Kuchnia w stylu kolonialnym – jak wprowadzić styl kolonialny do kuchni?
Kuchnia w stylu kolonialnym to zaprzeczenie popularnych od wielu sezonów minimalistycznych kuchni wypełnionych szafkami z gładkimi, białymi frontami z połyskiem. Styl kolonialny w kuchni jest ciepły i przytulny, czyli dokładnie taki, jakie powinno być serce domu. Chciałbyś urządzić kuchnię w stylu kolonialnym, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Chętnie pomożemy! Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o tym, jakie kolonialne meble do kuchni wybrać i jakie dodatki sprawdzą się najlepiej. Zaczynamy!
Kuchnia w stylu kolonialnym – czym się charakteryzuje?
Jak wygląda kuchnia w kolonialnym stylu? Szukając inspiracji w sieci, zwracaj uwagę na kuchnie o kilku charakterystycznych cechach. Jakich?
- Charakterystyczne masywne i ciężkie meble. Meble w kuchniach kolonialnych wykonane są zazwyczaj z egzotycznego drewna tekowego, mango czy palisandru o masywnym, dość ciężkim wyglądzie.
- Nawiązania do klasyki. Aranżacja kuchni kolonialnej powinna nawiązywać do wiktoriańskiej klasyki.
- Orientalne akcenty. Wyjątkowość wnętrz kolonialnych polega na tym, że łączą klasykę z motywami czerpanymi wprost z kultury indyjskiej czy afrykańskiej.
Kuchnia w stylu kolonialnym – jaką aranżację wybrać?
Kuchenne aranżacje kolonialne bazują na różnych stylach, o których warto dowiedzieć się nieco więcej. Pierwszym z nich jest z pewnością dobrze Ci znany styl klasyczny, którego elementy przewijają się w każdej kolonialnej aranżacji.
Sekret tego, co wyjątkowe w kolonialnych wnętrzach, tkwi jednak w orientalnych dodatkach i elementach wyjętych z egzotycznych kultur. Na jakie style warto zwrócić uwagę, projektując swoją kolonialną kuchnię?
Kuchnia w stylu indyjskim
Kuchnia w stylu indyjskim wypełniona jest misternie zdobionymi meblami uzupełnionymi o dodatki w intensywnych, energetyzujących barwach. Pomarańcze, żółcienie, czerwienie – to właśnie kolory, które bardzo dobrze prezentują się w orientalnych wnętrzach. W takiej kuchni przepięknie będą wyglądały barwne, ręcznie malowane naczynia oraz zastawa ułożona na stole.
Do wnętrza indyjskiego wspaniale będą również pasowały kolorowe płytki ceramiczne z bogatymi ornamentami. Ma być kolorowo, przytulnie i wesoło – kuchnia w stylu indyjskim grzeje i otula dokładnie tak, jak aromatyczne curry w chłodny dzień.
Kuchnia w stylu balijskim
Urządzając swoją kuchnię kolonialną, koniecznie zwróć uwagę również na kuchnie w stylu Bali i czerp z nich do woli! Do swojego wnętrza wprowadź plecione kosze na owoce, lniane ściereczki czy jutowe dywaniki. W balijskim wnętrzu nie może zabraknąć również żywych, intensywnie zielonych roślin doniczkowych.
Sprawdź też: Styl orientalny we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu orientalnym?
Styl kolonialny w kuchni – jak go wprowadzić krok po kroku?
Jak urządzić kolonialną kuchnię? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Niezależnie od tego, co planujesz, trzymaj się tych kilku kroków, które pozwolą Ci urządzić wnętrze jak najbliższe temu, które sobie wymarzyłeś. Co zrobić, by urządzić kuchnię marzeń?
- Tradycja czy nowoczesna wariacja? Zanim zaczniesz cokolwiek planować, zastanów się, czy urządzając swoją kuchnię, chcesz stworzyć wnętrze dokładnie odwzorowujące te, które w XIX w. powstawały w koloniach brytyjskich, czy może wolisz uzyskać nowoczesną odsłonę jedynie inspirowaną kolonialnym stylem. Jeśli podejmiesz decyzję na tym etapie, dużo łatwiej będzie Ci dobierać meble kuchenne i dodatki.
- Projekt. Pierwszym etapem urządzania kolonialnej kuchni powinno być stworzenie projektu. Możesz zrobić to sam lub zlecić projekt firmie, która będzie zajmowała się wykonywaniem szafek kuchennych na wymiar.
- Polowanie na używane meble. Jeśli wykonujesz kuchnię na wymiar, większość mebli, które wstawisz do tego wnętrza, będzie nowych. Mimo to warto jednak polować na wyjątkowe egzemplarze mebli kolonialnych na portalach aukcyjnych z przedmiotami używanymi. Sam będziesz zdziwiony, na jakie perełki można tam trafić! Być może uda Ci się znaleźć stylowy kredens lub przeszkloną szafę, w której wyeksponujesz piękną, ręcznie malowaną zastawę stołową.
Kuchnia kolonialna – jakie dekoracje się przydadzą?
Jakie dekoracje wykorzystać w kolonialnej kuchni, by jeszcze bardziej podkreślić jej klimat? Jeśli masz miejsce, na kuchennej ścianie możesz zawiesić okazały mahoniowy zegar. W oknie zawieś koronkowe firanki lub zazdrostki, które wspaniale ocieplą wnętrze.
W kolonialnej kuchni świetnie będą prezentowały się również dekoracje z drewna lub takie przypominające kość słoniową. Nie zapomnij również o roślinach – na kuchennym parapecie możesz postawić kilka doniczek ze świeżymi ziołami. Taki zielnik nie tylko będzie się pięknie prezentował, ale również doda smaku każdej potrawie.
Zobacz również: Zioła w kuchni – przegląd ziół do uprawy w doniczkach
Kuchnia kolonialna – inspiracje i pomysły
Kuchnia kolonialna niejedno ma imię! Jak urządzić wnętrze w tym stylu, by było nieoczywiste, a jednocześnie zgodne ze stylem?
Biała kuchnia w stylu kolonialnym
Choć dla kolonialnych wnętrz najbardziej charakterystyczne są ciemne, masywne meble, nie oznacza to, że biała kuchnia w stylu kolonialnym jest niemożliwa do zrealizowania! Wręcz przeciwnie. Jeśli stworzysz białą klasyczną bazę w postaci mebli na wymiar i dla kontrastu obok postawisz piękny, zdobiony regał z ciemnego drewna, a wokół stołu ustawisz rzeźbione, ciemnobrązowe krzesła, uzyskasz przepiękną kuchnię inspirowaną kolonialnymi wnętrzami!
Mała kuchnia w stylu kolonialnym
Czy mała kuchnia w stylu kolonialnym jest osiągalna? Oczywiście, że tak! W małej kuchni najlepiej zastosować jednak odświeżoną, nieco lżejszą wersję wnętrz kolonialnych. Zamiast ciemnych mebli wybierz jasne drewno, ale nie rezygnuj ze zdobień i rzeźbień. Będzie pięknie!
Nowoczesna kuchnia w stylu kolonialnym
Jeśli podobają Ci się kolonialne wnętrza, ale lubisz również nowoczesne meble i dodatki, możesz połączyć te dwa style i stworzyć idealną i wyważoną mieszankę! A gdyby tak wstawić do kuchni szare, nowoczesne meble, uzupełnić je o zdobione, klasyczne kute uchwyty, a zamiast nowoczesnego stołu postawić samodzielnie wykonany stół rozkładany DIY w stylu wiktoriańskim?
Dodaj do tego ściereczki z egzotycznymi elementami, które przywiozłeś z podróży, na ścianie powieś dużą, starą mapę, a uzyskasz przepiękne wnętrze – trochę kolonialne, a trochę eklektyczne.
Meble kolonialne do kuchni – jakie wybrać?
Jakie kolonialne meble kuchenne warto wybrać? Oprócz szafek i półek istotnym elementem są również stoły kolonialne. Te powinny być masywne, ciężkie i trwałe oraz wykonane z wysokiej jakości egzotycznego drewna.
W wygodnej kuchni przy stole niech staną również krzesła kolonialne. Mogą być wykonane w całości z drewna lub mieć siedzisko pokryte tkaniną tapicerską z orientalnymi motywami.
Lubisz ciepłe, przytulne kuchnie, a jednocześnie jesteś fanem zabawy stylami? W kuchni w stylu kolonialnym będziesz czuł się jak ryba w wodzie! Mocno trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji Twojej wymarzonej kuchni.