Kolor szafirowy – jak wygląda i z czym łączyć szafirowy kolor we wnętrzach?
Kolor szafirowy to oryginalna i intensywna barwa, która jest jednocześnie bardzo szlachetna i elegancka. Jeśli lubisz odcienie niebieskiego, ale szukasz czegoś bardziej nieoczywistego, szafir to kolor stworzony dla Ciebie! Jak wygląda kolor szafirowy? To głęboki odcień niebieskiego, ciemniejszy niż błękitny, ale jaśniejszy i intensywniejszy niż granatowy. Wygląda pięknie we wnętrzach, ale warto pamiętać, by nie przesadzić z jego natężeniem – lepiej zachować umiar i otrzymać efekt zgodny z oczekiwaniami.
Kolor szafirowy – jak wygląda?
Szafir – z czym może się kojarzyć, jak wygląda i jaki dokładnie to kolor? Szafirowy to ciemny, mocny niebieski z lekką domieszką zieleni. A jaka jest różnica między kolorem szafirowym a chabrowym? Barwa chabrowa jest jeszcze bardziej intensywna i więcej w niej fioletu. W kolorze kobaltowym natomiast jest niewiele fioletowych nut, jest on bardziej zbliżony do szafirowego i jeszcze intensywniejszy niż on.
Kolor szafirowy jest bardzo często wykorzystywany w modzie, ale z roku na rok coraz wyraźniej podbija również trendy wnętrzarskie. Coraz chętniej wybieramy szafirowe ściany, meble, dekoracje i tekstylia.
Kolor szafirowy we wnętrzach – jak na nas wpływa?
Od lat wiemy, jak bardzo kolory we wnętrzach wpływają na nasze samopoczucie. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że pewne kolory działają wyciszająco i uspokajająco, a inne pobudzająco i energetyzująco. Jak w takim razie działa na nas kolor szafirowy?
Symbolika szafiru, czyli kamienia, od którego wywodzi się kolor szafirowy, to miłość, czystość i prawda, kolor szafirowy może mieć więc podobne znaczenie. Szafir, tak jak wiele innych odcieni niebieskiego, działa na nasz organizm relaksująco. To kolor, który świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w pełnym życia pokoju dziennym.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Lartes z pojemnikiem granatowa welur hydrofobowy
1929 złKanapa rozkładana trzyosobowa Jokiranta z pojemnikiem granatowa sztruks
2879 złKanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem granatowa plecionka hydrofobowa
2849 złKanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na złotych nóżkach ciemnogranatowa velvet
3399 złKolor szafirowy – z czym łączyć szafir we wnętrzach?
Z czym łączyć kolor szafirowy w aranżacjach wnętrz? Szafir świetnie komponuje się z neutralnymi barwami. Bardzo dobrze będzie prezentował się w towarzystwie bieli, zarówno tej czystej, jak i lekko złamanej, wpadającej w szarość czy w beż.
Szafirowa kanapa doskonale będzie prezentowała się na tle klasycznej, jasnoszarej ściany. Jeśli zdecydujesz się natomiast na szafirowe ściany, to meble – szafy, regały czy stół – powinny być utrzymane w stonowanej kolorystyce.
Lubisz odważniejsze połączenia? Jasny szafirowy kolor możesz połączyć z… intensywnym różem. Pamiętaj jednak, że takie zestawienia wymagają pewnego doświadczenia i wyczucia w dziedzinie aranżacji wnętrz. Kolor szafirowy może również dobrze komponować się z innymi odcieniami niebieskiego. Ciemny szafirowy kolor połącz z turkusem lub szmaragdową zielenią, a efekt będzie zachwycający!
To Cię zainteresuje: Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy
Szafirowy kolor – jakie dodatki do niego dobrać?
Jako barwę przewodnią do swojego pokoju wybrałeś kolor szafirowy? Dodatki, jakie wybierzesz, powinny być dopasowane zarówno do samego odcienia, jak i do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Kolor szafirowy bardzo lubi się ze złotem, zarówno tym klasycznym, jak i tym postarzanym lub kolorystycznie zbliżonym do miedzi. Na tle szafirowej ściany świetnie będzie się prezentowała więc okazała, stylizowana miedziana lampa z dużym kloszem lub złoty stolik kawowy w stylu glamour.
Kolor szafirowy, choć dość charakterystyczny, jest również bardzo uniwersalny i można dopasować go do niemal każdego stylu. W połączeniu z dodatkami utrzymanymi w ciepłej kolorystyce oraz takimi, które wykonane są z naturalnych materiałów, może stworzyć przytulne, skandynawskie czy nawet rustykalne wnętrze. Zestawiony z chłodnymi barwami i bardziej surowymi materiałami, takimi jak szkło, metal czy tworzywo sztuczne, pozwolą uzyskać nowoczesny, futurystyczny efekt.
Pomalowałeś ściany na kolor szafirowy i nie wiesz, jakie obrazy na nich powiesić? Jeśli wybrałeś ciemny szafir, postaw na obrazy lub plakaty z jasnym, a nawet białym tłem. Takie dekoracje rozjaśnią ścianę i sprawią, że całe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego i bardziej przestronnego. Na szafirowym tle świetnie będą prezentowały się zarówno ciemne, czarne, minimalistyczne ramy, jak i te złote i bogato zdobione.
Szafirowy kolor ścian – gdzie się sprawdzi?
Gdzie najlepiej sprawdzi się kolor szafirowy? W salonie czy sypialni możesz postawić na kolor szafirowy na ścianie. Pamiętaj jednak, by tego intensywnego koloru nie umieszczać na wszystkich ścianach. Tak mocna barwa najlepiej będzie prezentowała się tylko na jednej z nich. W przypadku reszty ścian ostrożnie dobieraj kolor farby. Szafirowy świetnie wygląda w połączeniu z jasnymi kolorami, pozostałe ściany pomaluj więc na biały, jasny beż lub klasyczną szarość.
Szafirowe ściany sprawdzą się zarówno w sypialni, jak i w salonie, ale również w łazience! Płytki w tym wyjątkowym kolorze kojarzą się z wodą i morskim klimatem, dlatego świetnie prezentują się w łazience.
Lubisz kolor szafirowy, ale wolałbyś wykorzystać go w akcentach niż na dużej ścianie? Postaw na szafirowe dekoracje! Pięknie będą się prezentowały np. szafirowe, długie zasłony w oknach lub miękkie poduszki w tym kolorze poukładane na kanapie. Szafirowy kolor wspaniale prezentuje się również na ceramice – może więc sprawdzi się u Ciebie okazały wazon z szafirowymi akcentami lub zdobiona zastawa stołowa wyeksponowana w witrynce?
Zobacz też: Jaki kolor do salonu wybrać? 8 pomysłów na kolor ścian w salonie
Zastanawiasz się, jak urządzić swój pokój? Szafirowy kolor to świetny wybór dla tych, którzy szukają nieoczywistych, ale nadal eleganckich rozwiązań. Wykorzystując szafir we wnętrzach, pamiętaj, by zachować umiar, a później pozostanie tylko cieszyć się wspaniałą aranżacją!