Co nam dają systemy inteligentnego domu? Podpowiadamy dlaczego warto
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fibaro.
Wyobraź sobie, że wracasz z pracy. Twoje zmęczone myśli kręcą się wokół hektolitrów kofeiny. Co gdyby – będąc poza mieszkaniem – za pomocą jednego przycisku można było uruchomić ekspres i poczuć fenomenalny aromat kawy już od samego progu? Pomyśl, że jesteś w drodze na rodzinną imprezę i nagle w głowie zaświeciła się żarówka: "Czy żelazko zostało wyłączone?". Na nic panika i retrospekcja zdarzeń. Nie przypomnisz sobie czy sprzęt został odłączony od zasilania. A gdyby można to było sprawdzić za pomocą telefonu i – wyłączając urządzenie – uspokoić skołatane przez chwilę nerwy? Wszystko brzmi zbyt doskonale? Architekci i projektanci coraz częściej spotykają się z pytaniami o systemy inteligentnego domu. Poznajcie, dlaczego to coraz bardziej popularne rozwiązanie.
Technologia rozwija się nieustannie. Co rusz spotykamy się z udogodnieniami, które wydają się być idealną receptą na zmagania z codzienną rutyną. Takie systemy wyręczają domowników w wielu czynnościach, ułatwiają organizację pracy i służą pełnej automatyzacji procesów. Słowem – gwarantują maksimum wygody i sprzyjają ograniczeniu wydatków w domowym budżecie. FIBARO to system, który przełamuje stereotypy związane z kosztowną instalacją i licznym okablowaniem. Za pomocą bezinwazyjnych i bezprzewodowych urządzeń, umożliwia zarządzanie wieloma funkcjami mieszkania, gwarantując jakość i bezpieczeństwo. Razem z polską marką odpowiemy na pytanie: dlaczego warto wykorzystać systemy inteligentne w naszych czterech ścianach?
Inteligentny dom w 24 godziny!
Dom inteligentny jest wyznacznikiem nowoczesności. To budynek wyposażony w system, umożliwiający pełną automatyzację przestrzeni, sterujący jej różnymi elementami – od bram, okien i żaluzji, po sprzęt AGD i RTV czy instalacje grzewcze. Do dziś panuje mylne przekonanie związane z tym, że jest to produkt luksusowy i przeznaczony jedynie dla nielicznych. Obecnie, takie rozwiązania są przystępne cenowo i coraz częściej goszczą nie tylko w domach jednorodzinnych, lecz także blokach. Poza sprawami materialnymi, wiele osób twierdzi, że to system, który możemy zamontować jedynie na etapie budowy budynku lub jego modernizacji. FIBARO w myśl hasła kampanii "Inteligentny dom w 24 godziny" udowadnia, że wystarczy doba, by dom był w pełni zautomatyzowany. Aby ukazać dostępność i wszechstronność systemu, a przede wszystkim wygodę i komfort użytkowania, znany projektant i designer – Tomasz Pągowski – ową innowację będzie poddawał testom i dzielił się swoją opinią. Jeśli jesteście ciekawi, śledźcie profil FIBARO w social mediach. Firma w swojej ofercie posiada sensory, aktory, wyzwalacze oraz centrale, które pomogą dopasować funkcjonalność każdego z nich do potrzeb mieszkańców i zasobności portfela.
Bez kabli i remontów, w domu i bloku!
Wspomniane liczne udogodnienia oraz znakomite funkcjonalności najczęściej kojarzą się nam z kilometrami kabli, odpowiednim przygotowaniem projektu i dostosowaniem całej infrastruktury domu do nowoczesnych systemów, zwłaszcza jeśli mamy na myśli ogrzewanie. To zdaniem architektów i projektantów najczęstsze pytanie osób zainteresowanych takimi rozwiązaniami. Śmiało można powiedzieć, że to już przeszłość. Dziś, bez kabli i niezależnie od budynku możemy zainstalować odpowiednie urządzenia, jak czujniki Motion Sensor wykrywające ruch oraz regulujące temperaturę w poszczególnych pokojach i dostosowujące ją do potrzeb domowników. Bezprzewodowy system FIBARO nie wymaga wcześniejszych remontów. Czasem wystarczy mniej niż 24 godziny i dom staje się w pełni dostosowany do potrzeb wymagających Użytkowników. System możemy w każdym momencie zdjąć, rozbudować o kolejne elementy lub – podczas przeprowadzki – przenieść do innego budynku. Bezprzewodowa komunikacja oraz stosunkowo łatwa konfiguracja systemu nie nastręcza żadnych trudności i pozwala w kilka chwil sprawdzić zalety systemu w praktyce, w czterech ścianach swojego domu.
Gdzie zamontować inteligentne systemy?
Zaletą rozwiązań FIBARO jest ich multifunkcyjność. System możemy w pełni spersonalizować i dopasować do naszych potrzeb. Jednocześnie jest otwarty na urządzenia zewnętrze i może współpracować z wieloma sprzętami, gwarantując Użytkownikom bezpieczeństwo i maksymalną wygodę. Niewątpliwie, to doskonałe rozwiązanie w blokach, gdzie z uwagi na wiele scenariuszy z pewnością się przyda. Jedną z możliwości systemu jest ochrona przed skutkami zalania lokum zarówno swojego, jak i sąsiada mieszkającego piętro niżej. Czujnik zalania i temperatury dba o bezpieczeństwo domu, a w razie awarii hydraulicznej przekazuje informację na urządzenie skonfigurowane z systemem, np. smartfonem. System FIBARO możemy wykorzystać dwojako. Raz jako zabezpieczenie przed zalaniem, a dwa – za sprawą modułów i Wall Plugów – do zdalnego włączania i wyłączania sprzętów elektronicznych np. pralki. W ten sposób, będąc na zakupach w hipermarkecie, możemy uruchomić pralkę i po powrocie do domu rozwiesić świeżo wyprane ubrania. To prywatny, technologiczny pomocnik.
Kiedy zamontować system i dla kogo został on stworzony?
Każdy pomyśli: na początku budowy lub remontu, jednak FIBARO obala ten mit! Pamiętajmy także, że aby w pełni zautomatyzować domowe procesy nie musimy być posiadaczami nowoczesnego apartamentu. Podkreślamy – system przeznaczony jest dla każdego. Zarówno mieszkańców starych kamienic, jak i właścicieli rodzinnego domu na wsi. Gdy podejmujemy decyzję o zakupie, instalacji lub jesteśmy już użytkownikami elektronicznych zdobyczy technologii, warto pomyśleć, jak usprawnić korzystanie z nich. W ten sposób salon może zamienić się w salę kinową, gdzie najnowszy sprzęt multimedialny – skonfigurowany z systemem FIBARO – uprzyjemnia każdy wieczór. Ten klimat spotęguje nastrojowe oświetlenie, dopasowujące się do pory dnia lub warunków panujących w pokoju. W zależności od zastosowanego typu oświetlenia można wykorzystać RGBW Controller, Dimmer 2, Single Switch 2 lub Double Switch 2 (tzw. moduły). System FIBARO jest kompatybilny z wieloma urządzeniami, dlatego też przekształcenie zwykłego pomieszczenia w elektroniczny majstersztyk jest dziecinnie proste!
Systemy inteligentnego domu. Czy warto?
Warto. Potwierdzeniem tego mogą być tak pochlebne opinie architektów i projektantów. Idąc z duchem czasu, systemy inteligentnego domu za kilka lat będą normą. Na pierwszy plan wysuwają się kwestie materialne. Rozwiązania generują oszczędności. Są ważnym czynnikiem w trosce o środowisko naturalne. Dodatkowo, stanowią urzeczywistnienie marzeń o domu, w którym wiele rzeczy dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – sterujemy muzyką czy kinem domowym, kreujemy wyjątkową atmosferę podczas filmowego seansu, zwiększamy lub obniżamy temperaturę w pokoju, przyciemniamy światło, przyrządzamy kawę, otwieramy bramę garażową lub za pomocą urządzenia Roller Shutter 2 oraz centralki – jednym kliknięciem – rozsuwamy rolety, wpuszczając do domu nieco promieni o poranku. Wszystkie te i wiele innych czynności możemy wykonać z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą jednego systemu, wystarczy tylko dostęp do Internetu.
Życie może być wygodniejsze i łatwiejsze. Wieczną gonitwę oraz zmagania z czasem, możemy zrekompensować sobie zmniejszeniem domowych obowiązków oraz jeszcze bardziej intuicyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą się zrelaksować w pełnym tego słowa znaczeniu oraz wygospodarować więcej chwil dla siebie lub bliskich. Wszystko to, co oferuje marka FIBARO wydaje się być idyllą. A jednak jest na wyciągnięcie ręki! Kto by pomyślał, że można aż tak sobie umilić codzienność?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fibaro.