Kuchnie włoskie – co je wyróżnia i jak urządzić kuchnię w stylu włoskim?
Kuchnie włoskie, czyli sanktuaria gotowania. Przedstawiamy trendy wnętrzarskie, z których słynie Italia i radzimy, jak urządzić kuchnię w stylu włoskim – zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Jesteśmy pewni, że po naszym artykule dołączysz do grona miłośników designu z Półwyspu Apenińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem włoskich mebli kuchennych.
Spis treści:
Kuchnie włoskie – czym się charakteryzują?
Kuchnie włoskie – nowoczesne czy klasyczne?
Włoskie kuchnie – poznaj ich wszystkie oblicza
Kuchnia w stylu włoskim – jak ją urządzić krok po kroku?
Włoskie meble kuchenne – co je cechuje?
Meble kuchenne włoskie – jak wprowadzić je do aranżacji?
Włoskie meble do jadalni – jakie wybrać?
Meble włoskie do jadalni – z czym je zestawić w nowoczesnej aranżacji?
Kuchnie włoskie – czym się charakteryzują?
Wspaniałe jedzenie to jeden z towarów eksportowych słonecznej Italii – z pewnością więc pomieszczenia służące przyrządzaniu potraw również muszą być wyjątkowe. I rzeczywiście, włoskie kuchnie to klasa sama w sobie, zarówno te w wydaniu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Jakie są cechy kuchni urządzonej we włoskim stylu?
- Jasne kolory – we włoskiej kuchni królują pastele, głównie biel, szarość, beż i kremowy. W połączeniu z promieniami słońca sprawiają, że pomieszczenie jest bardzo widne i pogodne.
- Wyraziste meble – solidne i pojemne, najczęściej meble drewniane. Ważnym elementem włoskiej kuchni jest duży stół, przy którym można wygodnie przygotowywać posiłki oraz jeść je z rodziną i przyjaciółmi.
- Naturalne materiały – drewno, kamień, ceramika i metal budują przytulne wrażenie, ale są też eleganckie. Zarówno w tradycyjnej, jak i w nowoczesnej, ekskluzywnej kuchni włoskiej, jakość materiałów odgrywa bardzo ważną rolę.
- Eleganckie dodatki – nadają wnętrzu charakteru, ale mają też wymiar praktyczny. We włoskiej kuchni najczęściej spotkasz wyeksponowane garnki i patelnie oraz malowaną ceramikę. Dużą rolę odgrywają też tekstylia np. zasłonki, serwety i obrusy.
Kuchnie włoskie – nowoczesne czy klasyczne?
Klasyczne kuchnie włoskie
Klasyczne włoskie kuchnie na ogół kojarzą się z drewnem i kamieniem. Trudno odmówić tym skojarzeniom słuszności, ponieważ w tradycyjnej aranżacji kuchni Włosi rzeczywiście uwielbiają naturalne materiały. Tego typu pomieszczenie urządzone jest głównie za pomocą solidnych i pakownych drewnianych szafek, posiada też duże stoły lub wyspę kuchenną.
Posadzka jest ułożona z ceramicznych płytek – znajdują się one też na ścianach, choć bywają zastępowane przez kamień. Aranżacja kuchni w tradycyjnym włoskim stylu najlepiej sprawdzi się w domu za miastem – efektem będzie przytulne wnętrze o lekko rustykalnym charakterze.
Nowoczesne kuchnie włoskie
Dużą sławą cieszą się również nowoczesne włoskie kuchnie. Są przestronne, minimalistyczne i wyposażone w dużo miejsca do przechowywania. Najczęściej hołdują zasadzie minimalistycznej elegancji. Paleta kolorystyczna jest ograniczona do neutralnych odcieni, a meble mają geometryczne kształty.
Tego typu aranżacje mogłyby wydawać się chłodne i nieprzytulne, gdyby nie duże okna i bardzo dobre oświetlenie – sprawiają one, że nowoczesna kuchnia w stylu włoskim jest nie tylko elegancka, ale i pogodna.
Włoskie kuchnie – poznaj ich wszystkie oblicza
Kuchnia w stylu toskańskim
Zlokalizowana w środkowych Włoszech Toskania to kraina słońca, winnic i średniowiecznych miasteczek pełnych kamiennych domów. Upalny klimat i rolniczo-rzemieślniczy charakter okolicy wpłynęły na specyficzne aranżacje toskańskich wnętrz.
Stylowe włoskie kuchnie z tego rejonu posiadają charakterystyczne kamienne ściany i posadzki oraz odsłonięte drewniane belkowanie. Paleta kolorystyczna jest tu bardzo ciepła – w wystroju kuchni prym wiedzie kolor kremowy i beżowy, złocisty brąz, oliwkowa zieleń i terakota. Toskańska kuchnia to przede wszystkim światło i ciepło.
Kuchnia w stylu śródziemnomorskim
Styl śródziemnomorski to konglomerat inspiracji i nawiązań. Oprócz cytatów włoskich znajdziesz tu również wpływy rodem z Francji, Hiszpanii, Grecji, Maroka czy Turcji. Oznacza to bardzo duże zróżnicowanie stylu i dość obszerną paletę kolorystyczną.
Najważniejsze elementy kuchni w stylu śródziemnomorskim to podłoga i ściany pokryte płytkami, drewniane wyposażenie i kamienne lub ceglane elementy architektoniczne. W zależności od gustu, do aranżacji można dodawać więcej inspiracji francuskich, arabskich czy włoskich. Ważne, by oprócz bazowej bieli, beżu i brązu skorzystać także z bardziej wyrazistych kolorów np. turkusu, czerwieni, żółci czy szmaragdu.
Sprawdź również: Sypialnia w stylu włoskim – jak ją urządzić i jak wprowadzić włoskie meble do sypialni?
Kuchnia w stylu włoskim – jak ją urządzić krok po kroku?
Na początek zastanów się, który włoski styl wnętrzarski najbardziej Ci odpowiada. Czy marzy Ci się toskańska rustykalność, czy może bardziej pociąga Cię nowoczesny włoski design?
Krok 1. Ściany i podłogi
Bez względu na to, który model kuchni włoskiej wybierzesz, koniecznie zadbaj o to, by podłogi i ściany wyłożyć płytkami. Mogą to być tradycyjne kolorowe kafelki ceramiczne, które sprawią, że wnętrze wyda się swojskie i przytulne. Do nowoczesnej kuchni w stylu włoskim bardziej pasować będą duże kafelki wykonane z marmuru, granitu czy trawertynu.
Doskonałym rozwiązaniem we włoskim stylu będzie zastosowanie w kuchni lastryko, znanego też jako terazzo – najlepiej w nowoczesnym, kolorowym wydaniu.
Krok 2. Meble
W kuchni tradycyjnej drewniane i solidne, w nowoczesnej – minimalistyczne i stonowane. Szafki powinny być duże, ale nie mogą zagracać wnętrza, bowiem kuchnie w stylu włoskim są przestronne i umożliwiają swobodne poruszanie się. Pamiętaj, by w pomieszczeniu znalazło się miejsce dla dużego stołu lub obszernej wyspy kuchennej.
Krok 3. Oświetlenie
Włosi świetnie rozumieją, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie, dlatego ich kuchnie są zawsze pełne blasku. Nad stołem lub wyspą kuchenną umieść duży ozdobny żyrandol lub grupę lamp na długich sznurach. Osobne lampy będą również potrzebne nad blatem do pracy. Wybieraj oświetlenie eleganckie i stylowe, o ciekawych kształtach i kolorach.
Krok 4. Dodatki
Przede wszystkim tekstylia wykonane z naturalnych materiałów – zasłony, obrusy i poduszki na krzesła lub hokery. W klasycznej włoskiej kuchni przydadzą się też kosze na przechowywanie i ceramiczne naczynia. Na stole lub wyspie nie zaszkodzi ustawić dużego wazonu z kwiatami.
Włoskie meble kuchenne – co je cechuje?
Sukces mebli z Italii nie wziął się z niczego – włoskie wyposażenie charakteryzuje się bowiem niepowtarzalnymi wartościami estetycznymi i praktycznymi. Jakie cechy posiadają nowoczesne włoskie meble kuchenne?
- Funkcjonalność – dzięki modernistycznym wpływom meble włoskie są praktyczne i pojemne.
- Minimalizm – mniej znaczy więcej i Włosi są tego doskonale świadomi. We włoskich meblach nie znajdziesz niepotrzebnych ozdobników.
- Wysoka jakość – ekskluzywne włoskie meble kuchenne to design z górnej półki zaprojektowany z troską o szczegóły.
- Elegancja – dla włoskich projektantów liczą się przede wszystkim szlachetne kształty, starannie dobrane materiały i precyzyjne wykonanie.
Meble kuchenne włoskie – jak wprowadzić je do aranżacji?
Poza doskonałą jakością i elegancją włoskie meble kuchenne cechują się też dużą różnorodnością. Oznacza to, że bez problemu znajdziesz wyposażenie odpowiednie do Twojej kuchni.
Drewniane meble toskańskie świetnie sprawdzą się w domach poza miastem i wszystkich wnętrzach nawiązujących do stylu rustykalnego. Do nowoczesnych aranżacji nastawionych głównie na funkcjonalność idealne będą proste geometryczne meble w kolorze białym, czarnym lub szarym – możesz śmiało łączyć barwy i np. do swojej kuchni ciemne szafki o jasnych kamiennych blatach. Wnętrzarskim hitem są przeszklone szafki kuchenne, w których można wyeksponować piękną zastawę stołową.
Jeśli czujesz, że aranżacji Twojej kuchni potrzeba więcej charakteru, sięgnij po włoskie meble utrzymane w duchu maksymalizmu – na przykład oryginalne hokery możesz połączyć z wyspą kuchenną o klasycznej formie.
Włoskie meble do jadalni – jakie wybrać?
Jadalnia to przestrzeń do celebracji posiłku, powinna być zatem przede wszystkim wygodna. Obszerne włoskie stoły doskonale sprawdzą się jako główne elementy aranżacji tego pomieszczenia. Do blatu dobierz wygodne krzesła, najlepiej z tapicerowanymi siedzeniami i oparciami. We włoskiej jadalni nie może też zabraknąć szafy i komody na reprezentacyjne naczynia, sztućce i szkło stołowe.
Ważnym elementem włoskiej jadalni jest oświetlenie. Warto zadbać o nastrojowe światło boczne w postaci lamp lub kinkietów, ale najważniejszy powinien być duży żyrandol zawieszony nad stołem – alternatywą mogą być ozdobne lampy wiszące.
Meble włoskie do jadalni – z czym je zestawić w nowoczesnej aranżacji?
Współczesny włoski design przykuwa uwagę niezwykłymi geometrycznymi sylwetkami mebli i wspaniałymi materiałami. We włoskich jadalniach wciąż najczęściej spotykane są stoły wykonane z drewna, ale projektanci coraz częściej proponują meble o wspaniale żyłkowanych blatach kamiennych lub szklanych.
Na uwagę zasługują stołowe nogi – designerzy prześcigają się w modyfikowaniu ich kształtów i ustawień, zamieniając jadalniane stoły w niemal rzeźbiarskie obiekty.
Tak wspaniałe meble wymagają odpowiedniego towarzystwa. W nowoczesnych włoskich jadalniach w parze z imponującymi stołami idą piękne krzesła. Najczęściej są tapicerowane jasnymi tkaninami, ale ich kształty są bardzo proste – nacisk jest kładziony raczej na jakość materiałów i wykonania, niż na ozdobność mebli.
Co warto jeszcze dodać do jadalni z włoskim stołem i krzesłami? Raczej niewiele. Pozwól, by wyrafinowany design grał pierwsze skrzypce. Do aranżacji możesz ewentualnie dodać kredens na zastawę (nowoczesny lub w stylu vintage), szklany żyrandol lub wiszące lampy oraz miękki dywan.
Nawet jeśli nie planujesz zakupu mebli rodem z Italii, spróbuj przenieść do swojego domu aranżacyjne trendy podpatrzone w kuchniach włoskich. Szlachetne materiały i wysublimowane formy to najważniejsze elementy tych wnętrz. Więcej inspiracji znajdziesz w naszej galerii zdjęć nowoczesnych kuchni.