Kolor kobaltowy we wnętrzach – z czym i jak łączyć kobalt?
Kolor kobaltowy od wielu sezonów króluje na pokazach mody, jednak coraz lepiej radzi sobie również we wnętrzach domów i mieszkań, a nawet biur. Projektanci chętnie wykorzystują go w dodatkach lub wprowadzają jako główny kolor w danym pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na odświeżeniu wnętrza, a jednocześnie chcemy, aby było ono przytulne, to kolor kobaltowy z pewnością spełni nasze oczekiwania.
Co ważne, pozyskiwanie niebieskich barwników i pigmentów było początkowo niezwykle trudne, w tym celu korzystano z dobrodziejstw roślin i minerałów. Z tego względu kobalt jeszcze nie tak dawno uchodził za szlachetną i wręcz luksusową barwę w malarstwie, dopiero w XX wieku stał się on bardziej dostępny i szerzej wykorzystywany przez artystów. Obecnie kolor kobaltowy i pozostałe odcienie niebieskiego są wytwarzane w procesie chemicznym, dzięki czemu ich obecność w sztuce i dekoracji nie jest niczym ograniczona. Czas na kobaltowy zawrót głowy!
Jaki to kolor kobaltowy?
Wbrew pozorom kolor kobaltowy może sprawić nieco trudności. Wiele osób myli go z kolorem chabrowym lub szafirowym. Zatem jaki to kolor kobaltowy? Kobalt to jeden z odcieni koloru niebieskiego. Jest to barwa chłodna, będąca połączeniem błękitu i odrobiny czerwieni. Kolor kobaltowy jest wyrazisty, ale jednocześnie szlachetny. Dodaje wnętrzu nutki nowoczesności oraz elegancji.
Kolor kobaltowy a chabrowy
Kolor kobaltowy najczęściej jest mylony z kolorem chabrowym, jednak w przypadku tego drugiego mamy na myśli znacznie jaśniejszą barwę. Dokładnie taką, jaką zachwyca nas kwiat bławatka. Chabrowy to odcień koloru niebieskiego, delikatnie wpadający w jasny fiolet.
Kolor kobaltowy a szafirowy
Kolor szafirowy to intensywny odcień ciemnoniebieski, mylony często z granatem. W zestawieniu z kolorem kobaltowym oraz chabrowym to najciemniejsza z barw.
Z czym łączyć kolor kobaltowy?
Kolor kobaltowy – podobnie jak pozostałe odcienie niebieskiego – świetnie odnajduje się we wnętrzach. Dlaczego? Barwa ta kojarzy się nam ze świeżością, wodą, przyjemnym uczuciem chłodu. Sprawia, że dane pomieszczenie jest przytulne, ale i nowoczesne. Umiejętne połączenie tego koloru z innymi barwami sprawi, że możemy na przykład uzyskać wrażenie bardziej eleganckiego wnętrza. Z czym łączyć kobalt?
Pewniakiem na liście jest niezastąpiona biel. Kontrastująca z kobaltem doskonale sprawdza się nie tylko w dodatkach (może to być np. porcelanowa zastawa), ale i nieco większych elementach wyposażenia wnętrz (dywanach w zygzaki lub kratę) czy też na ścianach (np. tapeta w pionowe paski). Kolor kobaltowy tworzy zgraną parę także z szarością, co szczególnie jest widoczne w zestawach z sofą i poduszkami. Przytulne wnętrze uzyskamy, jeśli połączymy kolor kobaltowy z beżami – kolorem kremowym czy odcieniami drewna. Nowocześnie i intrygująco wygląda połączenie kobaltu z fuksją lub z jasnym odcieniem żółtego, jednak w przypadku takiego połączenia warto zachować umiar w dekoracjach. Osoby lubiące eleganckie wnętrza, przypominające nieco styl pałacowy, powinny zwrócić uwagę na połączenie kobaltu ze srebrem lub złotem (np. kobaltowe fotele ze złotymi nogami czy kobaltowy zestaw wypoczynkowy w połączeniu ze złotymi dodatkami – wazonami, ramkami czy tacami na owoce). Ciekawym połączeniem barw jest także trio: biel, kobalt oraz czerń.
Do jakich wnętrz pasuje kolor kobaltowy?
Większość z nas kojarzy wszelkie odcienie niebieskiego ze stylem marynarskim, orientalnym oraz z... wakacjami w Grecji. Biało-niebieskie domki stanowią piękne tło do zdjęć, ale mogą być również doskonałą inspiracją do urządzania własnego wnętrza. Kobalt idealnie pasuje do stylu skandynawskiego czy marynistycznego, ale i nowoczesnego czy eklektycznego. Dobrze odnajduje się w jasnych wnętrzach, w których może pełnić funkcję jedynego elementu kolorystycznego, ale i świetnie czuje się w stylu boho czy eleganckim glamour.
Kobalt pasuje do większości stylistyk, należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie. Jest to barwa, którą stosuje w dodatkach lub jako główny kolor w pomieszczeniu, bez większej konkurencji w postaci innych intensywnych barw. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie kobaltu do wnętrza, zadbajmy o to, aby pozostałe kolory stanowiły tło dla tej intensywnej barwy, która lubi dominować i przyciągać wzrok. Jak wobec tego wprowadzić kobalt do wnętrza, aby nie zaburzyć kolorystycznej harmonii w pomieszczeniach?
Kobalt w roli głównej we wnętrzach – najważniejsze zasady
Z wyrazistym i dominującym kolorem kobaltowym należy obchodzić się z wyczuciem i rozwagą, jeśli jednak zachowamy odpowiedni umiar w aranżacji, kobalt doskonale urozmaici estetykę całego wnętrza, uzupełniając jednocześnie inne barwy. Jak urządzić pokój, aby kobalt odegrał w nim pierwszoplanową rolę, ale nie przytłoczył całego pomieszczenia?
Pierwszą opcją są ściany pomalowane lub ozdobione kolorem kobaltowym. Ze względu na intensywny i stosunkowo ciemny odcień kobaltowego nie zaleca się pokrywania wszystkich ścian tym kolorem. Bezpieczną metodą na wprowadzenie kobaltu na ściany pomieszczenia jest pomalowanie jednej z nich na ciemny niebieski, a resztę na stonowane kolory: biel, jasny beż czy pastelowy szary. Zasada ta dotyczy również innych metod wykończania ścian, czyli kobaltowych płytek, tapet, fototapet, paneli ściennych czy innych ornamentów.
Kobaltowy jako silny i dominujący akcent w pomieszczeniu można wprowadzić też za pomocą większych mebli, zwłaszcza tych tapicerowanych. Niezwykle okazale prezentuje się duża sofa lub szezlong z aksamitnym obiciem w kolorze kobaltowym lub ciemnoniebieski fotel uszak lub muszelka. Kobaltowy zestaw wypoczynkowy do salonu szczególnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu art deco, retro czy boho. Jeśli decydujemy się na taki kolor obicia, pamiętajmy, aby całe pomieszczenie stanowiło tło dla dominującego kobaltu, dzięki temu zachowamy estetyczną harmonię i ład we wnętrzu.
Alternatywą dla kobaltowych kanap i foteli mogą być wyraziste meble w tym kolorze, choć trzeba przyznać, że są one rzadkim – co nie oznacza, że gorszym – wyborem. W salonie czy sypialni takie meble warto wprowadzać pojedynczo jako akcenty urozmaicające wnętrze. Kobaltowa komoda, witryna czy bieliźniarka ożywią całe pomieszczenie, zwłaszcza te w stylu boho czy art deco, które lubią takie dominujące i wyraziste dodatki.
Kobaltowy odnajdzie się również na meblach kuchennych, przełamując powtarzany od wielu sezonów motyw białych mebli w kuchni. Do kobaltowych szafek kuchennych warto dobrać błyszczący blat w czarnym lub białym kolorze – takie połączenie idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. W tradycyjnych kuchniach w stylu prowansalskim dobrym pomysłem będzie duet kobalt i brąz w postaci niebieskich frontów oraz drewnianych blatów. Jeśli zależy nam na odświeżeniu kuchni bez konieczności zakupu nowych mebli, możemy przemalować szafki na dowolny kolor - może to być ekstrawagancki kobalt. O tym, jak pomalować meble w kuchni, przeczytasz tutaj.
Reasumując, jeśli chcemy, aby kobalt był wyrazistym akcentem we wnętrzu, wprowadzajmy go ostrożnie i starajmy się, aby pozostałe kolory w pomieszczeniu stanowiły tło. Aby kobaltowy mógł błyszczeć jako największa gwiazda w pomieszczeniu, potrzebuje odpowiednich warunków - postawmy zatem na neutralną i bezpieczną biel, ciepły beż czy stonowaną szarość. Tak zaaranżowane wnętrze będzie spójne i estetyczne, a przebywanie w nim będzie wyłącznie przyjemnością.
Kobaltowe dodatki i dekoracje w pomieszczeniach – porady
Jeśli planujemy tylko niewielkie odświeżenie wnętrza, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kobaltowych dodatków w myśl zasady „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie przesadźmy jedynie z ilością kolorów w danym pomieszczeniu (w przypadku wyrazistego kobaltu najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie 2-3 barw) oraz pamiętajmy o tym, które kolory warto łączyć z kobaltem.
- Kobaltowa kuchnia
W kuchni wciąż popularna jest biało-kobaltowa zastawa, a towarzyszyć mogą jej kobaltowe podkładki na stół, serwetki czy doniczki. Przyprawy czy makaron można z kolei schować w białe słoiczki z kobaltowymi nakrętkami. Takie akcesoria świetnie sprawdzą się przede wszystkim przy białych meblach czy czarnych blatach. Świetnym pomysłem mogą okazać się kobaltowe krzesła lub półki kontrastujące z naturalnym drewnem.
- Kobaltowa łazienka
W łazience kobalt może stanowić kolor przewodni dodatków. Dobierzmy kobaltowe akcesoria, czyli mydelniczki, kubki na szczoteczki, ręczniki czy pudełka na kosmetyki, które świetnie skomponują się z białym czy kremowym wystrojem pomieszczenia. Możemy także postawić na wyrazisty dywanik lub roletę w oknie.
- Kobaltowy salon
Rolę kobaltowych dodatków w salonie mogą pełnić m.in. poduszki, doniczki, wazony, naczynia na owoce, narzuty, mały dywan czy oryginalne ramki na zdjęcia lub obrazy. Modnym elementem są także meble tapicerowane kobaltową tkaniną. Kobaltowy fotel lub sofa w tym samym kolorze świetnie wkomponują się w biało-szarą, minimalistyczną przestrzeń. Wtedy warto skupić się na jednym wyróżniającym się elemencie i zrezygnować z przeładowania wnętrza kolorami.
- Kobaltowa sypialnia
W sypialni sprawdzi się narzuta na łóżko, kobaltowe obicie fotela czy też kobaltowe pojemniczki na białej toaletce. Możemy również zainwestować w tapicerowane łóżko w mocnym kolorze. Warto wprowadzić też kobalt w postaci ozdób ściennych. Świetnie sprawdzą się tutaj obrazy, plakaty, ale i tapety, panele 3D z tapicerką czy też najzwyklejsza farba.
- Kobaltowy pokój dziecka
W pokoju dziecięcym możemy zdecydować się na rolety lub zasłonki w stylu marynarskim, pościel czy też naklejki na ścianę. Tutaj również świetnie sprawdzi się fotel w szlachetnej barwie kobaltu lub przykuwający wzrok dywanik.
- Kobaltowy przedpokój
Jeśli chodzi o dekoracje, przedpokój bywa przez nas najbardziej zaniedbywany, a wystarczy kilka akcesoriów i dodatków, żeby odczarować nudne wnętrze bez wyrazu. Świetnie w tej roli spisze się kobaltowy. Bieżnik w intensywnym odcieniu niebieskiego, duży wazon czy taca, na której położymy klucze czy korespondencję, ożywią przedpokój, zwłaszcza jeśli wykończyliśmy hol neutralnymi barwami: bielą, szarością czy beżem.
Kolor kobaltowy pomoże nam odświeżyć wnętrze i nadać mu nowoczesny charakter. Należy jednak pamiętać, że ta chłodna barwa musi być odpowiednio oświetlona, a przy tym nie lubi konkurencji w postaci innych intensywnych kolorów. Jeśli kolor kobaltowy jest jednym z naszych ulubionych, jednak remont mieszkania czy domu nie wchodzi w grę, warto postawić na dodatki. Tak naprawdę już samo wstawienie do szklanego wazonu bukietu chabrów potrafi pięknie ożywić wnętrze i sprawić, że poczujemy chęć dodania do naszego życia (i wnętrza!) nieco więcej kolorów.