Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę
Przełom marca i kwietnia to idealny czas na rozplanowanie działań w ogrodzie. Zanim usiądziemy na tarasie z kawą lub z książką na ławce z widokiem na grządki pełne kolorowych, pięknych kwiatów musimy najpierw je zasadzić. Warto wybierać rośliny wieloletnie, które są bardziej wytrzymałe, a ich dodatkowe rozdzielanie sprawia, że szybko opanują nasz ogród.
Rośliny wieloletnie są wytrzymałe na warunki atmosferyczne i mogą przetrwać zimę, a na wiosnę znowu zakwitnąć i ozdabiać nasz ogród. Dają nam pewność, że wiosną na działce coś się zadzieje nawet jeśli nie będziemy mieli możliwości na zbyt intensywną pracę i przygotowania w ogrodzie.
Jakie rośliny sadzić na wiosnę?
Najlepsze i najbardziej efektowne rośliny wieloletnie to m.in. byliny oraz rośliny cebulowe. Kwitną corocznie bez dodatkowych, specjalistycznych zabiegów. Większość z nich może pozostać na zimę w gruncie, inne lepiej przechować w tym czasie w pojemnikach. Wiosną warto rozdzielić kłącza oraz rozmnożyć rośliny. W ten sposób uprawiamy m.in. irysy i konwalie, chabry, funkie lub karpy korzeniowe (peonie). Inną opcją jest sadzenie cebul np. tulipanów czy lilii. Pierwszy termin sadzenia najbezpieczniej wyznaczyć na koniec marca – rośliny zakwitną w takim wypadku latem oraz jesienią. Byliny sadzimy w przygotowanych dołkach o wielkości odpowiedniej do korzeni. Po ułożeniu, dołek zasypujemy, utwardzamy miejsce i koniecznie podlewamy wodą. Dzień na sadzenie bylin powinien być słoneczny i bezwietrzny, to znacznie ułatwi pracę i przyjęcie się rośliny. Zapoznajmy się z preferencjami danej byliny, aby wiedzieć jakiej gleby potrzebuje oraz poznać jej preferencje dotyczące nasłonecznienia.
![ścieżka ogrodowa z betonowych płyt](https://img.shmbk.pl/rimgsph/292672_f49e411a-bb23-4afb-bf5e-0353c43a8dff_crop_625_375_zdjecie-ogrod-styl-tradycyjny.jpg)
![żywopłot, rabatka](https://img.shmbk.pl/rimgsph/258593_a869d90e-c58b-4d1f-a6a8-c45e48ff1399_crop_625_375_w-strefie-relaksu-ogrod-styl-tradycyjny.jpg)
Jakie byliny i krzewy sadzić w kwietniu?
Dalie ogrodowe – sadzimy pod koniec kwietnia, aby wypuściły pędy już po wiosennych przymrozkach. Dołki rozmieszczamy co 100 cm. Bulwiaste korzenie dalii muszą być swobodnie rozłożone w dołkach.
Irysy – posadzone w kwietniu zakwitną jeszcze tego samego lata. Dołki powinny znajdować się w odległości ok. 50 cm. Kłącza przysypujemy warstwą ziemi max. 4 cm.
Liliowce – możemy sadzić je od kwietnia aż do jesieni w rozstawie 40/40 cm lub 60/60 cm, gdyż silnie się rozrastają.
Astry – z uwagi na ich silne przyrastanie dzielimy je co 3 lata. Astry wysokie sadzimy w rozstawie 80/80 cm, niskie 20/20 cm.
Dzwonki – rozmnażamy je w kwietniu i sadzimy w rozstawie co 10 cm. Dzielimy tylko starsze okazy tych roślin.
Róże – w przygotowanym dołku umieszczamy odrobinę nawozu i przysypujemy go ziemią. Bardzo ostrożnie umieszczamy korzenie w dołku i delikatnie przysypujemy je ziemią. Uklepujemy miejsce wokół krzaczka i obficie podlewamy wodą.
Magnolie – wykopujemy dołek, układamy w nim system korzeniowy i zasypujemy ziemią. Warto pod korzenie nasypać torf lub kompost z dodatkiem nawozów mineralnych.
Piwonie – przygotowany dołek wypełniamy kompostem i rozdzielone części sadzimy oddzielnie do każdego dołka. Przykrywamy pąki ok. 5-centymetrową warstwą ziemi.
Azalie – sadzimy w dołku o średnicy ok. 80 cm i 40 cm głębokości. Do środka wsypujemy kwaśny torf wymieszany z podłożem. Korzenie obsypujemy ziemią i ugniatamy.
Powojniki – świetnie nadają się do sadzenia przy murach domu lub do niskich podpór ogrodowych. Zabezpieczamy je przed wiatrem, który może łatwo uszkodzić delikatną roślinę.
Ogród pełen kwiatów, kolorowych rabatek i równo przyciętych krzewów to widok , który napawa dumą każdego ogrodnika. Rośliny wieloletnie pozwolą na stałe utrzymanie działki w efektownym stanie, a my zawsze znajdziemy sobie powód do prac przy pielęgnacji, przesadzaniu lub przycinaniu roślin.