Złoty kolor – z czym łączyć, jak dekorować złotem?
Złoto we wnętrzach to jeden z wiodących trendów ostatnich lat. Projektanci stronią jednak od pałacowego przepychu. Zamiast tego preferują subtelny błysk. Najmodniejsze meble i dodatki w kolorze złota mają metaliczne wykończenie i odbijają światło niczym lustro. Jeśli Ciebie również opętała gorączka złota, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, jak wprowadzić złoty kolor do wnętrza i z czym go połączyć, aby stworzyć udaną aranżację.
Symbolika koloru złotego
Kolor złoty, podobnie jak drogocenny kruszec, od którego wziął swoją nazwę, jest utożsamiany z bogactwem i władzą. Pozłacane komnaty, rzeźby, obrazy i meble świadczyły niegdyś o wysokim statusie społecznym. Zdobiły siedziby władców, osób szlachetnie urodzonych i zamożnych, które mogły pozwolić sobie na podobny zbytek.
Dzisiaj pałacowe wnętrza to luksus dostępny dla każdego. W niektórych kręgach wciąż jednak silne jest przekonanie, że im większa ilość złoceń i dekoracji, tym większy prestiż dla właściciela nieruchomości. Niestety inwestorzy popełniają wiele błędów – tanie materiały, mieszanie stylów, zaburzone proporcje i brak umiaru sprawiają, że wnętrza urządzone w pałacowym stylu wyglądają karykaturalnie. Nie dziwi więc, że znaczenie koloru złotego ewoluowało. Zamiast z prestiżem zaczęto kojarzyć go z kiczem i nowobogactwem.
Współcześni projektanci próbują odczarować złoto. Udowadniają, że królewska barwa ma różne oblicza. W zależności od towarzyszącego jej anturażu prezentuje się skromnie, ekstrawagancko albo ekskluzywnie.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur łatwoczyszczący
2499 złKanapa rozkładana trzyosobowa Mokpeo z pojemnikiem granatowa welur
2399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Valico granatowa velvet hydrofobowy
2759 złSofa trzyosobowa Dragato granatowa welur
1919 złJak dekorować złotem?
Sekret tkwi w umiarze. Złote elementy, podobnie jak elegancka biżuteria, mają rozświetlać i subtelnie zdobić wnętrze. Kilka mebli lub dodatków w tym kolorze wystarczy w zupełności, żeby dodać aranżacji blasku – pozostaną widoczne, ale nie przyćmią reszty wyposażenia.
Urządzając mieszkanie z dodatkiem złota, należy sięgnąć po przedmioty o prostej formie, która zrównoważy dekoracyjny charakter błyszczących powierzchni. Rzeźbiony stolik, barokowe lustro, krzesła na kabriolowych nogach – te wszystkie elementy są mile widziane, pod warunkiem że występują w pojedynkę, jako efektowny kontrapunkt dla reszty wystroju.
Równie istotny, co forma przedmiotu, jest odcień i sposób wykończenia powierzchni. Na topie są meble i dodatki polerowane, które pięknie odbijają światło. Jeśli chodzi o dobór odcienia, największym powodzeniem cieszy się jasne złoto. Projektanci unikają natomiast intensywnych żółtych tonów, które przywodzą na myśl barokowe złocenia.
Lampa i lustro w złotej oprawie to nie jedyny sposób na rozświetlenie wnętrza. W sklepach znaleźć można złote farby do ścian z perłowym połyskiem oraz tapety zdobione błyszczącym wzorem. Tego typu produkty sprawdzą się najlepiej w przestronnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy ozdobić złotą farbą lub tapetą tylko jedną ścianę – najlepiej za kanapą albo łóżkiem.
Gorący trend: złote dodatki w łazience i kuchni
Moda na złoto we wnętrzu nie omija łazienek i kuchni. Wręcz przeciwnie – to właśnie w tych dwóch pomieszczeniach uwidacznia się najmocniej.
W łazience pierwsze skrzypce gra złota armatura. Na rynku dostępny jest atrakcyjny wybór baterii umywalkowych i prysznicowo-wannowych w tym właśnie kolorze. Wystarczy dobrać do nich złote kinkiety, uchwyty szafek i – opcjonalnie – lustro w złotej oprawie. Jeśli czujesz niedosyt, dorzuć złoty wieszak na ręczniki, stojak na biżuterię albo ozdobną szkatułkę.
Urządzając kuchnię, wykorzystaj podobny zestaw elementów. Zamontuj złote lampy sufitowe i/lub kinkiety, baterie kuchenną i uchwyty w tym samym kolorze. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wyspa kuchenna albo wysoki blat barowy, postaw obok złote hokery.
Uwaga! Kupując armaturę w kolorze złota, zwróć uwagę na sposób i jakość wykończenia powierzchni. Unikaj produktów z najniższej półki cenowej – mogą szybko ulec zniszczeniu (wytrzeć się) i zepsuć wystrój „plastikowym” wyglądem.
Z czym łączyć kolor złoty?
Złoto i biel
Białe ściany i meble stanowią neutralne tło dla złotych dodatków. W ich towarzystwie metaliczne uchwyty i oświetlenie mogą błyszczeć bez ograniczeń. Wnętrze utrzymane w tych kolorach prezentuje się elegancko, subtelnie, a zarazem bezpretensjonalnie.
Złoto i szarość
Czy szary pasuje do złotego? Oczywiście! Złoto otula szare wnętrze ciepłym blaskiem, czyniąc je przytulnym i eleganckim. Użycie metalicznych mebli i dodatków to doskonały sposób, żeby ożywić surowy wystrój – zwłaszcza w wydaniu industrialnym.
Złoto i czerń
Złoto i głęboka czerń to niezawodna recepta na aranżacje z pazurem. Metaliczne akcenty pięknie rozświetlają ciemne pomieszczenie i przeganiają resztki nudy. Mariaż złota i czerni sprawdzi się zarówno w przestronnych, wysokich wnętrzach, jak i w miniaturowych łazienkach.
Złoto i pastele
Jeśli szukasz spokoju i wyciszenia, wybierz połączenie złota i pasteli. Doskonały efekt uzyskasz, zestawiając złoto z pudrowym różem lub błękitem w odcieniu baby blue. Wnętrza urządzone w tych kolorach wyglądają przytulnie, świeżo, a zarazem wytwornie.
Złoto i srebro
W nadchodzących sezonach modne będzie mieszanie metali, czyli trend mixed metals. Zamiast wykorzystać we wnętrzu jedynie złote dodatki, projektanci radzą zestawić je z elementami srebrnymi czy miedzianymi. Efekt będzie najlepszy, jeśli ograniczysz się do dwóch lub trzech materiałów, a jeden z nich potraktujesz jako wiodący.
Złoto i nasycone kolory
Złote akcenty wyglądają fantastycznie na tle ciemnych, intensywnych kolorów, które od kilku sezonów lansują projektanci. Do twarzy im zwłaszcza z rubinową czerwienią, bordo, granatem i szmaragdem. W tym przypadku mocne kolory są zarezerwowane dla dużych powierzchni, takich jak ściany, fronty szafek czy tapicerka sof i kanap, a złoto występuje pod postacią lamp, dodatków i niewielkich sprzętów – na przykład stolików kawowych.
Złoto we wnętrzu: do jakich aranżacji pasuje złoto?
Złoto we wnętrzu art déco
Po okresie fascynacji wzornictwem mid-century modern powraca moda na meble w stylu art déco. Geometryczne formy, przysadziste meble, ekskluzywne materiały i połyskujące powierzchnie znów zdobią eleganckie salony. Wnętrza w stylu Wielkiego Gatsby'ego nie mogą obyć się bez złotych dodatków – koniecznie dobrej jakości.
Mile widziane są złote żyrandole i kinkiety, oprawy luster, barki, konsole oraz ażurowe regały, które przypominają gabloty z zakładów jubilerskich. W salonie mogą zagościć meble wypoczynkowe na złotych nóżkach i cokołach, zwłaszcza welurowe pufy, kanapy i fotele koktajlowe.
Złoto we wnętrzu parisian chic
Paryskie wnętrza zachwycają niewymuszoną elegancją. Ich największy atut to zabytkowa architektura: wysokie sufity, okna porte-fenêtre, które zajmują całą ścianę, stare sztukaterie, a przede wszystkim ogromne puste przestrzenie. W takiej scenerii doskonale czują się meble i dodatki w kolorze złota. Na ścianach paryskich mieszkań wiszą rokokowe lustra, pod sufitem połyskują ogromne żyrandole, na toaletkach i kominkach stoją zabytkowe świeczniki.
Chcesz urządzić mieszkanie w podobnym stylu? Sięgnij po jasne kolory (biel, szarość, beż), eleganckie meble i tkaniny. Zadbaj, aby w każdym pomieszczeniu znalazło się kilka złotych elementów: okrągły stolik kawowy, konsola z marmurowym blatem, duże lustro, metaliczne lampy i kinkiety.
Złoto we wnętrzu skandynawskim
Jasne kolory, naturalne materiały, funkcjonalny design – styl skandynawski to idealna baza dla złotych mebli i dodatków. Aby stworzyć modną aranżację, wystarczy przemycić do wnętrza kilka elementów: metaliczne osłonki, wazony, świeczniki czy ramki na zdjęcia.
Tęsknisz za odrobiną koloru w szaro-białym wnętrzu? Sięgnij po radosne egzotyczne motywy. Złote akcenty wyglądają rewelacyjnie na tle zielonej tapety w liście (na przykład palmy, monstery czy bananowca) naturalnych roślin i grafik botanicznych. Największe wrażenie robią dekoracyjne lustra w kształcie słońca (sunburst mirror), w których przeglądał się ponoć sam Ludwik XIV.
Złote meble i dekoracje są wyjątkowo wszechstronne. Odnajdą się wyśmienicie we wnętrzach art déco, scandi, parisian chic, jak również w stylu glamour, nowojorskim, hampton, boho czy rustykalnym. Sęk w tym, by wybrać złoto w odpowiedniej postaci. Metaliczne, szczotkowane, postarzane – każdy z tych trzech wariantów gwarantuje nieco inne efekt.