Kolor seledynowy – jak wygląda i do czego pasuje we wnętrzach?
Kolor seledynowy doskonale wpisuje się w aranżacyjne trendy, w których od kilku sezonów królują odcienie zieleni. Stonowany i szlachetny seledyn wnosi do wnętrz przyjemny, spokojny charakter. Łatwo też łączyć go z innymi barwami, tworząc efektowne zestawienia. Jak wygląda kolor seledynowy? Jakie kolory do niego pasują? Podpowiadamy!
Kolor seledynowy – jak wygląda?
Jaki kolor to seledynowy? Najprościej mówiąc, jest to pochodna barwa jasnej zieleni, w której dominują odcienie szarości. Kolor seledynowy jest delikatny i pastelowy, a dzięki dodatkowi szarości wydaje się nieco „przykurzony”.
Swoją nazwę zawdzięcza typowi ceramiki celadon o grubych ściankach pokrytych zielonkawo-szarym szkliwem. Od IX wieku wytwarzano ją w chińskiej prowincji Zhejiang, a później również w Korei, jako niedrogą imitację szlachetnego nefrytu. Dzięki dużej wytrzymałości celadonowe naczynia były z powodzeniem transportowane do najdalszych zakątków świata, popularyzując nietypowy seledynowy odcień zieleni.
Kolor seledynowy a inne odcienie zielonego – jak je odróżnić?
Seledynowy często mylony bywa z innymi pastelowymi odcieniami zieleni, np. z kolorem miętowym czy nawet z turkusowym. Czym różnią się one od siebie i jak rozpoznać kolor seledynowy?
Najwięcej kłopotu, nawet osobom zajmującym się projektowaniem wnętrz, przysparza rozróżnienie seledynowego od miętowego. Miętowy jest kolorem, w którym zieleń łączy się z bielą i błękitem. Dzięki temu ten chłodny kolor określany jest jako czysty i świeży. Kolor seledynowy oprócz jasnej ciepłej zieleni zawiera w sobie szarość i biel w różnym natężeniu, więc określany jest jako przybrudzony czy zadymiony. Jeżeli zrobi się porównanie seledynowy a miętowy, ten drugi wyda się nam zupełnie nienaturalny (w odróżnieniu od seledynowego).
Zestawienie koloru turkusowego i seledynowego pozwala natomiast dostrzec, że ten pierwszy jest barwą o bardzo dużej zawartości niebieskiego. Turkus, którego nazwa pochodzi od określenia kamienia szlachetnego, określany bywa nawet zielonym odcieniem cyjanu. Dodatkowo turkusowy jest barwą ciemniejszą, bardziej nasyconą i żywszą niż stonowany seledyn.
Kolor seledynowy – do czego pasuje?
Jakie kolory pasują do seledynowego? Seledynowy jest doskonałą barwą bazową, tj. taką, z którą można łączyć inne kolory. We wnętrzach neoklasycznych, czyli stylizowanych na XVIII-wieczne, najczęściej zestawiany był z bielą, kremowym, a także z jasnymi odcieniami niebieskiego i szarego. Co ciekawe, takie połączenia kolorystyczne nie wyszły z mody i sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach.
Z czym jeszcze łączyć kolor seledynowy? Dobrym pomysłem jest także używanie w jednym pomieszczeniu kilku odcieni zielonego (np. seledynowego i butelkowej zieleni czy seledynowego i miętowego), a także uzupełnienie takiego wnętrza o akcenty kolorystyczne w mocnych barwach, takich jak czerń czy purpurowa czerwień.
Ta ostatnia para znana jest głównie z wnętrz retro nawiązujących stylem do tych, które modne były w latach 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Bardzo modnym duetem jest także seledynowy i żółty w musztardowym odcieniu, a także seledynowy i cantaloup (odcień miąższu melona cukrowego) czy jasnoróżowy (np. millenial pink).
Sprawdź też: Kolor pistacjowy – jak wygląda, do czego pasuje i z czym łączyć kolor pistacjowy we wnętrzach?
Seledynowy kolor ścian – w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Jak wykorzystać kolor seledynowy w pokoju? Inspirując się najnowszymi trendami wnętrzarskimi, w tym minimalizmem japońskim, w salonie czy sypialni można pomalować seledynową farbą całe wnętrze, tj. zarówno ściany, jak również sufit i drzwi. Rozwiązaniem dla mniej odważnych jest pokrycie tym kolorem tylko ścian czy jednej ściany lub wykonanie seledynowej lamperii (np. w gabinecie, pokoju dziecięcym czy hallu).
W łazience i kuchni, zwłaszcza tych w stylu retro stylizowanych na lata 50. i 60. XX wieku, zamiast seledynowego koloru ścian można zastosować płytki w seledynowym odcieniu lub zdecydować się na meble z frontami w tym kolorze, które dobrze wyglądać będą z niebieskimi i czerwonymi dodatkami.
Seledynowy kolor mebli i dodatków – jakie wybrać?
Kolor seledynowy świetnie sprawdzi się także jako barwa wyposażenia wnętrz. Doskonałą dekoracją neutralnego, np. białego wnętrza, będzie np. seledynowa kanapa czy fotel w tym odcieniu lub eleganckie, ceramiczne dodatki imitujące chiński czy koreański celadon. Wypróbuj też tekstylia w kolorze seledynu, np. seledynowe zasłony, narzuty czy poduszki.
Najnowsze realizacje uznanych projektantów wnętrz udowadniają też, że seledynowy dobrze łączy się z naturalnym drewnem i czernią. Warto je zatem wprowadzić, np. stosując drewnianą czy drewnopodobną podłogę czy też dodatki z tego materiału. W seledynowej kuchni i łazience warto postawić na niezwykle modną matową czarną armaturę czy uchwyty meblowe.
Seledynowy jest wdzięczną, spokojną pastelową barwą, którą warto wprowadzać do wnętrz. Stanowi bezpieczną i subtelną bazę dla innych, bardziej wyrazistych kolorów, które doskonale dogadują się z łagodnym seledynem, tworząc zharmonizowane i estetyczne wnętrze.