Fiolet we wnętrzach - jaki kolor pasuje do fioletowych ścian?
Lawenda, wrzos, oberżyna, cyklamen… To tylko niektóre odcienie jednego z najbardziej tajemniczych i zmysłowych kolorów w całej palecie barw – fioletu. Co znamienne, fioletowe tony od zawsze budziły respekt i pożądanie. Purpurowe szaty były zarezerwowane wyłącznie dla osób piastujących wysokie stanowiska – władców, książąt i kościelnych dostojników. Nie działo się tak jednak bez powodu – fioletowy barwnik pozyskiwano z rzadkich i szalenie cennych gatunków małży.
Dawniej fiolet na ścianie równał się z aranżacyjną ekstrawagancją, dziś jednak nie dziwi nikogo. Czasem w zdecydowanej purpurze toną całe pomieszczenia, innym razem subtelny wrzos zerka wyłącznie z jednej ściany lub tworzy efektowną lamperię. Jeżeli i Tobie podobają się stylizacje z fioletową nutą, ale zastanawiasz się, jak właściwie zadbać o kolorystyczne proporcje, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Fiolet na ścianach umożliwia bowiem niezliczone aranżacyjne wariacje – wszystko zależy od tego, z czym go zestawisz i w jaki sposób wyeksponujesz.
Czy czerń i biel pasują do fioletowych wariacji?
Niektórym wydaje się, że fioletowe tony trudno oswoić, ponieważ są szalenie temperamentne. Otóż nic bardziej mylnego! Barwa fioletowa, mimo że wyrazista, doskonale dogaduje się z rozmaitymi stylami wnętrzarskimi i meblami. Stawiając na fiolet, pamiętaj jednak, że sukces udanej aranżacji tkwi w odcieniu, jaki wybierzesz.
Rozbielone fioletowe tony na ścianie, takie jak lawenda, wrzos czy bez, pięknie zaprezentują się w romantycznym kobiecym buduarze z prowansalską nutą, z kolei zdecydowane nuty, np. śliwka, oberżyna czy jagoda, świetnie odnajdą się w szykownej estetyce glamour. Co ciekawe, z fioletowymi ścianami doskonale korespondują barwy klasyczne, takie jak biel i czerń. Ta pierwsza bardziej polubi fiolet w subtelnym wydaniu, druga, chętniej zaprzyjaźni się z nieco bardziej drapieżną odsłoną fioletu.
Fiolet i barwne dodatki? Czemu nie!
Jeśli stawiasz na bardzo jasny odcień fioletu, wpadający w pudrowy róż, możesz śmiało zdecydować się na jasne meble i energetyczne, jaskrawe dodatki. Dzięki temu wnętrzu nie zagrozi nuda i banał!
Wielokolorowy abstrakcyjny obraz, wzorzyste poduszki czy kolorowa ceramika, tchną w aranżację przyjemną świeżość i dodadzą jej charakteru. Taką niebanalną, żywą stylizację z pewnością polubi przestrzeń w stylu vintage. Wnętrze pełne leciwych sprzętów uwielbia bowiem kalejdoskopowe wariacje i zaskakujące zestawienia. Mimo sędziwego wieku meble w stylu vintage wcale nie chcą być zawsze brane na serio, jak się niektórym może się wydawać.
Fiolet, drewno i złoto - zgrane trio
Niektórzy uważają, że fioletowe wnętrza bywają nieprzytulne, inni są zupełnie odmiennego zdania. Co ciekawe, bardzo trudno rozsądzić ten spór – fiolet bowiem powstaje z połączenia dwóch skrajnie różnych barw – chłodnego błękitu i gorącej czerwieni. Ponownie zatem - przytulność wnętrza zależy od odcienia i nasycenia fioletu.
Jeżeli wybierzesz raczej chłodny odcień, nie martw się – bardzo łatwo będzie go ocieplić, urządzając wnętrze drewnianymi meblami. Jeśli do takiej stylizacji dasz grube, mięsiste tkaniny w subtelnych kolorach, z pewnością stworzysz przyjazną, kameralną przestrzeń. Bardzo miłe dla oka są także fioletowo-złote zestawienia. Intensywny, biskupi fiolet prezentuje się w złotej oprawie niezwykle elegancko! Jeśli lubisz splendor, postaw na złociste ramy luster i podstawy lamp oraz efektowne, brokatowe obicia mebli. Pałacowy efekt gwarantowany!
A może tapeta w odcieniu fioletu?
Jeżeli nie jesteś zwolennikiem jednokolorowych ścian, śmiało sięgnij po fantazyjną fioletową tapetę. Subtelne, purpurowe kwiaty na kremowym tle w kilka chwil zabiorą Cię w świat aranżacji rodem z powieści Jane Austen, natomiast odważne geometryczne motywy w odcieniu cyklamenu dodadzą przestrzeni designerskiego bigla.
Pamiętaj jednak, że wzorzysta tapeta najlepiej sprawdza się na jednej ścianie – dzięki temu wnętrze jest ciekawe, ale nie przytłoczone. Jeśli wybierzesz romantyczny ścienny design w wyważonej tonacji, możesz pokusić się o dodatki w kolorze kości słoniowej, błękitu czy szarości. Energetyczny fiolet możesz z kolei zestawić z amarantem, żółcią czy soczystą limonką.
Fiolet we wnętrzach - na jakie stylizacje warto zwrócić uwagę?
Fiolet we wnętrzach to nie tylko ściany! Projektanci coraz częściej zachęcają do kolorystycznych eksperymentów i żywo namawiają do sięgania po purpurowe bibeloty, tkaniny czy obicia meblowe, np. sof i kanap. Ogromnym powodzeniem cieszą się zwłaszcza te ostatnie. Nic w tym jednak dziwnego – welur i aksamit w kolorze dojrzałej śliwki, dodają wnętrzom rysu szlachetności i zadowalają nawet najbardziej wymagających arbitrów dobrego smaku.
Jeśli luksusowe stylizacje to nie Twoja bajka, być może warto pokusić się o nowoczesne i niesztampowe rozwiązanie, takie, jak na przykład… liliowe fronty mebli kuchennych! W pierwszej chwili pomysł może wydawać się kuriozalny, jednak wystarczy jedno spojrzenie na poniższą aranżację i wszelkie wątpliwości znikają w okamgnieniu. Subtelny fiolet zestawiony z bielą i popielem prezentuje się lekko, uroczo i modnie!
Fiolet to szlachetna barwa, która uwielbia doborowe towarzystwo. Docenia zarówno biel, czerń czy stare złoto, jak i subtelne kremowe odcienie. Być może wynika to stąd, że sama pozostaje fuzją dwóch pięknych, intrygujących kolorów.