Siła pierwszego wrażenia. Zadbaj o swój dom z zewnątrz!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Caparol Polska Sp. z o.o..
Urządzając prywatną przestrzeń, układamy w myślach nietuzinkowe meble, ustawiamy masywne donice oraz wieszamy niepowtarzalne żyrandole. Przebieramy w aranżacyjnych możliwościach i głowimy się, co będzie najlepszym rozwiązaniem, dającym jednocześnie wygodę oraz poczucie stylu. Idealny dom jest pełen przedmiotów, które odzwierciedlają gusta i upodobania jego mieszkańców. Jednak kreatywność nie powinna zamykać się wyłącznie w czterech ścianach, bo składową doskonałego lokum jest także elewacja.
Urokliwe dworki zazwyczaj skąpane są w nonszalanckiej bieli, która w towarzystwie czerwonej dachówki uwodzi czarem minionych lat. Często rozkoszujemy się w wyrafinowaniu nowoczesnej architektury oblanej betonowymi tonacjami lub zakochujemy się w wiecznie modnej rustykalnej cegle, odpornej na znaki czasu. O tym, że elewacja budynku to szerokie spektrum możliwości wie Caparol – producent systemów ociepleń i technik dekoracyjnych. Jak zaprosić piękno na nasze podwórze i stworzyć niezapomniane pierwsze wrażenie? Poznajcie sposoby na oryginalną elewację.
Czym się kierować, wybierając elewację domu?
Elewacja domu decyduje o jego ostatecznym charakterze, często wyróżnia go z monotonii okolicznej architektury i buduje estetyczny obraz całości podwórka. Jeśli w budynku występują liczne detale jak wykusze, wnęki czy nisze, wówczas lepiej zrezygnować ze zbyt krzykliwych rozwiązań. Swoboda i fantazja dedykowana jest raczej obiektom o prostej bryle. Dodatkowo, weźmy pod uwagę design sąsiadujących domów oraz ilość zieleni dookoła.
Jak dobrać kolor elewacji?
Pamiętajmy, że barwy ścian dobieramy do dachu, nigdy odwrotnie! Nieodpowiednia kolorystyka może nieco zaburzyć proporcje budynku czy stworzyć wrażenie chaosu, dlatego sięgając po konkretne barwy, faktury i motywy zwróćmy uwagę na styl domu, stolarkę czy dachówkę, ponieważ te elementy muszą być ze sobą powiązane. Inne tony – głównie jasne, pastelowe – przypisane są dworskim klimatom, a jeszcze inne – szare, ciemne, industrialne – współczesnym obiektom położonym w centrum miasta. Dużą popularnością cieszy się połączenie bieli z szarościami, grafitami czy elegancką czernią. Kolorowe lub wyraźne strukturalne akcenty służą jako dekoracja podkreślająca konkretne części obiektu jak np. garaż lub kondygnacja budynku.
Delikatne czy wyraźne struktury na elewacji?
Tynkowanie "barankiem" nigdy nie wyjdzie z mody, dowodzi temu fakt, że często spotykamy domy pokryte taką popularną dekoracją. Łagodniejszy efekt uzyskamy, wykorzystując technikę Rustico, która – w drugim wariancie rozwiązania Caparol – przypomina tkane płótno. Miłośnikom linearnych form może przypaść do gustu liniowa odmiana tej koncepcji, bądź graficzna, subtelna Filigrano. Jeśli decydujemy się na taką fakturę, pamiętajmy o tym, że poziome pasy optycznie sprawią, że budynek wyda się nieco niższy, z kolei pionowe akcenty go wysmuklą.
Nowoczesny beton czy industrialna blacha?
Dom może przybrać ramę nowoczesnego obiektu, gdy ściany pokryje surowy beton. Charakterystyczna chropowata struktura wniesie nieco minimalistycznego klimatu i nada przestrzeni współczesnego sznytu. Materia w połączeniu z drewnianymi akcentami stolarki oraz zielenią ogrodu będzie prezentować się ciekawie i stylowo. Jeśli poszukujemy oryginalnego efektu, godną uwagi propozycją może być industrialna Rdza Dekoracyjna, którą Caparol posiada w swojej ofercie. Na pozór stare i zużyte powłoki to recepta na niebanalną koncepcję!
Czy piaskowe odcienie nadal są modne?
W palecie kolorów elewacji królują pastele, które optycznie powiększają budynek i wyróżniają go z otoczenia. Prócz bieli i jej różnorodnych odcieni, nadal prym wiodą żółcienie. Waniliowe, piaskowe tony są uniwersalne, bowiem pasują do wielu pokryć dachowych i bez trudu możemy je łączyć z innymi technikami elewacyjnymi oraz materiałami wykończeniowymi. Ciepły blask subtelnego Antycznego złota może ciekawie prezentować się ze stalowymi elementami, nie tylko w klasycznym aranżu, lecz także domach utrzymanych w nowoczesnym stylu.
Inspiracja cegłą, czyli jak wykreować rustykalny charakter domu?
Imitacja cegły to popularny trend nie tylko w urządzaniu wnętrz, lecz także tworzeniu elewacji. Z uwagi na techniczne atrybuty klinkieru, jakimi są trwałość oraz odporność i wizualne aspekty to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik dekoracyjnych. Niekiedy cegła – występująca także w postaci płytek dekoracyjnych – zdobi całe budynki, podokienniki, cokoły oraz okna, występuje na pojedynczych ścianach lub jej poszczególnych fragmentach. Niezależnie od formy oraz wybranego koloru, motyw ten tworzy nieco rustykalny, a zarazem elegancki charakter przestrzeni.
Nasz dom powinien być wizytówką nas samych i oazą spokoju jednocześnie. To, jak urządzimy go zarówno na zewnątrz, jak wewnątrz będzie wpływać na nasze samopoczucie. Warto o tym pamiętać, bo siła pierwszego wrażenia zaczyna się od podwórka i elewacji!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Caparol Polska Sp. z o.o..