Eklektyczna kuchnia na 6 sposobów – przegląd inspiracji
Styl eklektyczny w kuchni staje się coraz silniejszym trendem! Designerzy z zapałem miksują style, kolory, wzory i wpływy. Do nowoczesnych wnętrz zapraszają antyki, a monochromatyczne przestrzenie doprawiają barwnymi, zaskakującymi dodatkami. Dzięki eklektycznym melanżom aranżacje zaczynają żyć, stają się niebanalne, ciekawe, nieoczywiste. Warto podkreślić, że nietuzinkowe połączenia zakradają się nie tylko do salonów czy sypialni, ale również do łazienek czy kuchni. W poniższym artykule pod lupę bierzemy te ostatnie – przed Tobą zatem eklektyczne kuchnie, które przyciągają oko, pozostając przy tym spójne i harmonijne.
Styl eklektyczny w kuchni – czym się charakteryzuje?
Kuchnia w stylu eklektycznym to przestrzeń szalona i zupełnie nietypowa, a jednocześnie ciepła, przytulna i stylowa. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, urządzając eklektyczną kuchnię?
- Mieszanka stylów. Najważniejszą cechą stylu eklektycznego jest mieszanka różnych, z pozoru niepasujących do siebie stylów. W kuchni w stylu eklektycznym możesz połączyć ze sobą np. meble w stylu klasycznym z industrialnymi dodatkami.
- Nieoczywiste połączenia wzorów i kolorów. Eklektyzm lubi nietypowe mieszanki faktur i printów.
- Zestawienie nowego i starego. Eklektyczne kuchnie wypełnione są często nowoczesnymi meblami, które stoją tuż obok odrestaurowanych staroci upolowanych na portalach akcyjnych z używanymi rzeczami.
Styl eklektyczny w kuchni – jak łączyć kolory, wzory i style?
Jak łączyć poszczególne elementy wyposażenia w stylu eklektycznym? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Cały czar eklektyzmu polega właśnie na tym, że na wnętrze wypełnione zupełnie nieoczywistym koktajlem stylów nie ma złotej recepty.
Dobierając elementy wyposażenia takiego wnętrza, kieruj się swoją intuicją i wyczuciem. Szarą kuchnię eklektyczną uzupełnij o elegancki żyrandol z połyskującymi kryształkami i dodatki, takie jak misy na owoce czy dekoracje na ścianach w stylu industrialnym. W białej kuchni eklektycznej postaw duży stół i otocz go kolorowymi krzesłami – niech każde będzie zupełnie inne!
Styl eklektyczny w kuchni – jaką aranżację wybrać? 6 inspiracji
1. Eklektyczna kuchnia z orientalną nutą
Sprawdzony sposób na eklektyczną kuchnię? Mieszanka rozmaitych stylów! Czasem w industrialnym wnętrzu mogą przecież zagościć skandynawskie lub rustykalne elementy, a w nowoczesnym te utrzymane w duchu retro. Świetnie będzie również prezentowała się wyważona, elegancka baza, do której dobierzesz orientalne akcenty. Klasyczny kredens i stylowe sztukaterie mogą fantastycznie współgrać z krzesłami w stylu chinoiserie w intensywnej kolorystyce.
Dowiedz się więcej: Styl orientalny we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu orientalnym?
2. Eklektyczna kuchnia z kolorowymi meblami
Niebanalnym pomysłem na zaprojektowanie eklektycznej kuchni może być niekonwencjonalne szaleństwo względem... kuchennych szafek! Nikt przecież nie twierdzi, że zabudowa kuchenna musi być utrzymana w tym samym tonie. W kuchni możesz zastosować mariaże kolorystyczne, ale również stylistyczne.
Jeśli nie chcesz szaleć z intensywnymi kolorami, możesz zastosować intrygujące połączenie oszczędnego stylu industrialnego z przytulnymi nutami art déco. W swojej kuchni powieś górne szafki z pięknym rysunkiem drewna, które ocieplą minimalistyczną dolną część mebli.
3. Eklektyczna kuchnia z drewnem
Eklektyczna kuchnia może zaskakiwać nie tylko nieoczywistym połączeniem stylów meblarskich, ale i wykończeń. Niektórzy mogliby pomyśleć, że połączenie drewnianych blatów ze złotą mozaiką nie będzie prezentować się dobrze, tymczasem efekt może być naprawdę zaskakujący! Oba materiały mają wspólny mianownik – ciepłą kolorystykę.
4. Eklektyczna kuchnia w duchu vintage
Eklektyzm to dla wielu osób synonim łączenia starych elementów z nowymi. Nic w tym jednak dziwnego! Projektanci wnętrz sięgają po takie rozwiązania bardzo często i chętnie. A wszystko to za sprawą przytulności, jaką antyki wnoszą do minimalistycznych, często surowych wnętrz.
Mebel z historią to akcent, który nie tylko przyjemnie łamie nowoczesną konwencję, ale sprawi również, że przestrzeń zyska duszę. Jeśli zatem zaprojektowane kuchenne wnętrze wygląda zbyt chłodno i „sterylnie”, zaproś do niego stół w stylu art déco, secesyjny kredens z przeszkloną nadstawką lub bufet pamiętający lata 50.
5. Eklektyczna kuchnia z niebanalnymi płytkami
Chcesz stworzyć oryginalne wnętrze, ale nie lubisz bardzo odważnych i niekonwencjonalnych rozwiązań? Poeksperymentuj z rozmaitymi wzorami lub wielkościami płytek ściennych! Wielkoformatowe elementy możesz połączyć np. z drobną mozaiką. Innym ciekawym zabiegiem może być położenie dwóch rodzajów płytek różniących się wielkością naniesionych na nie deseni. W tym przypadku doskonale sprawdzają się np. geometryczne wariacje.
6. Eklektyczna kuchnia z oryginalnymi dodatkami
Kuchnie mają to do siebie, że wiele się w nich dzieje. Gotując, zapraszamy do wnętrz mnóstwo akcesoriów, dodatków i naczyń. Idąc tym tropem, szybko odkryjesz, że kuchenne dodatki mogą stać się doskonałym sposobem na stworzenie stylowego, eklektycznego miszmaszu. Nikt przecież nie powiedział, że każdą filiżankę powinien zdobić identyczny wzór, a wszystkie talerze muszą być w tym samym kolorze!
Organizując zatem kuchenną zastawę, zadbaj, aby była zaskakująca i niebanalna. Do standardowych śniadaniowych czy obiadowych elementów koniecznie dołącz intrygujące dodatki – smukłe etażerki, patery z kloszem i stylowe imbryki.
Zobacz też: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?
Kuchnia eklektyczna – jak urządzić ją w małym mieszkaniu?
Jak urządzić małą kuchnię eklektyczną w bloku? Eklektyzm, wbrew pozorom, świetnie odnajduje się nawet w niewielkich wnętrzach! W takich przypadkach obowiązuje jednak ważna zasada. Mimo że w eklektycznych wnętrzach często panuje istne aranżacyjne szaleństwo, to jednak zawsze, szczególnie w przypadku stylu eklektycznego w salonie z kuchnią w bloku, musi być to szaleństwo kontrolowane.
W małej eklektycznej kuchni zachowaj umiar, mieszając style. Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz jeden przewodni styl i dopasujesz do niego akcenty w innym klimacie – np. dodatki i akcesoria. Urządzasz eklektyczną kuchnię z wyspą? Zamiast tworzyć wyspę kuchenną z przedłużenia zabudowy meblowej, wykorzystaj np. stary kredens lub komodę i stwórz stylową wyspę DIY, która idealnie wpasuje się w eklektyczny klimat.
Eklektyczne kuchnie – inspiracje i pomysły na 2022 rok
Szukasz pomysłów na to, jak urządzić kuchnię eklektyczną? Inspiracji najlepiej szukać wśród zdjęć gotowych aranżacji kuchni eklektycznej! Zdjęcia, które znajdziesz w sieci, mogą być jednak nieco przypadkowe i nie do końca spełniać Twoje oczekiwania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy galerię najpiękniejszych eklektycznych aranżacji. Każda z osobna to prawdziwa wnętrzarska perełka!
Eklektyczna kuchnia może być niezwykle smakowita! I wcale nie mamy tu na myśli pysznych potraw. Dobór niebanalnych wzorów, faktur i kolorów sprawia, że kuchenna przestrzeń nabiera rumieńców i staje się o wiele bardziej domowa, przez co zyskujemy jeszcze większą chęć na kulinarne podboje.