Jak zaaranżować nowoczesną ścianę TV - zobacz 8 pomysłów
W roku 2017 mija dokładnie 80 lat od momentu, w którym na szesnastym piętrze warszawskiego wieżowca Prudential, rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna. Przez kolejne lata podejmowano rozmaite próby transmisyjne i pracowano nad odpowiednią siłą sygnału telewizyjnego. Wreszcie, w październiku 1952 roku, wyemitowano pierwszy, półgodzinny program telewizyjny, nazywany potocznie Jedynką.
Co ciekawe, jeszcze ponad pół wieku temu, dla większości Polaków, telewizor był dobrem luksusowym. Odbiorniki, takie jak Wisła, Belweder czy Rubin, gościły wówczas w niewielu domach. Współczesne realia zmieniły sytuację całkowicie, a nasz kraj okazuje się być jednym z największych dostawców odbiorników TV na rynek europejski. Oprócz tego, coraz chętniej aranżujemy w domach komfortowe kąciki telewizyjne, w których gości nie tylko nowoczesna elektronika, ale i doskonały design. Poniższe inspiracje są tego najlepszym przykładem.
Zabudowa meblowa wokół odbiornika TV? Czemu nie!
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które czyni ścianę telewizyjną nie tylko efektowną, ale i praktyczną, jest zabudowa meblowa. Zazwyczaj są to otwarte półki, okalające ekran telewizora. Meble tego rodzaju najczęściej projektuje się na zamówienie, dzięki czemu przestrzeń wokół odbiornika TV, zostaje w pełni wykorzystana. Regały fantastycznie sprawdzają się w niewielkich wnętrzach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Na półkach można eksponować eleganckie bibeloty lub przechowywać kolekcję ulubionych filmów i seriali.
Miłośnicy jednolitych płaszczyzn i spójnych kompozycji, powinni pokusić się o zabudowę meblową z formie szafek. Większość modeli jest wyposażona w specjalne półki, uchwyty i otwory, dzięki którym można sprytnie ukryć wszystkie elementy kina domowego. Oprócz tego, szafki okażą się praktycznym miejscem na przechowywanie (kolekcja książek, jadalniane tekstylia czy elegancki, porcelanowy serwis obiadowy - teraz wszystko będzie miało swoje miejsce!). W nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzą się minimalistyczne modele typu tip-on, pozbawione uchwytów. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, polecamy subtelną, jasną kolorystykę i połyskujące fronty. Dzięki temu, aranżacja nabierze lekkości i wyda się wizualnie większa.
Czym są panele maskujące?
Oprócz meblowej zabudowy, projektanci wnętrz coraz częściej skłaniają się ku specjalnym panelom ściennym, które są nie tylko szalenie designerskim akcentem, ale także świetną maskownicą dla niesfornej plątaniny kabli. Konstrukcje paneli bywają wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak drewno, lakierowany MDF czy płyty HPL. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej są to elementy ruchome, które pozwalają na swobodną zmianę ustawienia mebli we wnętrzu i przeniesienie sprzętu RTV w inne miejsce. Takie rozwiązanie spodoba się zatem wszystkim osobom, które lubią zmiany i nie myślą o zobowiązującej aranżacji wnętrza.
Aranżacja ściany TV - cegła, beton czy kamień dekoracyjny?
Odbiorniki telewizyjne bardzo lubią oryginalne tło. W nowoczesnym wnętrzu w rolę takiej ściennej „bazy” z przyjemnością wejdzie surowy beton, designerskie cegły lub elegancki kamień dekoracyjny. Wariacje tego rodzaju znacznie różnią się od klasycznych, jednolitych ściennych wykończeń, wprowadzają do wnętrza niebanalny rys, a nawet, stają się jego naczelną ozdobą. Modny, ścienny cyzelunek sprawi, że kącik telewizyjny nabierze barw - i to nie tylko dzięki ulubionym przebojom kinowym!
Szafka RTV Bello z lamelowymi frontami 175 cm czarna z led ze złotymi nogami
699 złSzafka RTV Lammelo 175 cm szary beż ze złotymi nogami
599 złSzafka RTV Excelsum 160 cm czarny marmur z zamykaną półką
699 złSzafka RTV Mirrgo 200 cm Szary beż
499 złA może telewizor ujęty w ramę?
W glamour’owym wnętrzu nietuzinkowe wykończenia są na czasie, a zatem warto czasem wyjść poza utarty schemat i postawić na coś absolutnie nieszablonowego. Jednym z takich oryginalnych wykończeń, może być telewizor ujęty w… ozdobną ramę. Dzięki niej, odbiornik po wyłączeniu będzie przypominał designerski obraz. Jeżeli zdecydujesz się na podobne rozwiązanie, pamiętaj, aby nie przesadzić ze ściennym dekorem. Rama powinna być sztandarową gwiazdą aranżacji, dlatego warto eksponować ją na jednolitym, monochromatycznym tle.
Kącik telewizyjny i panele 3D
Ostatnimi czasy na nowoczesne ściany TV coraz częściej zaglądają Panele 3D. Nic w tym jednak dziwnego - to bardzo modny, dekoracyjny dodatek, który dodaje wnętrzu ogromu przytulności i skutecznie je wycisza. Ścienne panele są wykonane z naturalnych komponentów, których głównym składnikiem jest zazwyczaj gips, filc, włókna kokosowo-palmowe lub wysokojakościowy korek. Elementy w wersji 3D najczęściej zdobi charakterystyczne pikowanie w kształcie rombów, kwadratów bądź heksagonów. Bywa również, że niektóre z modeli wykończone są eleganckimi guzikami – taki akcent z chwyci za serce każdego miłośnika aranżacji z nutą glamour.
Telewizor i kominek - kiedy to sprawdzony duet?
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być zawieszenie telewizora tuż nad kominkiem. Może być to urządzenie tradycyjne, elektryczne lub zasilane biopaliwem (warto jednak pamiętać, że według przepisów pożarowych, wyposażenie wnętrza powinno znajdować się minimum 80 cm od elementów kominka, które nagrzewają się powyżej 150 stopni Celsjusza). Taka aranżacja jest wygodna i szalenie przytulna - pozwala na oglądanie ulubionych filmów i jednoczesne podziwianie tańczących płomieni. Niektórzy, zamiast kominka, wolą zaprojektować pod telewizorem specjalną wnękę przeznaczoną na przechowywanie szczap drewna. Tego rodzaju akcent również potrafi być intrygujący i przyciągać wzrok, zwłaszcza w aranżacjach skandynawskich, rustykalnych czy chalet.
Nowoczesny sprzęt, komfortowe meble i łatwy dostęp do ulubionych produkcji filmowych, sprawiają, że obecnie każdy może poczuć się we własnym domu, jak na sali kinowej. Prywatny kącik TV warto zatem dopieszczać i dbać o jego designerskie wykończenia. Ostatecznie kino nazywamy dziesiątą muzą Apollina, a każda muza bez wątpienia zasługuje na piękny entourage!