Metamorfoza mieszkania - jak odmienić klimat wnętrza za pomocą oświetlenia?
Sufitowe, naścienne, podłogowe, stołowe. W rozmaitych rozmiarach, stylach i kolorach. Czasem zachwycają eleganckimi, dekoracyjnymi abażurami, innym razem przyciągają wzrok bezpretensjonalnym, nowoczesnym wzornictwem. Lampy, bo o nich mowa, to prawdziwe królowe stylowych aranżacji. Dzięki nim, przestrzenie stają się jasne, przytulne, nastrojowe.
Design lamp to jednak nie wszystko! Bardzo istotne jest również rozmieszczenie oświetlenia, jego natężenie i barwa. Właściwie dobrane źródła światła potrafią w okamgnieniu odmienić klimat wnętrza, powiększyć je optycznie i wprowadzić do niego szczyptę przyjemnego luksusu. Jak zatem czarować ciepłym blaskiem, aby wydobyć z aranżacji to, co najpiękniejsze? O tym możesz przeczytać w poniższych akapitach.
Dlaczego warto postawić na oświetlenie wieloźródłowe?
Jeżeli zależy Ci na funkcjonalnej aranżacji, w której będą rządzić przyjazne, nastrojowe nuty, koniecznie postaw na oświetlenie wieloźródłowe. Ograniczenie się wyłącznie do lampy sufitowej sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się „płaska” i jednowymiarowa. Jeśli marzysz o tym, aby osiągnąć we wnętrzu efekt „głębi”, koniecznie pokuś się o lampy stołowe, podłogowe i ścienne. Dzięki kilku różnym źródłom światła można sprytnie eksponować zalety aranżacji i tworzyć dokładnie taki nastrój, na jaki ma się ochotę. Oprócz tego, pamiętaj, że światło, jak nic innego, potrafi korygować niedoskonałości wnętrz i zmieniać wizualnie ich proporcje. Przykłady? Doświetlenie górnej części pomieszczenia optycznie je podwyższa, z kolei skierowanie światła w dół, zaciemnia i obniża. Jeśli dysponujesz długim, ciasnym wnętrzem możesz wyrównać jego proporcje poprzez skierowanie światła na krótsze ściany.
Dla kogo sufitowe listwy LED?
Jeśli marzysz o nowoczesnej, designerskiej iluminacji, zdecyduj się na sufit podwieszany z instalacja LED-ową. Pomieszczenie, w którym stosuje się taki rodzaj oświetlenia, wydaje się optycznie się większe, ponieważ światło odbite od sufitu stwarza wrażenie głębi. Taśmy LED wyposażone są zazwyczaj w tzw. ściemniacze, dzięki którym można w kilka sekund rozjaśnić lub przytłumić światło. Taka funkcja zapewnia komfort użytkowania instalacji oświetleniowej oraz znaczną oszczędność energii. Oświetlenie w formie taśm LED najlepiej sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach w stylu modernistycznym czy hi-tech. Jeśli podobają Ci się niebanalne, zadziorne rozwiązania, zdecyduj się na kolorowe taśmy rbg. Przy pomocy specjalnie zaprogramowanego pilota można zmieniać ich barwy, poczynając do różu czy czerwieni, idąc poprzez błękit, żółć i zieleń, na fiolecie kończąc. Dzięki niezwykłej feerii barw klimat wnętrza potrafi zmienić się w kilka chwil.
Dlaczego warto wybrać reflektory halogenowe?
Na rynku oświetleniowym, oprócz listew LED i klasycznych opraw halogenowych, coraz większym powodzeniem cieszą się halogeny w formie reflektorów. Nic w tym jednak dziwnego - dzięki ruchomym głowicom, potrafią doświetlać każdy zakamarek pomieszczenia. Reflektory można montować punktowo lub lokować na specjalnych szynach. Jeśli marzy Ci się, aby w efektowny sposób podkreślić charakter oryginalnej, ceglanej ściany, reflektory sprawdzą się znakomicie. Ten sprytny typ oświetlenia można także śmiało wykorzystać do podświetlenia ulubionych obrazów oraz wszelkich elementów architektonicznych, takich jak wnęki czy nyże.
Jakie kinkiety wybrać?
Chcąc zaczarować wnętrza miękkim, przyjaznym światłem, koniecznie pomyśl o kinkietach ściennych. To doskonała alternatywa dla plafonów sufitowych i żyrandoli, które owszem, oświetlają wnętrze równomiernie, jednak nie wprowadzają do niego kameralnej, intymnej atmosfery. Kinkiety to zupełnie inny rodzaj lamp - ubrane w stylowe abażury, ocieplą pomieszczenie i wprowadzą do niego atmosferę sprzyjającą błogiemu relaksowi. Co ciekawe, kinkiety również potrafią powiększać wnętrze wizualnie - wystarczy zaopatrzyć je w mleczne żarówki o jasnej, chłodnej barwie. Innym bardzo ciekawym zabiegiem, często stosowanym przez designerów, jest montaż lamp ściennych na lustrzanej tafli. Subtelny blask kinkietów odbija się w zwierciadle, potęgując wrażenie przestronności.
Alternatywne źródła światła? Czemu nie!
Kreując malowniczy klimat we wnętrzach, pamiętaj, że nie tylko „stałe” źródła światła się liczą. Urokliwy anturaż pomogą Ci stworzyć także świece w smukłych kandelabrach, lampiony i latarenki. Migotliwe płomyki doskonale sprawdzą się zarówno w salonie, podczas kameralnego spotkania ze znajomymi, jak i w sypialni, kiedy będziesz mieć ochotę na porządną dawkę relaksu. Oprócz tego, warto pochylić się nad sznurami cotton-balls’ów i modnymi lampkami żarówkowymi. Niebanalne, alternatywne źródła światła, będą fantastycznym uzupełnieniem oświetlenia głównego i to o każdej porze roku - nie tylko w Święta!
Jeśli bliżej przyjrzeć się historii, bardzo szybko okaże się, że długo trzeba było czekać na prawdziwą lampową rewolucję. Niewiele osób pamięta, że dopiero pod koniec XVIII wieku nastał czas lamp gazowych, które zastąpiły wysłużone lampki olejne. Współcześnie trudno wyobrazić sobie aranżowanie przestrzeni bez źródeł sztucznego oświetlenia. Właściwie dobrane światło potrafi doskonale podkreślać charakter i kolorystykę wnętrza, budować atmosferę i dodawać aranżacji luksusowych tonów. Warto zatem sięgać po rozmaite rodzaje lamp, kinkietów i listew świetlnych. Dzięki nim stworzysz przestrzeń nastrojową, jasną i przede wszystkim - wielowymiarową.