Basen ogrodowy - jak i z czego go zbudować?
Czy wiesz, że najstarszy publiczny basen na świecie powstał około 3000 lat przed naszą erą? Nazywany Wielką Łaźnią, został wybudowany przez mieszkańców doliny Indusu w słynnym Mohenjo-daro. Jak zauważają naukowcy, przy budowie basenu zastosowano rozwiązania, które stosuje się współcześnie. Starożytny zbiornik może pochwalić się szczelną kamienną konstrukcją, kratką odpływową oraz szerokimi półkami umiejscowionymi tuż przy brzegach, aby osoby niepotrafiące pływać, mogły bezpiecznie przemieścić się z jednego końca na drugi. Co ciekawe, po dziś dzień nie udało się wyjaśnić czy sztuczny akwen został stworzony do celów rekreacyjnych czy religijnych. Kompleks licznych komnat oraz ośmiu łazienek, które otaczają basen może jednak wskazywać na to, że obiekt służył głównie błogiemu odpoczynkowi.
Lazurowa woda migocząca w basenie, kojarzy się zazwyczaj z gorącymi promieniami słońca, drinkami z palemką i zagranicznymi wakacjami. Zapewniamy jednak, że wcale nie trzeba udawać się do ciepłych krajów, aby zasmakować w egzotycznym klimacie. Polskie lato również potrafi być piękne i upalne, dlatego jeśli Twój dom otoczony jest zielonym anturażem, być może warto rozważyć budowę ogrodowego basenu? Poniżej prezentujemy krótki instruktaż, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytania jak i z czego zbudować sztuczny akwen, aby letnie miesiące przysparzały jeszcze więcej frajdy.
W którym miejscu najlepiej zaplanować basen ogrodowy?
Basen ogrodowy najlepiej zaplanować w słonecznym miejscu z dala od bujnych koron drzew. Dzięki takiemu usytuowaniu, do basenu nie będą dostawać się liście i igliwie, a woda będzie miała szansę nagrzewać się podczas słonecznych dni. Idealny układ to taki, kiedy basen znajduje się w pełnym słońcu od godziny 10:00 rano do 18:00 po południu. Oprócz tego, koniecznie zwróć uwagę na poziom wód gruntowych. Jeżeli jest zbyt wysoki, może się zdarzyć, że podczas podnoszenia się poziomu wody, dno basenu zostanie wyparte ku górze i zacznie pękać. Wówczas koniecznie należy zmienić plan wykopu. Chcąc zminimalizować koszty budowy basenu, pamiętaj, że warto umiejscowić go niedaleko domu. Im bowiem bliżej budynku mieszkalnego, tym wydatki związane z instalacją wodną i elektryczną będą niższe. Pamiętaj jednak, aby zachować minimum metr odległości od ściany domu. Osobom, które dopiero marzą o wybudowaniu wymarzonego gniazdka w towarzystwie basenu, radzimy przeprowadzić obie inwestycje równolegle. Liczne prace okażą się zazębiać i można je będzie zrealizować przy pomocy tego samego sprzętu, np. przewieźć materiały budowlane czy wykonać wykop.
Budowa basenu ogrodowego - jakie etapy należy uwzględnić i jakie materiały zastosować?
Wykop, w którym zostanie wybudowany basen, nazywany inaczej niecką, można wypełnić w rozmaity sposób. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest użycie betonu zbrojonego. Na dnie wykopu wykonuje się podsypkę żwirową po czym pokrywa się ją specjalną siatką zbrojeniową. Kolejnym krokiem jest osadzenie spustu dennego i wprowadzenia zbrojenia na tzw. trzpienie. Po zakończonej pracy można zabrać się za budowanie z bloczków ścianek okalających dno basenu. Bardzo ważne jest jednak, aby pozostawić miejsce na słupy zbrojeniowe. Następną czynnością jest otynkowanie niecki i montaż wszystkich niezbędnych elementów, takich jak filtry basenowe (skimery), reflektory, podgrzewacze wody, dysze etc. Oprócz tego, należy zaizolować powstałą konstrukcję od strony zewnętrznej i docieplić ściany. Dopiero wówczas można przystąpić do obsypania basenu od zewnątrz, położeniu posadzki na poziomie gruntu, czyli wykonania tzw. obejścia oraz wykańczania niecki wybranymi wcześniej kaflami i listwami.
Warto wspomnieć, że istnieje kilka różnych sposobów na wybudowanie solidnej, nowoczesnej niecki basenowej. Niektórzy preferują wykończenia z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminium powlekanego PCW. Wówczas płyty przytwierdza się do ścian niecki śrubami, a dno wykonuje z betonu bądź utwardzonych warstw piachu i żwiru. Inni używają z kolei żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, z których można tworzyć baseny o najbardziej fantazyjnych kształtach. Ciekawym sposobem na wykonanie basenu ogrodowego jest także tzw. system szwedzki. Polega on na zaprojektowaniu drewnianej konstrukcji odpowiednio wzmocnionej elementami metalowymi i wykończonej wewnątrz wysokojakościową, wodoodporną sklejką. W przypadku tego rozwiązania, podobnie jak w niektórych wcześniejszych projektach, dno niecki stanowi wylewka betonowa bądź utwardzone warstwy piachu i żwiru.
W jakie sposób wykończyć basen ogrodowy
Baseny ogrodowe można wykończyć w rozmaity sposób – w zasadzie ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! Nieckom basenowym najczęściej funduje się płytki ceramiczne lub efektowną mozaikę. Świetnie, jeśli większość elementów jest w kolorze lazurowym – dzięki temu można dodatkowo podkreślić błękit wody znajdującej się w basenie. Pamiętaj, aby na dno i ściany niecki wybrać wyłącznie produkty mrozo-, chloro- i wodoodporne, natomiast na podłogę okalającą basen, materiały antypoślizgowe o najwyższej klasie. Doskonale sprawdzą się tutaj zarówno płytki o chropowatej powierzchni, jak i szlachetne drewno egzotyczne. Warto wiedzieć, że stopień antypoślizgowości określa się kategoriami A, B, C, dla bosej stopy. Najlepiej wybierać te ostatnie, ponieważ klasa B, zwykle okazuje się niewystraczjąca. Aby konstrukcja była jak najtrwalsza i wystrzymała fługie lata, zadbaj aby przed nałożeniem płytek lub mozaiki, betonową powierzchnię dobrze uszczelnić(np. Masą z żywic epoksydowych). Oprócz tego zadbaj, aby fuga użyta do spoinowania elementów, była odporna na wodę, zmienność temperatur oraz działnie warunków atmosferycznych.
Czy budowa basenu ogrodowego to droga inwestycja?
Sama budowa basenu nie musi być droga. Jak wynika z analiz, najwięcej funduszy pochłania nowoczesna instalacja wodna oraz akcesoria, takie jak filtry, dysze czy reflektory. Warto jednak pamiętać, że wraz z wybudowaniem basenu ogrodowego, wydatki wcale się nie kończą. Kilkadziesiąt metrów sześciennych wody, którymi należy wypełnić basen, musi być systematycznie i profesjonalnie dezynfekowane i oczyszczane. Im większy jest basen, tym większe rachunki za prąd i wodę generuje. Warto zatem starannie zastanowić się nad wielkością planowanej inwestycji. Mieszkańcy domku jednorodzinnego, chcąc wybrać wariant najbardziej ekonomiczny i jednocześnie wygodny, powinni skłaniać się ku niecce o głębokości około 1,8 m i o wymiarach 5x7 metrów. Taki basen ogrodowy pozwala swobodnie pływać i relaksować się w lazurowej wodzie.
Z basenów z lubością korzystali nie tylko mieszkańcy legendarnego Mohenjo-daro, ale również starożytni Grecy i Rzymianie. Co ciekawe, właśnie za czasów Antyku powstał pierwszy podgrzewany basen. Projekt zarządził prywatny inwestor, zamożny rzymski arystokrata, Gaius Maecenas. Idąc śladami Starożytnych, warto postawić na prywatną ogrodową pływalnię - nawet, jeśli miałaby być kameralna. Dzięki temu ogród nabiera rysu szlachetności, a Ty możesz poczuć się jak na egzotycznych wakacjach - i to nie opuszczając przydomowego zieleńca!