Jak dopasować dywan w geometryczne wzory do wnętrza salonu - porady i zdjęcia
Dywan to jedna z tych części aranżacji wnętrz, która pełni zarówno funkcję praktyczną jak i dekoracyjną. Odpowiednio dobrany, może dodać pomieszczeniu uroku i przytulności. Choć babcine dywany w perskie wzory i kwieciste ornamenty dawno wyszły z mody, nie oznacza to, że pośrodku boomu na styl skandynawski czy minimalistyczny, jesteśmy skazani na surowe, nagie podłogi. Dywany nadal są na czasie. Zwłaszcza te nowoczesne, w geometryczne wzory. Jak wybrać odpowiedni dywan do salonu?
Dywan z włókien naturalnych czy syntetycznych?
Wybór dywanów w geometryczne wzory jest naprawdę oszałamiający - mamy zygzaki, trójkąty, koła, czworoboki, wzory inspirowane azteckimi ornamentami - to wszystko w setkach konfiguracji kolorystycznych. Jednym z najważniejszych elementów jest jednak materiał, z którego wykonany jest dywan. Dywany z włókien naturalnych, takich jak wełna, jedwab czy bawełna, są niezwykle trwałe i piękne, ale często nie nadają się dla alergików i są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu i czyszczeniu niż dywany z syntetycznych materiałów. Akryl, poliamid, polipropylen - to najpopularniejsze sztuczne włókna, z których produkuje się dywany - są niedrogie, ale równie trwałe jak włókna naturalne, a przede wszystkim nie uczulają.
Dywany w salonie są narażone na najwięcej zabrudzeń - w końcu to pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu, centrum życia całego domu. Warto wybrać do niego dywan łatwy do czyszczenia, a ten z włókien naturalnych, na przykład wełny, lepiej spisze się chociażby w sypialni.
Jak rozmiar dywanu wybrać do salonu?
Wielkość dywanu w geometryczne wzory powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia. W przestronnych salonach można pozwolić sobie na położenie dywanu o naprawdę pokaźnych wymiarach, który będzie znajdował się pod sofą i stolikiem kawowym. Dzięki takiemu zabiegowi, przestrzeń wypoczynku będzie wydawała się dużo przytulniejsza, nawet jeśli znajduje się na otwartej przestrzeni.
W salonach o mniejszych metrażach oraz takich połączonych na przykład z jadalnią i aneksem kuchennym, warto postawić na mniejszy dywan we wzory. Idealnie spisze się jako podkładka stolika kawowego obok sofy lub foteli. Zamiast jednego dużego dywanu, można też wybrać kilka mniejszych, położonych w najbardziej eksploatowanych miejscach. Będą pełniły zarówno funkcję dekoracyjną jak i praktyczną (ochronią podłogę przed nadmiernym wytarciem lub uszkodzeniami mechanicznymi).
Jest jeszcze jedna, uniwersalna zasada, która mówi o tym, żeby krawędzie dywanu znajdowały się około metra od ścian - dzięki temu dywan nie będzie przeszkadzał w otwieraniu drzwi, ani nie będzie przygnieciony przez meble.
Wybieramy wzór, barwy i styl geometrycznego dywanu do salonu
Podobnie jak większość elementów dekoracyjnych, dywan dopasowujemy do charakteru całego wnętrza. Choć eklektyzm jest w modzie i w wielu pomieszczeniach łączenie różnych stylów wygląda imponująco - najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie konsekwencja i spójność. Jeśli mamy w salonie meble klasyczne lub stylizowane - lepiej postawić na stonowane barwy i delikatne, subtelne wzory. Jeśli salon urządzony jest w stylu minimalistycznym czy też industrialnym - zarówno z kolorem jak i wzorem można poszaleć, wybrać coś bardziej kontrastowego i dominującego.