Kolor miętowy we wnętrzach – jak go wykorzystać i z czym łączyć?
Kolor miętowy to barwa świeża, lekka, orzeźwiająca i delikatna. Wszechobecne i bezpieczne kolory – szarości, biele i brązy – mogą nużyć swoją monotonnością. Moda na proste barwy wciąż trwa, nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z innych, wyrazistych kolorów. Wyróżniającym się akcentem może być delikatny posmak mięty, która przełamie charakter wnętrza wykończonego szarościami czy bielą. Co warto wiedzieć o kolorze miętowym we wnętrzach, z czym go łączyć i do jakich pomieszczeń wprowadzać? Sprawdź!
Kolor miętowy – jak wygląda we wnętrzach?
Kolor miętowy to nietypowy odcień zielonego z niebieską nutą. Bywa mylony z kolorem pistacjowym, jednak jest od niego chłodniejszy i bardziej wyrazisty. Kolor miętowy wnosi do wnętrz lekkość, harmonię i orzeźwienie.
Kolor miętowy – dlaczego wciąż jest modny?
Nic dziwnego, że kolor miętowy, który został ogłoszony kolorem roku 2020 (tzw. Neo Mint), został z nami na dłużej. Pastelowa, ale lekko połyskująca barwa miętowej zieleni wyraża silną ostatnimi czasy chęć do powrotu do korzeni oraz szerzący się kult zieleni i naturalności.
Z drugiej strony miętowe meble i dodatki są ukłonem w stronę nowoczesności, będąc odbiciem futurystycznych nastrojów epoki, przejawiających się w rozwoju technologii i nauki oraz rosnącej cyfryzacji społeczeństwa.
Kolor miętowy – z czym go łączyć we wnętrzach?
Mięta jest stosunkowo bezpiecznym kolorem, który nie zaburza harmonii całego wnętrza. Oczywiście, tak jak z każdą barwą, należy zachować umiar i wprowadzać inne kolory, które w palecie całego pomieszczenia będą tworzyć spójną całość, dopełniając się nawzajem. Z czym zatem łączyć kolor miętowy, aby stworzyć przemyślaną i wizualnie dopracowaną przestrzeń? Jakie kolory pasują do miętowego?
- Mięcie do twarzy jest w szarościach i bieli, co jest dobrą wiadomością, ponieważ obie te barwy są jednymi z częściej wykorzystywanymi kolorami podczas urządzania wnętrza. Miętowe ściany możesz dopełnić białymi listwami sufitowymi lub ornamentacyjną sztukaterią, ale i innymi dekoracjami we wnętrzu.
- Kolor miętowy z szarym stworzą elegancki klimat nawiązujący do nowoczesnego stylu skandynawskiego, w którym królują prostota, ład i oszczędność. Z powodzeniem możesz połączyć np. miętowy narożnik z białym lub szarym kolorem ścian.
- Pastelowy miętowy idzie w parze ze złotem – połączone w ten sposób barwy pasują w szczególności do stylu art déco i glamour.
- Mięta to także kolor, który znakomicie odnajduje się z innymi pastelami: różem, błękitem, fioletem. Umiejętnie dobrane elementy stworzą przyjemne dla oka wnętrze w stylu prowansalskim.
Modna w nadchodzących sezonach zieleń, będąca ukłonem w stronę natury i trendu urban jungle, będzie współgrać z bliskimi sobie surowcami – drewnem, wikliną czy rattanem.
Sprawdź też: Kolor khaki we wnętrzach – jak wykorzystać i z czym łączyć kolor khaki w aranżacji?
Kolor miętowy na ścianie – gdzie się sprawdzi?
Delikatna mięta, mimo że jest stonowana i przyjemna dla oka, jest dosyć rzadko wprowadzana do wnętrz. Utarło się, że miętowa zieleń pasuje wyłącznie do kobiecych przestrzeni urządzonych w stylu shabby chic czy vinatge, gdzie dominują finezyjne dekoracje, kwiatowe motywy i rustykalne wzornictwo. Obecne trendy przełamują jednak to stereotypowe postrzeganie koloru, dzięki czemu mięta może zagościć na ścianach wnętrz urządzonych w różnych stylach – od art déco po nowoczesny.
Miętowy kolor ścian wprowadza przyjemny nastrój świeżości, będąc lekkim i aksamitnym wykończeniem całego wnętrza. Może być wyrazistym akcentem pomieszczenia, ale i subtelnym tłem – od Ciebie zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć.
Jeśli chcesz delikatnie podkreślić estetykę wnętrza – wyposażenia czy dekoracji – warto pomalować ściany na bardzo jasny odcień mięty, która delikatnie otuli pomieszczenie, odgrywając w nim drugoplanową, ale ważną dla całości rolę.
Ostrożnie natomiast należy obchodzić się z nasyconym, neonowym odcieniem mięty, który najlepiej jest wprowadzać do pomieszczenia jako ornament dopełniający inne kolory – biele, szarości czy brązy. Intensywną miętę wprowadź zatem na jednej ścianie lub w postaci pojedynczych pasów, które nie przytłoczą pomieszczenia, a mimo to będą silnym akcentem wnętrza.
Sprawdź też: Miętowa sypialnia – hit czy kit? Sprawdź pomysły na kolor miętowy w sypialni
Kolor miętowy – jakie meble i dodatki warto wybrać?
Miętowy kolor ścian to niejedyny sposób na wprowadzenie tej barwy do wnętrza. Szeroki wybór królujących od sezonów pastelowych mebli i dodatków sprawi, że z łatwością przemycisz miętowy akcent do własnych czterech kątów.
Niezwykle modne są fotele i siedziska formą nawiązujące do wzornictwa ubiegłych epok. Aksamitne obicie wykonane jest zazwyczaj w pastelowych odcieniach różu czy właśnie mięty. Oprócz miętowych foteli możesz również wybrać krzesła czy sofy w tym kolorze, ale i inne meble – komody, szafki czy stoliki.
Mięta orzeźwi pomieszczenie także w postaci mniejszych akcesoriów i dodatków. Dobierz zatem lampy, wazony, doniczki w odcieniu jasnej zieleni lub modne tekstylia: pledy, zasłony czy dekoracyjne poduszki.
Przeczytaj również: Miętowy pokój – jak urządzić miętowy pokój dla dziewczynki?
Mimo całej swojej wyjątkowości, kolor miętowy jest dość neutralny, łącząc w sobie pierwiastki kobiece i męskie. Dlatego też będzie bezpiecznym wyborem w aranżacji domowej przestrzeni, do której chcesz wnieść powiew świeżości i lekkości.