Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku

Prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych jest równie ważny, jak ich parametry techniczne. Źle osadzone drzwi grożą powstawaniem mostków termicznych i stratami ciepła. Stawiają opór przy zamykaniu, zatrzaskują się lub otwierają w niepożądanych momentach. Jeśli ufamy swoim umiejętnościom, możemy zamontować drzwi na własną rękę. Najlepiej jednak zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie (certyfikowanej przez producenta) i jedynie doglądać prac. Dowiedz się, jak przeprowadzić montaż drzwi zewnętrznych krok po kroku, o czym pamiętać i jakich błędów unikać.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Najbezpieczniej zamontować drzwi dopiero pod koniec prac wykończeniowych. Zwłaszcza jeśli wybraliśmy droższą stolarkę – o wysokich walorach estetycznych i dobrych parametrach. Podczas uciążliwych robót drzwi mogą zostać uszkodzone lub kompletnie zniszczone. Jeśli nie chcemy narażać się na nerwy i niepotrzebne wydatki, zamknijmy wejście do domu przy pomocy tańszych, prowizorycznych drzwi, a gdy remont dobiegnie końca, wymieńmy je na drzwi docelowe. Zdemontowane drzwi zastępcze mogą znaleźć nowe zastosowanie, np. w budynkach gospodarczych: garażu, wiacie albo w piwnicy.

Wstawianie drzwi zewnętrznych: o czym pamiętać?

Jak przygotować się do montażu drzwi wejściowych? Po pierwsze musimy zgromadzić niezbędne narzędzia. Zaopatrzmy się w akcesoria do pomiaru: poziomicę, miarkę i kątownik. Przygotujmy plastikowe albo drewniane kliny, które pozwolą na prawidłowe osadzenie ościeżnicy. Oprócz tego będą nam potrzebne wkręty lub dyble do montażu drzwi, wiertarka, śrubokręty i młotek. Pamiętajmy również o taśmie malarskiej oraz piance montażowej niskoprężnej do uszczelnienia szpary między ościeżnicą a murem.

Przed rozpoczęciem montażu trzeba dokładnie obejrzeć drzwi. Sprawdźmy, czy dostarczony towar jest kompletny, pozbawiony uszkodzeń i zgodny z zamówieniem. Jeśli zauważymy, że brakuje któregoś z elementów, albo że drzwi są zniszczone, wstrzymajmy pracę i skontaktujmy się z producentem w celu wyjaśnienia sprawy.

Kolejny etap przygotowań jest niezwykle istotny, a mimo to bagatelizowany przez wiele osób. Mowa, rzecz jasna, o dokładnym czytaniu instrukcji. Koniecznie zapoznajmy się z zaleceniami producenta i przestrzegajmy ich skrupulatnie na każdym etapie montażu! Lekceważąc wytyczne zawarte w instrukcji, ryzykujemy utratą gwarancji i narażamy się na niepotrzebne problemy.


Uwaga: wszystkie skargi zgłaszane producentowi podczas montażu nie będą brane pod uwagę, dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie wszystkich elementów zestawu przed przystąpieniem do prac.

Wycieraczka do butów Kasser z gumy 40x60 cm

Wycieraczka do butów Kasser z gumy 40x60 cm

29 zł
Wycieraczka do butów Miloste 74x45 cm z pieskiem i kotkiem

Wycieraczka do butów Miloste 74x45 cm z pieskiem i kotkiem

79 zł
Nowość
Wycieraczka do butów Miloste 75x25 cm z napisem Welcome

Wycieraczka do butów Miloste 75x25 cm z napisem Welcome

59 zł
Nowość

Pierwszy etap montażu drzwi zewnętrznych: przygotowanie otworu

Otwór, w którym zostaną zamontowane drzwi wejściowe, musi mieć ściśle określone wymiary. Powinien być szerszy od ościeżnicy o ok. 20-30 mm i wyższy od niej o ok. 10-15 mm. Szczegółowych wytycznych, odnośnie wymaganej wielkości otworu drzwiowego, szukajmy na stronie wybranego producenta. Zalecane wymiary mogą różnić się w zależności od rodzaju ościeżnicy, zawiasów etc. Dlatego warto zaplanować zakup konkretnych drzwi odpowiednio wcześnie, na etapie wznoszenia ścian. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że gotowy otwór będzie wymagał zmniejszenia lub powiększenia w późniejszym czasie. Zadbajmy również o właściwie przygotowanie ościeży. Ich powierzchnia powinna być sucha, równa i gładka.

Wymiana drzwi wejściowych, zwłaszcza niestandardowych, wymaga nieco więcej pracy. Trzeba zdemontować stare skrzydło i – w większości przypadków – usunąć ościeżnice. Jeśli okaże się, że otwór jest za duży, możemy zmniejszyć go za pomocą styroduru czy płyt gipsowych. Powiększenie otworu drzwiowego to bardziej skomplikowana operacja. Zanim przystąpimy do kucia ścian, przyjrzymy się ich konstrukcji. Pamiętajmy, że nad drzwiami znajduje się nadproże, czyli element nośny, który odciąża wnękę drzwiową. Najlepiej skonsultować sprawę z architektem i wspólnie zadecydować, czy warto naruszać zastałą konstrukcję.

Montaż ościeżnicy – jak osadzić drzwi zewnętrzne?

Ze względów praktycznych większość produkowanych ościeżnic jest przeznaczona do samodzielnego złożenia. Umieśćmy wszystkie elementy (dwa ramiaki pionowe, ramiak górny i ślepy próg) na płaskiej, zabezpieczonej powierzchni i połączymy je ze sobą. W przypadku gotowych zestawów należy ostrożnie zdjąć skrzydło drzwiowe z ościeżnicy i ułożyć na uprzednio przygotowanym podłożu.

Montaż zaczynamy od ustawienia ościeżnicy w otworze. Jeśli chcemy uniknąć mostków termicznych, musimy umieścić ją w odpowiednim miejscu. W przypadku ściany jednowarstwowej ościeżnicę osadzamy w połowie grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej montujemy ją blisko zewnętrznej krawędzi, w trójwarstwowej – w warstwie izolacji termicznej (przy pomocy specjalnych kotew).

Jak przebiega osadzanie drzwi wejściowych? Najpierw unieruchamiamy ościeżnicę za pomocą drewnianych lub plastikowych klinów. Pamiętajmy, żeby zachować równe odstępy między murem a ramiakami z obydwu stron – ościeżnica powinna znajdować się dokładnie na środku. W trakcie osadzania futryny korzystajmy z narzędzi do pomiaru: kątownika i poziomicy. Między poszczególnymi elementami muszą być zachowane piony, poziomy i kąty proste.

Po wstępnym ustawieniu ościeżnicy możemy zamontować skrzydło i sprawdzić, czy drzwi działają prawidłowo. Powinny lekko się zamykać, a uchylone – pozostawać w tym samym miejscu. W razie problemów wyregulujmy ościeżnicę, używając klinów. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy ściągnąć skrzydło i przystąpić do mocowania drzwi.

Najpopularniejszy sposób montażu polega na przymocowaniu ościeżnicy bezpośrednio do muru za pomocą dybli lub wkrętów. Zaczynamy od nawiercenia otworów w ościeżnicy oraz w warstwie muru. W przygotowanych otworach umieszczamy dyble montażowe lub wkręty i mocno dokręcamy. Montując drzwi antywłamaniowe należy użyć łącznie 8 śrub, po 4 na każdą stronę. W pozostałych przypadkach wystarczy zastosować 6 elementów mocujących.

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych – jak wykonać izolację?

Po zamocowaniu ościeżnicy uszczelniamy szparę między murem a futryną za pomocą pianki niskoprężnej. Korzystajmy z niej oszczędnie, bo pianka podwaja swoje rozmiary. Na wszelki wypadek użyjmy rozpórek do montażu drzwi. Gdy pianka zacznie pęcznieć, uchronią futrynę przed odkształceniami. Pamiętajmy również, żeby zabezpieczyć ościeżnice taśmą malarską. Po upływie ok. 24 godzin, gdy pianka stężeje, możemy usunąć jej nadmiar za pomocą nożyka, odkleić taśmę i wyjąć kliny.

Jeśli planujemy montaż drzwi wejściowych do mieszkania w bloku, albo w naszym domu znajduje się wiatrołap, możemy poprzestać na użyciu pianki. W pozostałych przypadkach warto zastosować dodatkowe uszczelnienie. Coraz większą popularnością cieszy się tzw. ciepły montaż drzwi zewnętrznych. Szczeliny między ościeżnicą a ścianą są izolowane przy pomocy specjalnych taśm i folii, które chronią przed wiatrem, stratami ciepła i wilgocią. Zabezpieczona zostaje również zewnętrzna strona budynku (w punkcie styku ościeżnicy z murem). Ze względu na duży poziom skomplikowania tej metody, warto zlecić wykonanie ciepłego montażu profesjonalistom.

Istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż progu. Powinien być szczelny i stabilny. Źle zamontowany próg grozi wychłodzeniem i zawilgoceniem domu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór ciepłego progu termicznego. Próg montuje się w uprzednio przygotowanej szczelinie w posadzce i zabezpiecza dodatkową warstwą izolacji.

Zakładanie skrzydła i regulacja zawiasów

Ostatni etap osadzania drzwi wejściowych obejmuje założenie skrzydła i regulację zawiasów. Najpierw montujemy w skrzydle zamek, szyld oraz klamkę. Następnie przykręcamy zawiasy do ościeżnicy (jeśli nie są fabrycznie przytwierdzone) i zawieszamy skrzydło. Do regulacji zawiasów używamy klucza imbusowego.

Jak obrobić drzwi wejściowe?

Po zamontowaniu drzwi możemy przystąpić do prac wykończeniowych. Powierzchnię ościeży wyrównujemy zaprawą tynkarską, gładzimy i szpachlujemy. Następnie wykańczamy wedle własnego pomysłu.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Gres szkliwiony: cena, wady i zalety, parametry, opinie

Gres szkliwiony: cena, wady i zalety, parametry, opinie

Płytki ceramiczne czy drewno? Tarasowe dylematy

Płytki ceramiczne czy drewno? Tarasowe dylematy

Jak wybrać płytki na taras? Praktyczny poradnik

Jak wybrać płytki na taras? Praktyczny poradnik

Metamorfoza domu pod Warszawą – 150 m² klasycznego stylu

Metamorfoza domu pod Warszawą – 150 m² klasycznego stylu

Jak uszczelnić okna plastikowe? Oto sprawdzone sposoby

Jak uszczelnić okna plastikowe? Oto sprawdzone sposoby

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.