Écru – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?
W sezonie 2020/2021 wraz z modą na beżowe wnętrza powraca moda na écru. Jaki to kolor i do jakich aranżacji pasuje? Z czym łączyć kolor écru we wnętrzach? Jeśli szukasz pomysłu na jasny, elegancki, a zarazem przytulny wystrój, czytaj dalej!
Narożnik z funkcją spania Beira z pojemnikiem kremowy lewostronny
4199 złNarożnik z funkcją spania Beira z pojemnikiem kremowy prawostronny
4199 złNarożnik z funkcją spania Farese New L-kształtny z pojemnikiem kremowy sztruks prawostronny
2699 złNarożnik z funkcją spania Nalika L-kształtny z pojemnikiem kremowy welur hydrofobowy prawostronny
2659 złÉcru – jaki to kolor?
Jak wygląda kolor écru? Nazwa écru pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie „niebielony” lub „surowy”. Jeszcze w XX wieku stosowano ją zamiennie z beżem jako określenie naturalnej barwy tkanin, takich jak niefarbowany jedwab czy len. Dzisiaj pod nazwą écru kryje się odrębny kolor, a konkretnie bardzo jasny odcień żółci zmieszanej z bielą i szarością.
Wielu osobom trudno dostrzec różnicę między écru a kolorem kremowym, jasnym beżem, kością słoniową i bielą. Czym różnią się wymienione barwy? Écru jest ciemniejsze niż antyczna biel i kość słoniowa, ale jaśniejsze od beżu czy koloru kremowego. Tym samym stanowi bezpieczną bazę aranżacyjną. Wnętrza urządzone w kolorze écru wyglądają ciepło i przytulnie, a jednocześnie sprawiają wrażenie jasnych, czystych i przestronnych.
Jaki kolor pasuje do écru?
W trendach wnętrzarskich, podobnie jak w modzie, króluje aktualnie beżowy total look. Ściany, meble i dodatki utrzymane są w ciepłych odcieniach piasku, karmelu i kawy z mlekiem. Aby rozjaśnić beżowy wystrój, warto wzbogacić wąską paletę barw o kolor écru i złamane odcienie bieli.
Barwa surowego płótna może być łączona nie tylko z beżami, ale również z resztą modnych kolorów ziemi. Dobrym pomysłem jest zestawienie écru z oliwkową zielenią, khaki czy jasnymi brązami. Uważaj jednak na ciemne odcienie drewna, a zwłaszcza czekoladowe brązy, które w połączeniu z kolorem écru mogą wyglądać mdło i przytłaczająco.
Z czym jeszcze można połączyć écru? Ten łagodny kolor dobrze komponuje się z pastelami, m.in z pudrowym różem. Bardzo udany duet tworzą jasne odcienie écru zestawione z granatem lub błękitem. Niebieskie akcenty pozwalają delikatnie stłumić żółte tony i dodają aranżacji świeżości. W większości wnętrz świetnie sprawdzi się połączenie écru, bieli, beżu i koloru szarego.
Z czym łączyć kolor écru we wnętrzach?
Kolor écru jest bardzo uniwersalny. Równie dobrze, co we wnętrzach rustykalnych, odnajduje się w aranżacjach scandi boho czy minimalistycznych. Świetny efekt uzyskasz, łącząc ściany w kolorze écru z lekkimi drewnianymi meblami, modną plecionką (np. z rattanu, bambusa, trawy morskiej) i zielenią roślin. Tak zaaranżowane wnętrze mogą uzupełnić wzorzyste tekstylia, a zwłaszcza inspirowane stylem etno dywany, koce i poduszki.
Kolor écru będzie też idealną bazą dla tradycyjnych lub postarzanych mebli. Śmiało wykorzystaj tę ciepłą barwę, aranżując wnętrze w stylu rustykalnym, prowansalskim czy angielskim. Ściany i dodatki w kolorze écru nie będą odwracać uwagi od kwiatowych printów i pastelowych dodatków, a jednocześnie subtelnie ocieplą wystrój.
Przed laty modne było połączenie écru z ciemnymi odcieniami beżu i brązu. W nowoczesnych wnętrzach królowały gotowe komplety mebli, kanapy i fotele obite jasną ekoskórą oraz lakierowane fronty. Tak zaaranżowane mieszkania wyglądały elegancko, ale były też odrobinę ponure i nieprzyjazne. Jeśli chcesz wprowadzić kolor écru do nowoczesnego wnętrza, zrezygnuj z podobnych inspiracji. Zamień ciemne brązy brązy na neutralne beże i szarości, zimną ekoskórę na miękkie tkaniny tapicerskie, a lakierowane powierzchnie na eleganckie matowe wykończenie.
Kuchnia w kolorze écru
Kuchnia w kolorze écru jest jasna, przestronna, a do tego przytulna. Tym samym stanowi ciekawą alternatywę dla opatrzonych już nieco białych wnętrz.
Jak wprowadzić kolor écru do kuchennej aranżacji? Jeśli lubisz tradycyjny wystrój, sięgnij po klasyczne frezowane fronty w tym właśnie odcieniu. Jasne meble będą idealną bazą dla aranżacji w stylu angielskim, rustykalnym czy retro.
W nowocześnie zaaranżowanej kuchni zastosuj proste fronty w macie lub połysku. Aby ocieplić surowy wystrój, zdecyduj się na kuchnię écru z drewnem. Z tego materiału mogą być wykonane górne lub dolne szafki albo wybrana część zabudowy. W połączeniu z gładkimi frontami w kolorze écru najlepiej zaprezentuje się szlachetny fornir o dekoracyjnym rysunku.
Salon w kolorze écru
W salonie możesz pomalować ściany na kolor écru lub wprowadzić tę barwę pod postacią mebli i dodatków. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie lnianych tekstyliów – zasłon, narzut i poduszek. Naturalny kolor lnu będzie pięknie współgrał z surowym drewnem, bielonymi deskami, a także gipsową sztukaterią na ścianach.
Bardzo elegancko zaprezentują się kanapy i fotele w kolorze écru. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w klasycznie zaaranżowanym salonie, w którym królują stonowane barwy, dobrej jakości tkaniny i wysmakowane dodatki.
Jeśli salon jest niewielki lub słabo doświetlony, warto sięgnąć po farbę w kolorze écru. Z jej pomocą optycznie powiększysz wnętrze, ale unikniesz wrażenia chłodu, które towarzyszy niekiedy białym wnętrzom.
Écru to uniwersalny i bezpieczny kolor. Równie dobrze, co w salonie czy kuchni, sprawdzi się w zacisznej sypialni i eleganckiej łazience. Z jego pomocą ocieplisz chłodne białe wnętrze, rozjaśnisz ciemnobeżowy wystrój lub wyeksponujesz urodę stylizowanych mebli.