Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Styl orientalny we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu orientalnym?

Styl orientalny we wnętrzach nie należy do nowości – orientalizm pojawia się w europejskim designie od wieków. Egzotyczne meble i ozdoby, które niegdyś fascynowały arystokrację i artystów, dziś są dostępne niemal dla każdego. Styl orientalny w mieszkaniu trzeba jednak stosować umiejętnie, w przeciwnym razie można osiągnąć efekt niezbyt gustownego skansenu. Jak zaaranżować wnętrze we wschodnim stylu? Przedstawiamy poradnik dla wszystkich, którzy cząstkę Orientu chcieliby przenieść do własnego domu.

styl orientalny w sypialni
Fot. Homebook.pl

Styl orientalny we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl orientalny – bazowe kolory

  • Nasycona paleta kolorystyczna – czerwień, zieleń, niebieski, żółty, ale też meble w ciemnych odcieniach drewna.
  • Stonowana paleta kolorystyczna – biel, szarość, beż, jasne odcienie drewna.

Styl orientalny – dodatkowe kolory

  • Nasycona paleta kolorystyczna – złoto, srebro, pomarańcz, czerń.
  • Stonowana paleta kolorystyczna – błękit, zieleń.

Styl orientalny – materiały

  • Tkaniny – bogate, miękkie, o naturalnych składach. Jedwab i aksamit, ale też len i bawełna.
  • Drewnoegzotyczne gatunki, np. palisander, bambus.
  • Metalażurowo zdobiony.

Styl orientalny – wzory

  • Wzory florystyczne – styl orientalny uwielbia kwiaty i wizerunki roślin także w formie arabeski, czyli silnie stylizowanej wici roślinnej.
  • Zwierzęta – wizerunki zwierząt i ptaków charakterystycznych dla Azji.
  • Paisley – popularny wzór w krajach Bliskiego Wschodu, oryginalnie pochodzący z Iranu. Ma postać łzy z zakręconym końcem.

Styl orientalny we wnętrzach – skąd pochodzi?

Jak sama nazwa wskazuje, orientalny styl nawiązuje do krajów tak zwanego Orientu. Co to takiego Orient? Początkowo nazwą tą określano wschodnią część Imperium Rzymskiego, z której w końcu powstało Bizancjum. Po jego upadku Orientem nazywano raz kraje arabskie, kiedy indziej zaś Daleki Wschód. Obecnie w najszerszym znaczeniu za Orient uważa się przede wszystkim Azję oraz muzułmańskie kraje w Afryce.

W praktyce orientalne wnętrza nawiązują do kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Mogą być wzorowane na sztuce i wzornictwie marokańskim, indyjskim, japońskim czy chińskim – przy aranżowaniu wnętrz oznacza to bardzo szeroką paletę możliwości. Jeśli więc planujesz urządzić dom w stylu orientalnym, musisz najpierw zdecydować, na którym kraju Orientu chcesz się wzorować.

Fascynacja Orientem, czyli orientalizm, pierwszy raz w Europie dała o sobie znać w XVII wieku. Kolejne epoki rozwijały zainteresowanie Wschodem, nawiązując do niego w architekturze wnętrz, malarstwie, rzemiośle artystycznym, a także w sztuce ogrodowej. W XX wieku aranżacje w stylu orientalnym powróciły w latach 80., niestety w dość kiczowatej formie.

To Cię zainteresuje: Japandi – styl japoński i skandynawski w duecie! Sprawdź 10 mebli i dodatków

Styl orientalny w mieszkaniu – co jest niezbędne w orientalnym wnętrzu?

  • Drewniane szafki i stoliki – rzeźbione, intarsjowane, wykładane mozaiką czy malowane. Meble w stylu orientalnym to także eklektyczne wyposażenie chippendale, inspirowane m.in. kulturą chińską.
  • Ceramika – ceramikę w stylu orientalnym można podzielić na dwie grupy: barwne pokryte geometrycznymi wzorami wytwory kultury arabskiej i bardziej stonowane dzieła z Chin i Japonii. Na szczególną uwagę zasługuje coraz popularniejsza japońska ceramika kintsugi.
  • Plecionki – kosze, tace, maty, rolety wykonane z bambusa lub trawy morskiej.
  • Lampy i lampionyoświetlenie wykonane z papieru (dalekowschodnie) lub z ażurowego metalu czy tykwy (arabskie i indyjskie)
  • Dywany – miękkie i wzorzyste, są szczególnie charakterystyczne dla krajów arabskich.
  • Poduszki – oprócz dywanów to właśnie tego rodzaju dekoracje w stylu orientalnym pomagające stworzyć atmosferę przytulności.
  • Barwne kafelki – kolorowe kafelki ułożone w mozaikę to charakterystyczny element wnętrz w stylu marokańskim.
  • Tapeta chinoiserie – tzw. chinoiserie to styl w sztuce europejskiej nawiązujący do kultury chińskiej. Tego rodzaju tapety w stylu orientalnym na ogół przedstawiają rośliny i zwierzęta.
  • Parawany – wykonane z rzeźbionego drewna, malowanego papieru lub bambusowej plecionki.

Łazienka orientalna – jak urządzić łazienkę w stylu orientalnym?

Łaźnie arabskie lub tureckie, czyli tzw. hamam, to jedne z najsłynniejszych przybytków, jeśli chodzi o kąpiele i zabiegi upiększające. Spektakularna architektura, barwne mozaiki i intrygujące rytuały oczyszczające sprawiają, że namiastkę hamamu warto urządzić we własnym domu. Jak więc zaaranżować łazienkę w stylu orientalnym?

Wyposażenie łazienki w orientalnym stylu powinno składać się głównie z drewna. Sięgnij po szafy, szafki i półki wykonane z palisandru – ciemnego drewna wykazującego dużą odporność na wilgoć. Jeśli wolisz lżejsze sprzęty, wypróbuj szafki z ażurowymi elementami. W orientalnej łazience świetnie sprawdzi się stylowa armatura w złotym kolorze, nablatowa umywalka-misa malowana w kolorowe wzory i owalne, wydłużone lustra.

Jeśli chodzi o wykończenie ścian i podłogi, doskonale sprawdzą się różnokolorowe płytki imitujące orientalną mozaikę – warto skorzystać z tych specjalnie postarzanych. Wspaniale będą też wyglądać małe, jednokolorowe kafelki w kształcie arabskiej koniczyny lub rybiej łuski. Oczywiście nie musisz wykładać płytkami całej łazienki, możesz na przykład zastosować je w części prysznicowej, na podłodze lub na ścianie nad umywalką. Pamiętaj, że im bardziej wzorzyste tło, tym oszczędniejsze muszą być dekoracje.

Sypialnia w stylu orientalnym – jak zaaranżować orientalną sypialnię?

Funkcjonalność, prostota i mistrzowskie łączenie przeciwieństw sprawia, że japońskie wzornictwo ma rzeszę fanów na całym świecie. Dzięki umiłowaniu harmonii japońskie inspiracje dobrze sprawdzą się jako podstawa do urządzenia przytulnej sypialni orientalnej. Tworząc aranżację, inspiracji szukaj w japońskiej filozofii wabi sabi czy estetyce zen.

Paletę kolorystyczną japońskiego wnętrza oprzyj na łagodnych barwach – głównie bieli i szarości z domieszką beżu i czerni. Meble w sypialni powinny cechować się geometrycznymi kształtami oraz niezbyt dużą wysokością. Ważne, by nie był ich zbyt dużo – warto wybrać tylko kilka najpotrzebniejszych, czyli łóżko, nocne stoliki, szafę i komodę na ubrania. Centralnym punktem sypialni powinno być oczywiście łóżko – szerokie, ale niskie i wykonane z jasnego drewna.

Aranżacja sypialni w stylu orientalnym nie może obyć się bez subtelnych dekoracji. Ścianę nad łóżkiem możesz pokryć tapetą z delikatnym wzorem albo obłożyć ją boazerią. Warto skorzystać też z charakterystycznych japońskich ścianek shoji wykonanych z papieru – za pomocą takiej rozsuwanej przegrody możesz na przykład oddzielić sypialnię od garderoby. W wersji kameralnej zamiast ścianki możesz użyć papierowo-bambusowego parawanu. Na podłodze orientalnej sypialni ułóż plecione maty, na szafce możesz ustawić ceramiczny wazon czy drzewko bonsai.

Dowiedz się więcej: Sypialnia w stylu japońskim - w jaki sposób ją urządzić?

Salon orientalny – jak wprowadzić styl orientalny do pokoju dziennego?

Styl chinoiserie rozkwitł w Europie w XVII stuleciu, ale najokazalej rozwinął się w okresie rokoko. Tworząc współczesny orientalny salon, warto skorzystać z tej specyficznej interpretacji chińskiej sztuki i rzemiosła.

Zacznij od wyboru tapety, którą pokryjesz główną ścianę pokoju w stylu orientalnym – wielu producentów oferuje całe kolekcje utrzymane właśnie w duchu chinoiserie. Pod ścianą ustaw kanapę – możesz wybrać współczesny geometryczny model lub sofę w nawiązującą do rokoko. Tapicerka powinna być jednolita, ale urozmaicą ją poduszki pokryte chińskimi motywami zdobniczymi czy przedrukami ze wschodnich rycin. Do sofy dobierz odpowiednie fotele – również mogą mieć rokokowy charakter, ale dobrze będą też wyglądać lekkie siedziska z bambusa.

W salonie w stylu orientalnym sprawdzą się meble z malowanej laki – może to być na przykład elegancki stolik kawowy lub szafka na naczynia. Nie może też zabraknąć malowanego parawanu, porcelanowych wazonów, lamp i pojemników czy dobrej jakości chińskich grafik. Całości dopełni odrobina zieleni – kwitnący storczyk, drzewko bonsai albo kokedama, czyli rośliny posadzone w owiniętych mchem kulach ziemi.

Zobacz więcej: Drzewko bonsai – hodowla bonsai od podstaw

Kuchnia w stylu orientalnym – na co postawić w jej aranżacji?

Intensywne kolory i wspaniałe korzenne zapachy indyjskich potraw sprawiają, że kulturą Indii warto zainspirować się także podczas urządzania kuchni. Tworząc tego typu orientalne wnętrze postaw na śmiałe zestawienia barw (sprawdzi się np. color blocking) i eleganckie dodatki.

Podłogę wyłóż kafelkami – mogą być wielkoformatowe, wykonane z żyłkowanego kamienia, ale możesz też skorzystać z kolorowych wzorzystych kafelków. Ściany pomaluj na ciepły kolor – doskonale sprawdzi się żółty. Jedną ze ścian możesz wyróżnić za pomocą barwnych płytek ściennych albo tapety o florystycznym wzorze nawiązującym do kultury Indii.

Tradycyjne indyjskie meble wykonane są z ciemnego drewna. Jeśli jednak chcesz wprowadzić do kuchni wyrazisty element, możesz ustawić w niej kolorową indyjską szafkę, pięknie malowaną w motywy kwiatów i zwierząt. Zamiast wysokiej wyspy kuchennej, wybierz raczej stół i drewniane krzesła – na siedzeniach możesz położyć barwne poduszki. W kuchni w stylu orientalnym sprawdzą się też mosiężne misy, plecione kosze do przechowywania, kolorowe pojemniki na przyprawy czy lampy z ażurowymi abażurami.

Orientalny styl w mieszkaniu otwiera wiele możliwości aranżacyjnych – tak zróżnicowanych jak kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Orientalne meble i przedmioty wybieraj ostrożnie, kierując się przede wszystkim ich jakością – inspiruj się, ale nie kopiuj, unikaj dosłowności i interpretuj nawiązania w oparciu o bieżące trendy.


Inne artykuły w tej kategorii

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

5 pomysłów na minimalistyczną kuchnię, których jeszcze nie znałeś

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wabi-sabi – jak urządzić wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Wnętrze miesiąca #2. Pod okiem Neptuna

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Dom w Prowansji? Prowansja w domu! Czyli jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

44 dodatki w stylu glamour – stwórz wnętrze w duchu soft glam!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.