Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Lakier do drewna – jaki wybrać? Rodzaje lakierów do drewna

Półki sklepowe uginają się od puszek z różnymi rodzajami lakierów do drewna. Producenci prześcigają się w oferowaniu nam nowości lub lakierów do specjalnych zadań. Do wyboru są między innymi lakiery bezbarwne i kolorowe, na zewnątrz i do wnętrz, wodne i rozpuszczalnikowe, do drewna iglastego i liściastego, matowe, satynowe i w połysku. Nie wiesz, który lakier do drewna wybrać? Przedstawiamy poradnik na temat lakierów do drewna.

Po co stosować lakier do drewna?

Zastanawiasz się, co daje lakier do drewna? Jest to środek do zabezpieczania drewna głównie przed wilgocią, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi, pleśnią, promieniami ultrafioletowymi czy brudem. Możliwe jest to dzięki powłoce, która powstaje po wyschnięciu preparatu, a więc lakieru nałożonego na surowe drewno. Powłoka ta jest zazwyczaj przezroczysta i bezbarwna, ale na rynku dostępne są także lakiery barwiące, czyli lakiery kolorowe, które wzbogacone są w pigmenty. W takim przypadku lakier do drewna spełnia także rolę dekoracyjną. Lakiery do drewna, dzięki wzbogaconemu składowi, mogą odznaczać się również szczególnymi właściwościami. W sprzedaży znaleźć można więc na przykład lakier do drewna ognioodporny, inaczej lakier do drewna przeciwpożarowy, czy też lakier do drewna do kontaktu z żywnością.

Lakier do drewna – bezbarwny czy kolorowy?

Na rynku dostępne są lakiery do drewna o różnych efektach wykończeniowych, a więc bezbarwne lakiery do drewna oraz koloryzujące lakiery do drewna czy lakierobejce. W pierwszym przypadku lakier do drewna tworzy na lakierowanej powierzchni twardą, nieprzepuszczającą wilgoci i przezroczystą powłokę. Drewno nie zmienia swojego koloru, ale może delikatnie zostać przyciemnione. Warto szczególnie rozglądać się za bezbarwnym lakierem do drewna, który nie żółknie, na przykład poliuretanowym lakierem do drewna wzbogaconym o filtry UV. W drugim przypadku, a więc na przykład przy białym lakierze do drewna czy czarnym lakierze do drewna, rysunek drewna jest nadal widoczny, ale powłoka lakieru ma delikatnie zabarwiony kolor. Możliwe jest to dzięki dodatkowi pigmentów, które koloryzują lakier do drewna.

Jakie kolory lakieru do drewna są najbardziej popularne? Są to wymieniane już bielony lakier do drewna, czarny lakier do drewna, ale także brązowy lakier do drewna. W sprzedaży pojawiają się także nieco bardziej zwariowane lakiery do drewna w wyrazistych kolorach takich jak żółty, czerwony, zielony czy niebieski.

Lakier do drewna – na zewnątrz i do wnętrz

Kolejnym kryterium wyboru lakieru do drewna jest miejsce, w którym znajduje się przeznaczone do lakierowania drewno. Jaki lakier do drewna na zewnątrz wybrać? Jaki lakier do drewna wewnątrz sprawdzi się najlepiej? Gdy chcemy zabezpieczyć podłogę, meble, boazerię, stolarkę drzwiową w budynku, powinno się wybrać lakier do drewna do wnętrz. Przeważnie są to produkty wodorozcieńczalne (np. akrylowy lakier do drewna), które są niemal bezzapachowe. Do malowania podłogi na tarasie, okien, drzwi wejściowych, elementów małej architektury ogrodowej, belek i balustrad tarasu najlepiej natomiast wybrać lakier do drewna na zewnątrz.

Oba rodzaje tych preparatów różnią się składem. Lakiery do drewna do wnętrz mają nieco inny skład niż produkty stosowane na zewnątrz, a więc nie zapewniają ochrony przed szarzeniem drewna w wyniku działania promieni słonecznych i wilgoci, ale jednocześnie nie mają duszącego zapachu. Przeważnie – ponieważ w budynkach nie ma takich zagrożeń - nie mają one także dodatków przeciwgrzybicznych czy ograniczających rozwój glonów. Lakiery do drewna na zewnątrz (najczęściej rozpuszczalnikowe lakiery do drewna) nie tylko wzbogacane są o wspomniane dodatki, ale także tworzą grubszą powłokę lepiej zabezpieczającą drewno. W efekcie schną z reguły dłużej niż lakiery do drewna do wnętrz, a także mają nieprzyjemny zapach. Czy dostępne są szybkoschnące lakiery do drewna na zewnątrz? Oczywiście – w sklepach można znaleźć również produkty stosowane na świeżym powietrzu o krótszym niż standardowo czasie schnięcia.

Fornir lakierowany.
Fornir lakierowany.

Lakiery do drewna do zadań specjalnych

Wśród lakierów do drewna znaleźć można także produkty, które – dzięki specjalnemu składowi – mogą być wykorzystywane w konkretnych przypadkach. Można je określić mianem specjalistycznych lakierów do drewna. W tej kategorii przede wszystkim wyróżnić trzeba lakiery do drewna ognioodporne, czyli lakiery do drewna trudnopalne, lakiery do drewna przeciwpożarowe czy lakiery ogniochronne. Stosowane są, aby nie dopuścić do zapalenia się drewna lub ograniczyć jego spalanie w czasie.

Producenci oferują także lakiery do drewna przeciw wilgoci z większą zawartością żywic, dzięki którym powłoka po wyschnięciu nie przepuszcza wody. W grupie tej znaleźć można także lakiery do drewna do kontaktu z żywnością – stosowane na przykład do pokrywania desek kuchennych czy blatów kuchennych. Na parkietach tanecznych oraz na salach gimnastycznych warto zastosować atestowany antypoślizgowy lakier do parkietu, a w pokojach dziecięcych i alergików oraz astmatyków ekologiczny lakier do drewna (bez lotnych związków organicznych i duszącego zapachu).

 Deski wyszpachlowano, a po spolerowaniu cykliniarką nałożono lakier podkładowy oraz lakier nawierzchniowy.
Deski wyszpachlowano, a po spolerowaniu cykliniarką nałożono lakier podkładowy oraz lakier nawierzchniowy.

Lakier podkładowy czy nawierzchniowy?

Lakiery do drewna można podzielić również na kategorie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Jako pierwszą warstwę na surowym drewnie można zastosować podkładowy lakier do drewna. Cechuje się on mocną penetracją materiału, czyli wnikaniem w głąb struktury drewna, a dodatkowo trwale wiąże się z lakierowaną powierzchnią. Inne zadanie ma nawierzchniowy lakier do drewna, który stosowany jest jako warstwa ochronno-dekoracyjna. Nie tylko stanowi on zabezpieczenie przed wilgocią (a także uszkodzeniami mechanicznymi, rozwojem grzybów i glonów, szarzeniem czy żółknięciem), ale także nadaje drewnu eleganckie wykończenie w połysku, macie lub z efektem tak zwanej satyny.

Czy zawsze należy stosować podkładowy lakier do drewna? Obecnie wielu producentów oferuje nam środki dwa w jednym, a więc zapewniające dobrą penetrację drewna i jego ochronę, a także optymalną ochronę i ciekawy efekt wizualny.

Lakier do drewna dębowego, sosnowego i egzotycznego

Zastanawiasz się, czy istnieje specjalny lakier do drewna egzotycznego? Podłogi z egzotycznych gatunków drewna, takich jak doussie, bambus, merbau czy jatoba, mają wyższą niż rodzime gatunki zawartość substancji oleistych i garbników. Chcąc dłużej cieszyć się ich dobrą kondycją, należy więc zastosować na surowe drewno specjalistyczny podkładowy lakier do drewna egzotycznego (na przykład lakier do drewna tekowego). Taki produkt zapobiega ciemnieniu drewna, ale też wzmacnia jego strukturę, minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć, pęcherzy i nierówności po nałożeniu nawierzchniowego lakieru do drewna dzięki neutralizacji olejków w strukturze drewna.

Czy istnieje specjalny lakier do drewna sosnowego? W przypadku lakierowanego drewna sosnowego najczęściej dochodzi do jego żółknięcia z czasem. Aby tego uniknąć, można sięgnąć po wodorozcieńczalne akrylowe lakiery do drewna (w tym drewna sosnowego). W ich przypadku efekt żółknięcia pojawia się wolniej niż przy zastosowaniu lakierów rozpuszczalnikowych.

Czy można kupić lakier do twardego drewna, na przykład lakier do drewna dębowego lub lakier do drewna bukowego? Drewno liściaste najlepiej pokrywać lakierami elastycznymi, a więc reagującymi na „pracę” drewna. Są to na przykład poliuretanowe, uretanowe lub uretanowo-alkidowe lakiery do drewna (głównie rozpuszczalnikowe). W niektórych przypadkach, zgodnie z zaleceniem producenta, należy jednak zastosować pod nie lakiery podkładowe chroniące drewno przed ciemnieniem.

Lakier do drewna – mat, satyna czy połysk?

Lakiery do drewna, zarówno te stosowane na zewnątrz, jak i we wnętrzach, mogą dawać różnego typu efekty wykończeniowe. Z tego względu w sklepach można kupić nie tylko lakiery do drewna z połyskiem, ale także lakiery do drewna matowe oraz lakiery do drewna satynowe, czyli inaczej lakiery do drewna półmatowe. Początkowo, bezpośrednio po lakierowaniu powłoka w każdym przypadku jest błyszcząca. Dopiero z czasem, po wyschnięciu, uzyskuje się ostateczny wygląd drewna, np. z powierzchnią nieodbijającą światła (matową) lub tylko częściowo odbijającą (satynową).

Jaki lakier do drewna – matowy czy połysk – wybrać? Matowe lakiery do drewna tworzą powłokę, na której nie widać drobnych rys czy śladów palców, która jednocześnie jest najbardziej porowata, a więc najmniej odporna na działanie wilgoci. Z wodą zdecydowanie lepiej radzą sobie elementy drewniane pomalowane lakierem do drewna na wysoki połysk lub błyszczącym lakierem do drewna. Dzięki gładkiej, nieporowatej strukturze powłoki chroni ona zdecydowanie najlepiej przed wilgocią. Satynowe lakiery do drewna to produkt będący dobrym wyborem dla osób szukających złotego środka – nie błyszczy się tak jak lakiery na wysoki połysk, ale też ma lepszą ochronę przed wodą niż matowe lakiery do drewna.

Lakier do drewna – wodny czy rozpuszczalnikowy?

Stojąc przed półką z lakierami do drewna, naprawdę trudno podjąć decyzję, jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy. Jaki lakier do drewna wybrać? Lakiery do drewna, pod względem składu (spoiwa i rozcieńczalnika), można podzielić na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe.

Wśród wodnych lakierów do drewna wyróżnia się: akrylowe lakiery do drewna, poliuretanowe lakiery do drewna oraz poliuretanowo-akrylowe lakiery do drewna. Pierwsza grupa stosowana jest zazwyczaj bez warstwy lakieru podkładowego, nie zmienia koloru drewna, nie ma silnego chemicznego zapachu, ale też powłoka lakieru akrylowego jest niezbyt trwała. Druga grupa, a więc wodne lakiery do drewna poliuretanowe, tworzy wytrzymałe powłoki i również nie mają duszącego zapachu. Trzecia to mieszanina dwóch wyżej wymienionych lakierów.

W przypadku rozpuszczalnikowych lakierów do drewna wyróżnia się lakiery poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe oraz chemoutwardzalne. Lakiery do drewna poliuretanowe tworzą trwałą, oporną na uszkodzenia mechaniczne powłokę, jednak powodują ciemnienie drewna (konieczne jest zastosowanie podkładu). Lakiery do drewna uretanowe oraz uretanowo-alkidowe są elastyczne i trwałe, natomiast chemoutwardzalne tworzą najtwardsze powłoki, jednak przy schnięciu produkują niebezpieczne opary.

Lakierowanie drewna to nadal jedna z najchętniej wybieranych metod konserwacji i dekoracji drewna. Który lakier do drewna jednak wybrać, kiedy w sklepie do wyboru mamy kilkanaście różnych specyfików? Podpowiadamy między innymi, kiedy sprawdzi się lakier wodorozcieńczalny, a kiedy rozpuszczalnikowy, czym różnią się lakiery do wnętrz i na zewnątrz, a także jakie mogą mieć wykończenia. Dzięki dobraniu odpowiedniego produktu zabezpieczysz drewniane meble, ogrodową architekturę czy podłogę przed wilgocią, zarysowaniami, pleśnią czy promieniowaniem UV. Lakier świetnie zaimpregnuje blat kuchenny czy stół kuchenny, jest zatem bezpiecznym sposobem konserwacji drewna.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.