Poszukujesz niestandardowych rozwiązań do domu? Zacznij od lampy!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Flash&DQ.
Design wciąż zaskakuje. Mnogość koncepcji potrafi zadziwić nawet najbardziej doświadczonego architekta. Niecodzienne wzornictwo szturmem podbija świat aranżacyjnej rzeczywistości. Designerzy coraz częściej eksperymentują z kształtami, kolorami czy materiałami. W efekcie powstają oryginalne przedmioty, które dodają wnętrzom wyjątkowości.
A co powiedzielibyście na oświetlenie będące połączeniem nowoczesnej technologii LED i... gry komputerowej? Pamiętajcie, że design w inspiracjach niczym się nie ogranicza! Flash&DQ nieustannie udowadnia, że oświetlenie to coś więcej niż doskonałe światło. To połączenie ciekawej oprawy i najnowocześniejszych rozwiązań. To również wizjonerstwo, które wyznacza długoterminowe trendy. W tym artykule pokażemy nowość, która zachwyci niejednego entuzjastę stylowych przestrzeni – lampę modułową NOISE. Powiemy też, dlaczego warto ją przemycić do stylizacji dużego mieszkania.
Jakie oświetlenie jest teraz modne?
W obecnych czasach oświetlenie spełnia nie tylko funkcje praktyczne. W dużej mierze staje się dekoracją, która zaspokaja najbardziej wymagające gusta. Lampa ma przyciągać uwagę, wręcz hipnotyzować. Wśród oferty Flash&DQ możemy znaleźć projekty wyróżniające się imponującym rozmiarem, interesującą kolorystyką, delikatnym podejściem do materiałów i szalenie nowoczesnym designem. Wszystko łączy jedno – doskonałość, zarówno ta technologiczna, jak i wzornicza. Jak określają designerzy: „Prostota to klucz w projektowaniu inspirujących rozwiązań oświetleniowych.". Wśród nich dostrzeżemy różne trendy – w tym geometrię.
Subtelne linie, ostre zakończenia i figury geometryczne stają się prostym sposobem na podniesienie walorów estetycznych oprawy oświetleniowej. Taka też jest nowa lampa NOISE, która ułatwia tworzenie indywidualnych kompozycji świetlnych. Inspirowana popularną grą komputerową nowość w ofercie Flash&DQ, składa się z poczwórnych modułów, które z kolei złożone są z kostek. Każda o boku ok. 14 centymetrów. Z ich połączenia powstało siedem różnych kształtów, które można układać w większe konstrukcje oświetleniowe. Modułowe rozwiązanie świetnie nadaje się do przestrzennych powierzchni – publicznych lub prywatnych. Elegancja matowych korpusów z anodyzowanego aluminium, prostota formy i czarno-biały kontrast świetnie nawiązują do najbardziej aktualnych trendów. Na topie są obecnie minimalistyczne formy utrzymane w klasycznych tonacjach.
Jak dekorować za pomocą lampy modułowej?
Wysokie sufity czy duże przestrzenie mieszkań i domów nie pomagają w rozplanowaniu optymalnego oświetlenia. Prawdę powiedziawszy naprawdę trudno jest dobrze doświetlić miejsce o wielu zakamarkach, a do tego charakteryzujące się wysokimi stropami. Podzielone na strefy wnętrze – jadalnianą, kuchenną czy wypoczynkową – wymaga wielu źródeł światła. Architekci radzą, aby w takich sytuacjach wybrać lampy dostosowane gabarytowo do stylizacji. Jeśli dysponujemy większą kubaturą i wysokimi sufitami możemy zastosować nieco okazalsze akcenty dekoracyjne. Wśród nich prym wiodą rozwiązania modułowe. Lampa modułowa NOISE dzięki możliwości elastycznego dopasowania do specyfiki aranżacji świetnie odnajdzie się zarówno nad blatem kuchennym, jak i stołem jadalnianym. Siedem różnych kształtów pozwoli ułożyć i dobrać najlepszą opcję – zastosować zarówno pojedyncze źródło światła, jak i moduł złożony z kilku lamp. Umożliwi to dopasowanie natężenia oświetlenia do konkretnego punktu na mapie przestrzeni. Doskonałym przykładem jest kuchnia w kształcie litery L, którą z łatwością oświetlimy zestawem lamp dopasowanym do jej ułożenia. Nad wyspą kuchenną świetnie sprawdzi się opcja ułożona w kwadrat, a nad prostokątnym stołem lampa w kształcie litery I.
Zatrzymajmy się na chwilę przy stole, dzięki któremu przedstawimy możliwości lampy modułowej. Nie zawsze jesteśmy w posiadaniu mebla o standardowym rozmiarze i nie zawsze wystarcza jedno źródło światła, aby sprostać potrzebom danego miejsca. Aby oświetlić optymalnie i biesiadników i cały blat, który służy niekiedy również do pracy czy nauki, warto skorzystać z kilku modułów, które będą włączane osobno. Taki podział na sekcje umożliwi dostosowanie oświetlenia do różnych sytuacji. Zupełnie inaczej będziemy oświetlać stół kwadratowy, prostokątny, okrągły, czy o nietypowym kształcie. Gdy dodamy do tego rozmiar, dostrzeżemy jak wiele wytycznych musimy wziąć pod uwagę chcąc zaprojektować oświetlenie w sposób ergonomiczny: kształt, rozmiar i wysokość stołu, pożądaną ilość światła, ilość potrzebnych sekcji, kwestię ściemniania (wersja DALI) i wiele innych. To dlatego lampy modułowe pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń i elastycznie dopasować ją do ciągle zmieniających się potrzeb. Sprawdzą się nie tylko w rozjaśnieniu strefy jadalnianej. Podobnych zasad powinniśmy się trzymać przy urządzaniu kuchni, domowego biura czy salonu.
Pamiętajmy, że oprawa NOISE pasuje przede wszystkim do stylu nowoczesnego, industrialnego czy skandynawskiego. Czarne sześciany o białych wnętrzach rozpraszających światło, to design świetnie nawiązujący do najbardziej aktualnych trendów. Świetnie zaprezentuje się na tle szkła, metalu, ceramiki czy ciemnego drewna.
Rozwiązania modułowe rządzą nie tylko w meblarstwie. Modułowe oświetlenie szturmem podbija rynek wnętrzarski. Lampa NOISE została zaprezentowana w ubiegłym roku na targach oświetleniowych Light&Building 2016 we Frankfurcie nad Menem. W sprzedaży będzie dostępna już w II kwartale 2017 roku! Docelowo, rodzina NOISE będzie poszerzona o wersje natynkowe wszystkich modułów oraz kinkiet, co umożliwi jeszcze lepsze zorganizowanie przestrzeni. Orientacyjna cena katalogowa pojedynczego modułu będzie wynosiła ok. 3000 zł. Co myślicie o lampach modułowych?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Flash&DQ.