pomysły na angielski korytarz

Jak urządzić przedpokój w stylu angielskim? Sprawdź pomysły na angielski korytarz

Sypialnia art déco – jak urządzić sypialnię w stylu art déco?

Sypialnia art déco – jak urządzić sypialnię w stylu art déco?

Eklektyzm - czyli jak łączyć różne style we wnętrzach?

Eklektyzm - czyli jak łączyć różne style we wnętrzach?

Skandynawski minimalizm w domowym zaciszu

Skandynawski minimalizm w domowym zaciszu

Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym?

Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu rustykalnym?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.