Wyciszanie drzwi wejściowych
„Między ciszą a ciszą sprawy się kołyszą…” – śpiewa krakowski muzyk Grzegorz Turnau. Trudno zaprzeczyć, że każdemu z nas są czasem potrzebne momenty spędzone w ciszy. Kiedy zamykamy drzwi mieszkania, świat zdaje się cudownie milknąć. Nie słychać samochodowych silników i męczącego ulicznego gwaru. Błogą ciszę przerywa jedynie miarowe tykanie zegara albo kojące dźwięki ulubionej muzyki… Co jednak począć, kiedy te bezcenne chwile wytchnienia rujnuje felerna izolacja drzwi wejściowych?
Kiedy do domowej alkowy zaczynają przedzierać się rozmowy sąsiadów z korytarza czy odgłosy jeżdżącej windy, atmosfera spokoju ulatuje bezpowrotnie. A szkoda, bo każde mieszkanie, nawet to blokowe, ma szansę stać się intymną, zaciszną alkową. Czasem, aby uzyskać komfort akustyczny, wystarczy wymienić okna, innym razem wygłuszyć drzwi wejściowe. W jaki sposób należy zaprojektować taką izolację i czy można zrobić to samodzielnie? Sprawdźmy!
Dlaczego warto zastosować tapicerkę drzwiową?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wyciszenie drzwi wejściowych jest zastosowanie tzw. tapicerki drzwiowej. Produkt jest zazwyczaj wykonany z pianki poliuretanowej i pokryty skajem bądź skórą. Gotowe tapicerki w rozmaitych rozmiarach i kolorach możesz dostać w sklepach z branży home&living. W skład zestawu wchodzą także akcesoria do zamontowania tapicerki. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielny montaż panelu, koszt wygłuszenia drzwi będzie wahał się w granicach 60-100 złotych. Jak zapewniają producenci, tapicerka drzwiowa nie tylko wygłusza, ale również izoluje, poprawiając komfort cieplny w mieszkaniu. Oprócz tego może pełnić także funkcję dekoracyjną. Jeśli Twoje drzwi wejściowe mają niestandardowe wymiary, możesz pokusić się o tapicerkę na zamówienie. Koszt takiej usługi to mniej więcej 100-200 zł/m².
A może piankowa izolacja akustyczna?
Tapicerka drzwiowa to nie jedyna popularna metoda wyciszania drzwi. Nieco bardziej nowoczesnym sposobem jest naklejenie na płaskie drzwi izolacji akustycznej o grubości co najmniej 1 cm. Jeżeli powierzchnia drzwi jest chropowata bądź karbowana, najpierw należy ją odpowiednio wyszlifować, a wolne przestrzenie wypełnić szpachlą. Brzegi maty należy zabezpieczyć drewnianymi bądź aluminiowymi kątownikami – dzięki temu całość będzie się prezentować znacznie bardziej estetycznie. Piankowa izolacja akustyczna zmniejsza hałas, jaki przedostaje się z zewnątrz do środka pomieszczeń, likwiduje efekt pudła rezonansowego i zapobiega tworzeniu się mostków akustycznych. Oprócz tego jest produktem proekologicznym oraz bardzo łatwym w docinaniu i montażu.
Dlaczego uszczelki są takie istotne?
Warto pamiętać, że pełna izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych obejmuje również właściwy sposób ich osadzenia, uszczelnienia ościeżnicy i listwy progowej, tak aby uniknąć tworzenia się mostków akustycznych. Najlepiej zaopatrzyć się w ościeżnicę zaprojektowaną z PVC lub aluminium, zawierające dodatkową wkładkę izolacyjną, a także zwrócić uwagę na właściwe jej uszczelnienie (podczas uszczelniania drzwi wejściowych doskonale sprawdzą się uszczelki wykonane z silikonu, gumy syntetycznej bądź elastomeru termoplastycznego). Listwa progowa powinna być wypełniona materiałem ociepleniowym (np. pianką poliuretanową) oraz odpowiednio uszczelniona. Fachowcy radzą, aby uszczelkę wytłumiającą hałasy starannie przykleić również dookoła futryny.
Niektórzy twierdzą, że od muzyki piękniejsza jest tylko cisza. To właśnie ona pozwala się zrelaksować, wyciszyć lub pogrążyć się w zdrowym, głębokim śnie. Dzięki właściwej izolacji akustycznej drzwi wejściowych, Twój dom zamieni się w urokliwe ustronie, w którym zamieszkają wyłącznie dźwięki miłe dla Twoich uszu!