Jasna kuchnia – sprawdź inspiracje i pomysły na aranżację jasnej kuchni
Jasna kuchnia ma wiele zalet. Prezentuje się elegancko i nowocześnie, a dodatkowo jest w niej przytulnie. Mała, jasna kuchnia w bloku to najlepszy wybór, by optycznie dodać przestrzeni niewielkiemu z reguły pomieszczeniu. Zastanawiasz się, jak urządzić jasną kuchnię? Zobacz inspiracje!
Jasna kuchnia – jakie ma zalety?
Mała, jasna kuchnia może wyglądać na większą, jeśli odpowiednio ją urządzisz. Najważniejszym elementem planowania aranżacji są meble. Te same modele, ale w różnych kolorach, będą dawać zupełnie inny efekt. Duża, jasna kuchnia również prezentuje się stylowo i elegancko. W większych pomieszczeniach możesz dodatkowo postawić na ławę czy wyspę. Dla efektu najważniejsze jest to, by całość wyglądała spójnie.
Jasna, funkcjonalna kuchnia to ta, w której sprytnie połączysz kolor z praktycznymi dodatkami. Jakie są najważniejsze zalety jasnej kuchni? To przede wszystkim:
- wrażenie większej przestrzeni – jasne kolory zawsze sprawiają, że pomieszczenie wygląda na większe i lżejsze. Jeśli kuchnia jest bardzo mała, postaw na błyszczące fronty, które zadziałają jak lustro: odbijając światło, jeszcze bardziej rozjaśnią wnętrze;
- elegancki wygląd – jasne kolory w aranżacji wnętrz wyglądają ponadczasowo, stylowo i schludnie;
- wrażenie przytulności – ciemne kolory wyglądają poważniej, za to jasne dają wrażenie ciepła i większej przytulności. Jeśli jasne meble dopełnisz stylowymi dodatkami, również w jasnym kolorze, kuchnia zyska niesamowity charakter;
- spore możliwości aranżacyjne – jasne kolory są neutralne, dlatego doskonale komponują się z niemal wszystkimi innymi. Mając te same meble, możesz zmieniać styl kuchni tylko za pomocą dodatków!
Jasne kolory mają jednak to do siebie, że szybciej widać na nich zabrudzenia niż na ciemnych. Nie będzie to jednak problem, jeśli wybierzesz meble i dodatki z materiałów, które są łatwe do czyszczenia.
Jasna kuchnia – jaki kolor ścian wybrać?
Meble kuchenne, zasłonki lub rolety, a także płytki czy farba na ścianie nie muszą być białe, by dać niesamowity efekt. Modne, praktyczne i eleganckie są odcienie beżu, żółtego, pomarańczowego, a także niezastąpione szarości i cegła na ścianie. Wybór kolorystyki wnętrza to oczywiście kwestia indywidualna i jeśli kuchnię chcesz urządzić np. w pastelowych barwach, nic nie stoi na przeszkodzie.
Wiele osób jednak ma dylemat: jakie płytki wybrać do jasnej kuchni? Wiele zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. W małej kuchni lepiej sprawdzą się małe płytki, np. w postaci kwadracików. W dużej możesz pozwolić sobie na większe płytki, które w tym przypadku nie zabiorą optycznie przestrzeni.
Kolejny dylemat to, jakie ściany wybrać do jasnej kuchni. Klasyczne białe, czy może w innych, jasnych kolorach? Ponownie: to zależy, przede wszystkim od metrażu kuchni i koloru mebli. Beżowe fronty i ciemniejsze boki będą rewelacyjnie wyglądać na tle beżowych lub szarych ścian.
Jasna kuchnia z cegłą to kolejny modny pomysł na aranżację większego pomieszczenia. Cegła to doskonały materiał do nowoczesnych pomieszczeń o nieco surowszym klimacie. Świetnie będzie wyglądać w szarej kuchni. Kuchnia szaro–jasna to doskonałe połączenie także w mniejszych pomieszczeniach.
Sprawdź także: Modne płytki do łazienki i kuchni w 2021 roku – zobacz TOP 8 trendów
Jasna kuchnia – jakie dodatki się w niej sprawdzą?
Lubisz kontrasty? W takim razie jasna kuchnia z czarnymi dodatkami z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jasna kuchnia i ciemne uchwyty czy ciemne płytki to zestawienie ponadczasowe i bardzo uniwersalne. Jasna kuchnia z ciemnym blatem również, jednak to rozwiązanie sprawdzi się lepiej w większych pomieszczeniach.
Marzy Ci się jasna kuchnia i zastanawiasz się, jaki blat do niej wybrać? Jeśli jest niewielka, lepiej stawiaj na łączenie podobnych kolorów, np. beżu z brązem czy różnych odcieni szarości. W jasnej kuchni zasłony to jeden z najważniejszych dodatków wpływających na klimat w pomieszczeniu. Stawiaj więc również na jasne, najlepiej ciepłe kolory, komponujące się z pozostałymi elementami w kuchni.
Zobacz także: Modne kuchnie w 2021 roku – sprawdź najnowsze trendy kuchenne
Jasna kuchnia – inspiracje i pomysły na aranżację
Ilu ludzi, tyle pomysłów. Poszukując rozwiązania idealnego do aranżacji swojej kuchni, warto poszukać inspiracji!
Kuchnia jasna z drewnem
Jasna kuchnia z drewnem to jedno z najbardziej uniwersalnych i udanych połączeń. Drewno doskonale komponuje się z każdym kolorem: białym, beżowym, szarym i czarnym. Jasna kuchnia z drewnianym blatem to proste, ponadczasowe i zawsze trafne połączenie – szczególnie, jeśli lubisz klasyczny styl i tak chcesz urządzić kuchnię.
Kuchnia ciemny dół – jasna góra
Jasna tradycyjna kuchnia może zyskać zupełnie nowe oblicze dzięki prostemu trikowi. Ciemne szafki stojące i jasne szafki wiszące w harmonizujących ze sobą kolorach to świetne rozwiązanie dla miłośników kontrastów i wyrazistych zestawień.
Kuchnia jasna w stylu glamour to także rewelacyjne rozwiązanie na lata. Bardzo łatwo go wprowadzić: zadbaj o błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra. Zasłonki ze złotym lub srebrnym przeszyciem, uchwyty do mebli i oświetlenie w postaci eleganckiego żyrandolu, to przepis na zestaw idealny.
Kuchnia jasna i nowoczesna
Jasna mała kuchnia może być także funkcjonalna. Podstawą w jasnej, nowoczesnej kuchni są meble. Aby zaoszczędzić przestrzeń w niewielkim pomieszczeniu, stawiaj na meble o prostej formie, dzięki czemu będą wyglądać na lżejsze, a także w jasnych kolorach, bez zdobień. Dobrze, by stoliki i ławy były rozkładane, a także by krzesła do nich były dopasowane w taki sposób, by po użyciu można je swobodnie wsunąć pod stół w całości.
W nowoczesnej, jasnej kuchni szczególną uwagę zwróć na dodatki. Im mniej drobnych przedmiotów, tym lepiej. Wrażenie przestrzeni, nowoczesności i porządku to podstawa!
Jasna kuchnia z wyspą
Marzy Ci się ładna, jasna kuchnia z wyspą? Jeśli tylko masz na nią miejsce – to strzał w dziesiątkę. Wyspa sprawdzi się także rewelacyjnie w salonach połączonych z kuchnią, jako element oddzielający te dwie strefy.
Biała kuchnia i jasna podłoga to rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie dobrze w długich i wąskich kuchniach lub wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca i chcesz optycznie powiększyć przestrzeń.
Kuchnia jasna czy ciemna – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Jasna kuchnia w bloku, w którym pomieszczenia są z reguły niewielkie i kiepsko ustawne, to niemal konieczność. Nie musisz jednak decydować się na biel, choć to najbardziej uniwersalny kolor. Szarości, beże, a nawet jasne fiolety czy odcienie żółtego: wszystkie chwyty dozwolone, pod warunkiem, że kolor nie zdominuje przestrzeni i optycznie jej nie zmniejszy.
Jasna, otwarta kuchnia z salonem zwykle jest niewielka, dlatego rozjaśnienie jej jasnymi meblami i dodatkami doda lekkości tej części mieszkania.
Kuchnia ciemno–jasna to z kolei idealny kompromis dla miłośników ciemnych kolorów, którzy jednak mają niewielką kuchnię. Takie połączenie pozwoli cieszyć się zaletami jednego i drugiego rozwiązania.
Ciemna kuchnia prezentuje się niezwykle elegancko, jest również praktyczna, bo łatwiej w niej utrzymać czystość. Jednak ciemne kolory dominują przestrzeń, przez co to rozwiązanie sprawdzi się lepiej w przestronnych i dobrze oświetlonych kuchniach. Z kolei jasna kuchnia to rozwiązanie idealne zarówno w przypadku małych, jak i dużych pomieszczeń.
Marzy Ci się jasna kuchnia? Aranżacje w jasnych kolorach są dość łatwe do skomponowania, a efekt zawsze będzie rewelacyjny! Im większe pomieszczenie, tym więcej możliwości łączenia materiałów i kolorów. W niewielkich kuchniach stawiaj na klasykę i minimalizm, dzięki czemu efekt będzie zawsze satysfakcjonujący.