Styl vintage czy nowoczesny? Już nie musisz wybierać
Leciwe, ale wciąż „en vouge”. Czarujące unikatowym wzornictwem i jednocześnie zaskakująco funkcjonalne. Choć doskonale pamiętają minione dziesięciolecia, uwielbiają flirt z nowoczesnością. Meble i dodatki vintage, bo o nich mowa, w wielkim stylu powracają na salony, współtworząc aranżacje nieoczywiste, efektowne i „z duszą”.
Styl vintage to piękny kompromis pomiędzy dojrzałym, unikatowym wzornictwem, a nowoczesnymi nurtami wnętrzarskimi. Dzięki gustownej, eklektycznej konwencji, można śmiało wyjść poza utarte schematy i kreować przestrzenie ponadczasowe, niebanalne, świeże. Nie dziwi zatem fakt, że moc stylu vintage docenia coraz więcej rodzimych dekoratorów wnętrz, kolekcjonerów i, po prostu, amatorów świetnego designu. Jednym z niezwykłych miejsc, w którym miłośnicy wzornictwa sprzed lat mogą znaleźć prawdziwe perły vintage, jest wirtualny projekt Patyna. Platforma skupia setki starannie wyselekcjonowanych przedmiotów, oferowanych przez największe butiki oraz ekspertów sektora vintage. Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć się w świecie prawdziwych unikatów - mebli, dekoracji, lamp, a nawet elektroniki.
Vintage - z wybiegów mody do stylowych wnętrz
Dobry design nigdy się nie starzeje i styl vintage jest tego doskonałym przykładem. Trend narodził się w na przełomie XIX i XX wieku w świecie mody, kiedy to w strojach starej daty, zaczęto dostrzegać ponadczasowe piękno. Wielbiciele staromodnych ubrań i dodatków poczęli z lubością łączyć je z aktualnie obowiązującymi trendami, tworząc tym samym stylizacje niebanalne i awangardowe. Moda na vintage przygasła nieco w kolejnych dekadach, aby w XXI wieku powrócić ze zdwojoną siłą. Szał na garderobę „z duszą” rozpoczął m.in. Dior, lansując przepiękną linię sukien ślubnych, inspirowanych kreacjami, które z dumą nosiły nasze prababcie. Kolejną falę szaleństwa wywołał w roku 2012 angielski projektant Wayne Hemingway, ogłaszając, że upłynął niezbędny, 20–letni odstęp czasu, aby ubrania z lat 1990–1992 określać mianem vintage. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak blisko z sektora high fashion jest do świata aranżacji wnętrz. Te dwie artystyczne dziedziny od zawsze się przenikają i z przyjemnością odnajdują wspólny mianownik. Tak było i tym razem. Leciwe przedmioty z rozmachem powróciły na salony, chwytając za serca współczesnych designerów i dekoratorów wnętrz. Miłośnicy pięknych przestrzeni docenili zarówno urodę mebli vintage, jak i ich funkcjonalność. Nagle okazało się, że sprzęty z lat 50. czy 60. uwodzą nie tylko doskonałymi proporcjami i materiałami świetnej jakości, ale również ergonomią! Tak właśnie powstał styl vintage - urokliwy, niepowtarzalny i magicznie „zawieszony” pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.
Warto również zaznaczyć, że do rozkwitu nurtu vintage, w ogromnym stopniu przyczynił się styl skandynawski. Choć powstał w wieku XIX, przez dziesięciolecia prężnie się rozwijał, będąc ceniony za doskonałe wzornictwo i innowacyjne rozwiązania. Nazwiska takie jak Estrid Ericson, Bruno Mathsson, Sigvard Bernadotte czy wreszcie, Arne Jacobsen, odbiły się szerokim echem w świecie aranżacji wnętrz i przyczyniły do spektakularnego triumfu scandi. Nic zatem dziwnego, że nasi krajowi projektanci chętnie poszli w ślad za międzynarodowymi trendami i poczęli tworzyć bezpretensjonalny design pełen łagodnych, prostych linii i naturalnych materiałów. I tak, fotel 366 Józefa Chierowskiego czy krzesło Rajmunda Teofila Hałasa – Typ 200-190, to dziś jedne z najbardziej rozpoznawalnych projektów polskiego okresu powojennego. Wraz z obecną modą na vintage, dawne, rodzime odpowiedniki skandynawskiego wzornictwa, ponownie wiodą prym w polskich przestrzeniach mieszkalnych. Pokochali je szczególnie ludzie młodzi, upatrując w nich fantastyczną odskocznię od szablonowych, nowoczesnych aranżacji oraz piękne i, bywa, nieco nostalgiczne nawiązanie do przeszłości.
Patyna - platforma dla poszukiwaczy skarbów
Patyna to malowniczy, turkusowy nalot na powierzchni miedzianych przedmiotów, będący zauważalnym znamieniem upływającego czasu. Już sama nazwa portalu to zatem intrygujące nawiązanie do rzeczy wiekowych i pięknych. Warto zaznaczyć że, na stronie Patyna.pl można spotkać prawdziwe białe kruki - w zakładce „klasyki”, czekają pieczołowicie wyselekcjonowane przedmioty zaprojektowane i wykonane przez wysoce cenionych designerów i producentów. Oprócz sprzedaży mebli i akcesoriów w stylu vintage, platforma krzewi interesujące idee związane z wykorzystywaniem wzornictwa sprzed lat, tworzy rozmaite przedsięwzięcia edukacyjne, organizuje wystawy i współpracuje jako partner wydawniczy przy publikacji "Zacznij kochać dizajn". Tytuł opracowania doskonale wpisuje się w koncepcję platformy - Patyna powstała z miłości do rzeczy pięknych i leciwych, skrywających fascynujące historie!
Co ciekawe, mimo, że Patyna jest „domem” dla przedmiotów z przeszłością, niezwykle umiejętnie wykorzystuje nowoczesne technologie. Przejrzysta, wygodna i bardzo intuicyjna platforma internetowa, pozwala na szybkie i łatwe namierzenie szlachetnych, wiekowych egzemplarzy. Na poszukiwaczy skarbów i poławiaczy pereł w stylu vintage, czeka zatem istna rewolucja! Odwiedziny na strychach, pchlich targach i śledzenie przypadkowych aukcji, to już nie jedyne sposoby na sięgnięcie po to, w czym zaklęty został urok dawnych lat. Patyna skutecznie i z rozmysłem łączy piękne wspomnienia o przeszłości oraz dobrodziejstwa świata współczesnego - dokładnie tak, jak na vintage przystało!
Design, jak wino - im starszy, tym lepszy…
Niewiele osób wie, że słowo „vintage”, tłumaczone z angielskiego, oznacza wysokogatunkowe wino. Trunek powstaje z doskonałych jakościowo winogron zerwanych podczas jednego sezonu i poddanych starannej selekcji. W kontekście aranżacji wnętrz, „vintage” jest zatem używane nieprzypadkowo! Meble vintage są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów bardzo wysokiej jakości i starannie wykończone. To ponadczasowa klasyka, która przyciąga wzrok i dodaje aranżacjom szlachetności. Jeśli zatem masz dość typowych, nowoczesnych wnętrz, śmiało sięgnij po piękności w stylu vintage! Minimalistyczną przestrzeń skandynawską, możesz urozmaicić krzesłem z lat 50. o szwedzkim rodowodzie lub doprawić oryginalną kolekcją naczyń z kolorowego szkła. Pamiętaj, że urządzając wnętrze z nutą vintage, nie wszystko powinno być „na jedną modłę”, dlatego śmiało mieszaj style i zestawiaj wiekowe perełki z nowoczesnymi rozwiązaniami. Niektórym wydaje się, że vintage to trend niezwykle poważny, ale to nie prawda. Lata 50. czy 60. lubią zabawę formą i cenią nieoczywiste zestawienia. Naturalnie, renowacja starych mebli i akcesoriów zgodnie z duchem epoki jest bardzo istotna, jednak urządzając całe wnętrze, masz pełne prawo do stylistycznych mariaży.
Kruche i piękne
Projektując wnętrza w duchu vintage, nie możesz pominąć dodatków w postaci naczyń! Szklane, porcelanowe lub wykonane z kamionki, potrafią stanowić sztandarową dekorację salonu, kuchni czy jadalni. Kupując kruche drobiazgi, pamiętaj jednak, że to nie tylko ozdoba. Stylowe zastawy i urokliwe komplety kawowe, często aż proszą się o drugie życie, pragnąc brać czynny udział w życiu domu. Zamiast w przeszklonej serwantce, warto zatem postawić filiżanki na półce w kuchni i napełniać aromatyczną kawą przy okazji słodkich podwieczorków. Buszując wśród skarbów Patyny, zwróć szczególną uwagę na przepiękną ćmielowską porcelanę, a także klasyki lat 60., czyli tzw. pikasy. Te drugie, były odpowiedzią na światowy trend zwany new look. Pikasy poznasz po miękkiej, organicznej linii, asymetrycznych wariacjach oraz barwnych, abstrakcyjnych deseniach. Nazwa naczyń i bibelotów jest szalenie sugestywna - pochodzi od nazwiska Pablo Picasso, prekursora awangardy w malarstwie XX wieku.
Siła detalu
Naczynia i akcesoria w stylu vintage, równie dobrze mogą występować solo. Na ścianie zawieś zatem talerz dekoracyjny z fajansu, a na parapecie postaw efektowny miedziany świecznik lub smukły szklany wazon ombre. Takie dekoracje potrafią być świetnym kontrapunktem w nowocześnie urządzonym wnętrzu. Swoją stylistyką śmiało przełamują sztampę i wprowadzają do współczesnych aranżacji przyjemny element zaskoczenia. Detale vintage, choć często niewielkie, to przedmioty o naprawdę dużej mocy!
Na stronie Patyna.pl znajdziesz nie tylko wiekowe naczynia i bibeloty. Ogromną popularnością cieszą się tu również tekstylia. Okres PRL-u doskonale pamięta grube cepeliowskie kilimy, pasiate dywaniki z frędzlami i haftowane obrusy… Takie urokliwe, radosne rękodzieło w kilka chwil doda przytulności każdemu, nawet najbardziej minimalistycznemu wnętrzu. Nie jest przecież tajemnicą, że tkaniny to najlepsze przyjaciółki przestrzeni, przypominających chłodne, wyrafinowane diwy. W prezencie zawsze ofiarowują im ogrom domowego ciepła i szczyptę intymności. Te z nutą vintage, są szczególnie hojne!
Vintage w pełnym blasku
Lampy podłogowe w stylu vintage to prawdziwe damy! Smukłe i zgrabne, dumnie noszą tkaninowe abażury lub bystro zerkają spod metalowych kloszy. Możesz je zaprosić do kącika wypoczynkowego albo wyeksponować tuż przy ulubionym, wygodnym fotelu. Światło w konwencji vintage jest niezwykle istotne, dlatego czaruj nim, ile tylko się da! Na platformie Patyna znajdziesz rozmaite modele - poczynając od eleganckich lamp bankierskich, idąc poprzez efektowne trójnogi, na reflektorach teatralnych kończąc.
Prawdziwą perełką wśród oświetlenia jest np. miś Lumibar Flototto projektu Klein & Leidig. Pomarańczowa ekstrawagancka lampka nocna została zaprojektowana w latach 90. i po dziś dzień niezmiennie cieszy oko. Mimo, że uroczy niedźwiadek jest stosunkowo „młody” z powodzeniem możesz wyeksponować go na stoliku z lat 50., modernistycznym bufecie lub komodzie w stylu art deco. Musisz bowiem pamiętać, że vintage to nie tylko romans przeszłości z nowoczesnością, ale niekończące się flirty pomiędzy minionymi dziesięcioleciami. Dla przypomnienia: za vintage uznaje się wszystko, co pochodzi sprzed ostatniego ćwierćwiecza.
Styl vintage to trend dla osób, które kochają wspomnienia, doceniają piękno wiekowego, klasycznego wzornictwa i potrafią sprytnie balansować na granicy przeszłości i teraźniejszości. Jeden z najsłynniejszych tragików greckich, Sofokles, napisał kiedyś, że „każda rzecz jest dobra w swoim czasie". Cóż, jak widać czasem nawet najwięksi się mylą. Przedmioty vintage nie mają swojego czasu. One są absolutnie ponad nim.
Autor zdjęć: Zuzanna Radek