Remont balkonu krok po kroku. Ile kosztuje remont balkonu?
Remont balkonu należy wykonać z wyjątkową precyzją. Wszelkie uchybienia sprawią bowiem, że szybko dojdzie do korozji i uszkodzeń, a co za tym idzie – konieczności wykonania poprawek. Dlatego też najlepiej przeprowadzić remont balkonu krok po kroku, zwracając uwagę na poszczególne elementy. Zanim zaczniesz, przygotuj plan działania i oblicz, ile kosztuje remont balkonu.
Remont balkonu krok po kroku – od czego zacząć?
Każdy remont balkonu powinien być poprzedzony oceną jego stanu. Przede wszystkim trzeba ocenić podłoże – wygląd płytek lub desek. Jeśli są one popękane, wyszczerbione lub uszkodzone, to ich wymiana jest niezbędna, aby jak najszybciej zapobiec dalszym zniszczeniom. Naprawa balkonu musi się rozpocząć od analizy przyczyn usterek.
Jakie mogą być powody uszkodzeń podłoża? Bardzo częstą przyczyną jest zbyt duże zawilgocenie, które szybko prowadzi do korozji. Charakteryzuje się ono przebarwieniami i wykwitami solnymi na obrzeżach podłogi. Do zbierania się wilgoci na balkonie może prowadzić uszkodzenie izolacji, brak odpowiedniego spadku czy odprowadzania wody. Bardzo istotny jest także prawidłowy montaż oraz użycie wysokiej jakości materiałów. Jak przeprowadzić remont balkonu krok po kroku? Od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę? O tym za chwilę.
Krok 1.
Zadbaj o materiały i narzędzia potrzebne do remontu balkonu
Do skutecznej renowacji balkonu będziesz potrzebował środka do:
- zabezpieczenia zbrojenia,
- warstwy szczepnej i naprawczej,
- wyrównania powierzchni,
- gruntowania,
- izolacji przeciwwilgociowej.
Dodatkowo potrzebne będą materiały do uszczelniania. Remont balkonu w bloku lub w domu wymaga wykorzystania narzędzi takich jak: paca, wiertarka, wałek lub pędzel.
Krok 2.
Przygotuj podłoże balkonu
Od prawidłowego oczyszczenia powierzchni zależy dalsze powodzenie remontu balkonu. Przed nałożeniem poszczególnych warstw musisz skuć stare płytki, naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia oraz sprawdzić, czy nie ma potrzeby przeprowadzenia dodatkowych robót. Po odsłonięciu zbrojenia może się okazać, że wylewka na balkonie musi zostać usunięta. W takim przypadku po skuciu betonu stal zbrojeniową należy oczyścić wiertarką z drucianą szczotką, odkurzyć lub umyć wodą pod ciśnieniem.
Krok 3.
Zabezpiecz powierzchnię przed korozją
Przygotowane zbrojenie zabezpiecz preparatem antykorozyjnym. Najlepiej, jeśli wszystkie zastosowane środki będą pochodziły od jednego producenta, ponieważ gwarantuje to lepszą trwałość i wytrzymałość naprawionego balkonu. Warstwa antykorozyjna to zwykle powłoka malarska lub zaprawa. Na nią nakładaj warstwę szczepną, której zadaniem jest połączenie właściwej warstwy naprawczej z podłożem.
Krok 4.
Wypełnij ubytki w podłożu balkonu
Wszystkie ubytki w betonie wypełnij zaprawą naprawczą. Po położeniu warstwy trzeba ją pokryć warstwą szczepną, aż do osiągnięcia pożądanego stanu. Naprawa wylewki na balkonie powinna się zakończyć wyrównaniem powierzchni specjalną szpachlą – o grubości od 1 do 10 mm. Na tym etapie należy wykonać spadek w kierunku krawędzi zewnętrznej, zapewniający spływ wody opadowej i zapobiegający gromadzeniu się wilgoci na podłożu.
Krok 5.
Połóż grunt i izolację balkonu
Zanim wykonasz hydroizolację balkonu, nanieś na beton warstwę preparatu gruntującego. Rozprowadza się go równomiernie za pomocą wałka lub pędzla. To bardzo ważny krok, który przygotowuje powierzchnię balkonu do ułożenia na niej izolacji przeciwwilgociowej. Najczęściej ma ona postać wodoszczelnej zaprawy, nanoszonej zwykle dwa razy. Dzięki temu otrzymasz bezspoinową, bardzo elastyczną warstwę, która stanowi skuteczną ochroną przed wodą.
Na balkonach szczególnie narażonych na działanie wilgoci można pomiędzy warstwami powłoki dodatkowo zastosować tkaninę z włókna szklanego lub nałożyć dodatkową warstwę preparatu izolacyjnego. Do skutecznego zabezpieczenia podłoża przed wilgocią wykonuje się także opierzenie balkonu, czyli obróbki blacharskie, które najczęściej mają postać blachy cokołowej chroniącej ścianę oraz okapników. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej.
Krok 6.
Ułóż płytki na balkonie
Na tak przygotowane podłoże, już po całkowitym wyschnięciu warstw uszczelniających, można nakładać warstwę dekoracyjną, np. płytki. Do montażu płytek niezbędny będzie specjalistyczny klej o bardzo dobrych parametrach użytkowych. Oprócz wysokiej wytrzymałości preparatu należy zwrócić uwagę na sposób wykonywania prac. Klej nakłada się nie tylko na podłoże, ale i na samą płytkę. Do spoinowania płytek zalecamy spoinę z emulsją elastyczną, co zwiększa jej odporność na zmiany temperatury. Co ważne, spoinowanie najlepiej rozpocząć po 3 dniach od ułożenia płytek, a na pewno nie wcześniej niż 24 godziny po ich montażu. Szczeliny dylatacyjne na balkonie wypełnia się masą silikonową.
Ile kosztuje remont balkonu?
Kiedy chcesz przeprowadzić remont balkonu, cennik jest niezbędnym elementem działania. Warto wcześniej wypisać zarówno zakres prac, które muszą zostać wykonane, jak i materiały i narzędzia, a następnie na tej podstawie oszacować budżet.
Jeśli chodzi o remont balkonu, cena za m² robót będzie się różniła w zależności od rodzaju prac i lokalizacji domu lub mieszkania. Przykładowo wylewka wraz z materiałem to koszt 25-43 zł/m², a hydroizolacja balkonu 90-270 zł/m². Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wykafelkowanie balkonu, musisz pamiętać, że ostateczna wycena zależy od powierzchni balkonu, rozmiaru wybranych płytek oraz wykładanego wzoru. Średnio jest to 50-100 zł/m².
Przykładowo kapitalny remont balkonu o metrażu 7 m² to koszt ok. 2000 zł. Na tę cenę składa się skucie starych płytek, wylewka wraz z materiałem, hydroizolacja, ułożenie płytek gresowych i silikonowanie.
Dobrze przeprowadzony remont balkonu to gwarancja wytrzymałego i odpornego podłoża, któremu niestraszne będą ani zimowe mrozy, ani letnie słońce. Dlatego tak istotne jest, aby przeprowadzić remont balkonu krok po kroku, nie pomijając żadnego etapu i stosując wysokiej jakości materiały.