Montaż drzwi wewnętrznych: jak zamontować drzwi pokojowe?
Cena montażu pojedynczego skrzydła wewnętrznego wraz z ościeżnicą waha się w granicach 100-200 zł. Wprawdzie nie są to duże kwoty, jednak w przypadku wymiany wszystkich drzwi wewnętrznych w mieszkaniu lub domu koszt montażu może być sporym obciążeniem dla naszego portfela. Czy drzwi pokojowe można wstawić samodzielnie? Dziś w naszym poradniku udowadniamy, że tak!
Kiedy montować drzwi wewnętrzne?
Najważniejsza zasada podczas montażu drzwi wewnętrznych brzmi – drzwi osadzamy po zakończonym remoncie. Drzwi absolutnie nie można osadzać w niedawno otynkowanej czy wymurowanej ścianie! Wszystkie tzw. prace mokre (nakładanie tynków, gładzi czy farby) muszą być zakończone, a pomieszczenie suche i dobrze wywietrzone. Ościeżnica zamontowana w wilgotnej ścianie może z zacząć się wybrzuszać i pękać, dlatego odczekajmy parę dni po zakończeniu remontu, by uniknąć błędów.
Montaż drzwi – co nam będzie potrzebne?
Zanim zabierzemy się do osadzania futryny, przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia do pracy. Co należy wcześniej przygotować? Niezbędne podczas montażu drzwi wewnętrznych są narzędzia do pomiaru – poziomice, miarki, kątowniki, które pomogą nam w poprawnym osadzeniu ościeżnicy. Potrzebne nam będą również: drewniane kliny lub poduszki montażowe, rozpórki/rozpieraki poziomujące, pianka montażowa oraz taśmy zabezpieczające. Przygotujmy również narzędzia do montażu: wiertarkę i śrubokręty oraz niezbędne elementy mocujące (śruby, kotwy, wkręty, jeśli nie zostały dołączone do zestawu). Oprócz tego dobrze mieć przy sobie odkurzacz oraz szufelkę ze zmiotką.
Wstawianie drzwi – przygotowanie otworu w murze
Ścianę, do której przymocujemy ościeżnicę, musimy odpowiednio przygotować. Kierujemy się wymiarami, które są dostępne na stronie producenta, u którego zamówiliśmy drzwi. Otwór w murze powinien być o co najmniej 5 mm większy od samej ościeżnicy. Wymiary mogą się różnić ze względu na szerokość wybranych przez nas drzwi.
Jeszcze raz sprawdzamy, czy otwór w ścianie jest suchy. Mur należy oczyścić ze wszystkich pozostałościach po remoncie (lekko przeszlifować, odkurzyć, co znacznie poprawi przyczepność futryny).
Osadzanie drzwi – od czego zacząć?
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie drzwi do montażu. W tym celu należy bardzo ostrożnie otworzyć karton z ościeżnicą i skrzydłem, unikajmy przecinania opakowania ostrymi narzędziami, które mogą uszkodzić drzwi. Uważnie oglądamy wszystkie elementy do montażu drzwi. Może się zdarzyć, że drzwi zostały uszkodzone na etapie produkcji lub podczas transportu, co należy bezzwłocznie zgłosić producentowi. Jeśli zestawy do montażu jest niekompletny, również należy poinformować o tym producenta.
Zapoznajemy się z załączonymi dokumentami (kartą gwarancyjną, instrukcją) i jeśli wszystko jest w porządku, przechodzimy do złożenia ościeżnicy. Postępujemy zgodnie z instrukcją, łącząc trzy belki (dwie boczne i jedną górną) za pomocą kleju lub wkrętów dołączonych do zestawu. Na tym etapie dokręcamy również zawiasy. Tak złożoną ościeżnicę ostrożnie kładziemy na twardym podłożu i dokładnie sprawdzamy kąty proste narzędziami do pomiaru. Ten etap jest bardzo istotny, ponieważ w nierównej ościeżnicy nie osadzimy poprawnie skrzydła drzwiowego.
Dolne krawędzie ościeżnicy możemy pokryć dodatkowo silikonem, który zabezpieczy ją przed działaniem wilgoci.
Montaż ościeżnicy
Następnie przechodzimy do osadzania ościeżnicy w otworze w ścianie. Do wyboru mamy ościeżnicę stałą lub regulowaną. Ościeżnica stała jest znacznie tańsza od regulowanej. Tego typu futryny zakłada się w nowym budownictwie, w którym ściany mają regularną szerokość. Do murów o niestandardowych wymiarach wybiera się ościeżnice regulowane, które składają się z elementu bazowego oraz elementu regulowanego, który pozwala na idealne dopasowanie ościeżnicy do ściany.
Montaż ościeżnicy regulowanej
Ościeżnica regulowana w zestawie oprócz belek bocznych i jednej górnej posiada również elementy regulujące, które znacznie ułatwiają montaż.
Montaż takiej ościeżnicy polega na prawidłowym montażu ościeżnicy złączonej z belek. Przykładamy ją do otworu w murze, sprawdzając uważnie miarkami i poziomicą, czy jest osadzona równo z zachowaniem wszystkich kątów prostych. Ościeżnicę unieruchamiamy klinami drewnianymi lub poduszkami montażowymi. Szczeliny między futryną a murem powinny być ze wszystkich stron identyczne. Na tym etapie można na próbę założyć skrzydło, by sprawdzić, czy drzwi są równo zamontowane. Nie powinny się samoistnie otwierać lub zamykać. Jeśli skrzydło jest nieruchome, zdejmujemy je z ościeżnicy.
Kolejnym etapem montażu ościeżnicy jest przymocowanie rozpórek w trzech miejscach – przy zawiasach oraz na wysokości klamki. Następnie przechodzimy do aplikacji pianki montażowej. Nanosimy ją oszczędnie, ponieważ pianka podwaja swoją objętość. Czekamy, aż pianka stwardnieje. Następnie wyciągamy kliny montażowe, demontujemy rozpórki poziome oraz ostrożnie odcinamy nadmiar pianki.
Teraz przechodzimy do montażu elementu regulowanego. Przykładamy go do ościeżnicy i sprawdzamy dopasowanie do muru. Jeśli element regulujący jest zbyt szeroki, przycinamy go. Następnie składamy wszystkie pozostałe elementy ościeżnicy regulowanej, wsuwamy ją do osadzonej już futryny i mocujemy za pomocą wkrętów. Zakładamy uszczelki. Tak zamontowana ościeżnica regulowana powinna estetycznie maskować szczeliny między futryną a ścianą.
Montaż ościeżnicy stałej
Ościeżnica stała nie ma systemu regulacji. Jej szerokość dostosowana jest do otworu w murze. Montujemy ją dokładnie pośrodku. Montaż ościeżnicy stałej przebiega bardzo podobnie jak w przypadku zakładania elementu bazowego ościeżnicy regulowanej (patrz akapit wyżej).
Szczeliny między ościeżnicą a ścianą maskujemy specjalnymi listwami wykończeniowymi lub opaskami dołączonymi do zestawu. Do ościeżnicy przyklejamy uszczelki.
Wstawianie drzwi wewnętrznych – osadzanie i regulacja skrzydła
Kolejnym etapem montażu drzwi pokojowych jest osadzenie skrzydła w zawiasach. Na poprawnie zamontowanej ościeżnicy drzwi powinny być nieruchome. Jeśli zauważyliśmy minimalne odchylenia na zewnątrz lub do wewnątrz, możemy wyregulować skrzydło w zawiasach. W tym celu delikatnie dokręcamy zaciski w zawiasach. Uwaga: zawiasy nie powinny być zbyt mocno poluzowane lub dociśnięte. Odległości między skrzydłem a ościeżnicą po prawej i lewej stronie powinny być równe. Niezachowanie odpowiedniej proporcji może skutkować niszczeniem zawiasów oraz uszczelek w drzwiach, a także ocieraniu się skrzydła o futrynę lub podłogę.